Roelas peetakse ajaloopäeva

roela rahvamaja vinni vald

MTÜ Roela Kodumant kutsub laupäeval, 17. novembril ajaloo- ja koduloohuvilisi Roela rahvamajja kogukonna ajaloopäevale „Suured ja väikesed viidad”.

Üritusel saab kuulda ettekandeid ühest Eestimaa suuremast ajalookirjutajast Christian Kelchist, Põhjasõja lahingutest Virumaal, vennastekoguduste liikumisest ja selle tähendusest Eestimaal pärast Põhjasõda. Kaeda saab näitust Tammiku külast pärit näitlejast Imbi Valgemäest.

Ajaloolane Anti Poolamets kõneleb saksa päritolu Eestimaa pastor ja kroonik Christian Kelchist – ühest Eesti suuremast ajalookirjutajast ja viimasest tähtsamast Balti kroonikust, kelle elutee tõi teda ka Viru-Jaagupisse kirikuõpetajaks. Kelchi koostatud „Continuation“ kirjeldab ilmekalt suure näljahäda aastaid (1695-1998) ja Põhjasõja esimesi aastaid.

Hernhuutlased ja 18. sajandi vaimuelu Eestis tuleb vaatluse alla Uusmõisa omaniku Peter Kienitza ettekandes. Peter Krienitz räägib hernhuutluse ehk vennastekoguduste liikumise tähendusest vaimsele, sotsiaalsele ja majanduslikule elule Eestimaal pärast Põhjasõda, samuti vennastekoguduste liikumise mõjust baltisaksa mõisnikele ning eesti maarahvale.

Virumaa Muuseumid vanemteadur Uno Trumm räägib Põhjasõja lahingutest Virumaal, mis otsapidi ulatusid ka Roela maade piirile. Virumaa oli Põhjasõja ajal üks enam kannatanud piirkondi, kuna suur osa sõjategevusest toimus siin. Roela talupoegkond pidi sarnaselt teiste ümbruskonna talupoegadega andma Rootsi väkke sõdureid ja neid moonaga varustama. Lisaks sõjale tabas maad 1709. aastal näljahäda ja aastatel 1710–1711 katkuepideemia, mis vähendasid rängalt Eestimaa rahvastikku.

Roela kandist Tammiku külast pärit näitlejast Imbi Valgemäest tuleb rääkima Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teadur Iivi Lepik. MTÜ Roela Kodukant juhatuse liikme Tiina Alavere sõnul on veel elus inimesi, kes mäletavad Imbi Valgemäe haruldast häält. Tänastele lastele on tema nimi võõras, ometigi kasvasid Valgemäe plaadistatud muinasjuttude saatel omal ajal üles terved põlvkonnad.

„Kahjuks on Imbi Valgemäe tänaseks sedavõrd unustusse vajunud, nagu teda poleks kunagi olemas olnudki. Soovime ajaloopäevaga pühkida unustusetolmu omaaegse ülipopulaarse näitleja ümbert ja teda kasvõi mõnekski ajaks tähelepanu keskmesse tuua,“ sõnas Alavere.

Ajaloopäev algab Roela rahvamajas kell 12, kavas on ka kohvi- ja lõunapausid. Üritus on osavõtjatele tasuta.

Hilje Pakkanen

Ajaloopäev „Suured ja väikesed viidad” toimub Roela rahvamajas.
Foto: erakogu