Suvel saab Sagadis tutvuda putukamaailmaga

1. juunil avatakse Tartu loodusmajas interaktiivne näitus „Elu putuka-na-ga-ta“, samasugune väljapanek seatakse suve jooksul mitmel korras uudistamiseks üles ka Sagadi metsakeskuses. Näitus räägib putukate tähtsusest iga inimese elus.

Liisi Kanna

„Elu putuka-na-ga-ta“ on loodud selleks, et anda teavet, miks me peaksime putukaid hoidma ning kuidas meie kõigi elud on nendega seotud. Väljapanekul avatakse putukate ja inimeste vastastikuseid mitmekülgseid suhteid nii vaenulikest sõbralikeni kui ka kasulikest üksteist kahjustavateni.

„„Ma vihkan putukaid!“ – selline lause on minu kõrvu jõudnud väga paljude heasüdamlike laste suust. Kui lähtuda ainult enda igapäevaelust, siis ega me keegi ei taha, et näiteks sääsed suvisel grillõhtul meid sööma tuleksid ja see tekitab tuska. Selline põlgus tuleb aga sellest, et inimesed ehk ei tea, kui palju putukad meile annavad ning kui tähtsad nad on,“ rääkis näituse projektijuht Krista Tomson.

„Väljapaneku idee sündis soovist anda seda infot edasi, et inimestel oleks järgmine kord putukaga kokku sattudes mingisugunegi võimalus meenutada, miks nad on meile vajalikud, kuidas meiega suhestuvad, kuidas me oleme nendega sarnased ning hoopis sellele keskenduda,“ selgitas ta.

Näituse isemoodi pealkirja autoriks on kuraator ja metoodik Annelie Ehlvest, kelle idee anda pealkirjaga edasi kogu näituse sisu, kulmineerus seesuguseks kolmemõtteliseks kombinatsiooniks. „Pealkiri ei ole küll koheselt kõige suupärasem, aga kui sellesse süveneda, siis saab aru, et igaüks võib valida sealt selle, mis teda kõnetab: elu putukana, elu putukata, elu putukaga. Just need teemad kajastuvad ka meie näitusel,“ märkis Krista Tomson.

Projektijuht kinnitas, et „Elu putuka-na-ga-ta“ pakub igale vanuseastmele midagi teha, vaadata või lugeda, sest see koosneb väga paljudest osadest. Putukanäitusel saab muuhulgas jälgida putukate aasta- ja eluringi, uurida mikroskoobiga putukalaboris pisimaailma, mängida putuka-aliast ning tutvuda igapäevaelu toodetega, mille koostises on putukate elutegevuse käigus loodud ained, mida inimesed enda heaoluks kasutavad.

Veel saab telgis ja klotsimängus tutvuda putukatest rekordiomanikega ja võrrelda meie endiga – kuidas tajuvad, hingavad ja liiguvad putukad ning kuidas inimesed. Nuputamissõpradele ja põhjalikele näitusekülastajatele on lisaks mõeldud ristsõnad ja märkmelehed küsimustega. Samuti on võimalik mängida oma nutitelefonis putukateemalist digimängu.

Sagadi metsakeskuses saab putukanäitust kaeda looduskooli perepäevadel 11., 18. ja 25. juulil ning puupäevadel 3.–4. augustini. Alates septembrist võivad koolid ja hariduskeskused väljapanekut laenutada, Põhja-Eesti inimesed Sagadist ja Lõuna-Eesti omad Tartust.

Näituse tekstid ja suurema osa fotodest tegi Urmas Tartes, tekstid korrastas Leelo Laurits. Putukakogu valmistas Allan Selin ning tegevuste, mängude ja ülesannete osas panustasid Annelie Ehlvest, Pille-Riin Pärnsalu, Janika Ruusmaa jt. Väljapaneku sidus tervikuks agentuur Pult OÜ. Kõike seda toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Putukanäitus pakub midagi igale vanuseastmele.

Foto: Krista Tomson