Taimelaat meelitas potipõllumehed turule

taimelaat 1

OG Elektra Rakvere turu administraator Riina Mitt korraldas läinud laupäeval taimelaada. Ligemale 50 taimekasvatajat kauplesid lillede, istikute ja püsikutega. Lätlased, kes olid kohale sõitnud Siguldast, müüsid soodsa hinnaga roosisorte.

Ülle Kask

Riina Mitt, elukutselt aednik, organiseerib Rakvere turul toredaid üritusi, korraldab ja hoolitseb, et alati oleks müügil värske aiakraam ja taime- ning lillekasvatajad iga ilmaga oma toodangut realiseerida saaksid. Taimemüügihooajal on turg avatud iga päev, ka pühapäeval kaheksast neljani. Kõnelesime Riinaga alanud aiandushooajast ja uutest trendidest taimekasvatuses.

Kuidas tänavune aiandushooaeg alanud on?

Tänavu kestab see juba kuu aega, alustasime taimemüügiga aprilli keskel. See on ikka väga-väga vara. Mul on andmed nelja varasema aasta kohta. Näiteks 2014. aastal oli külm kevad ja 17. juunil sadas lund ning temperatuur oli nullilähedane. 2016. aastal aga hakati turul 1. aprillil maasikaid müüma. Olen üles kirjutanud, et see ei ole aprillinali. Need olid küll Hispaania maasikad, aga see on ka väga haruldane. Eelmisel aastal aga oli näiteks 29. aprillil torm ja lumelörts. Kohalikud taimemüüjad panid asjad autosse ja läksid koju tagasi, sest külm ja vinge tuul ei lasknud kaubelda.

Paljud taimekasvatajad mäletavad möödunud aastat, sest nemad teevad ka märkmeid. Peab teadma, millal mida külvata, millele sooja ja millele külma lasta. Näiteks võõrasema on niisugune taim, et kui õitsema läheb, tahabki ainult jahedust, mitte sooja, muidu venib välja. Tänavune kevad ongi väga paljusid võõrasemasid pikaks venitanud, sest soe tuli kohe peale.

Maikuu teine nädalavahetus on õnnistanud meid südasuviselt kuuma ilmaga. Kas nüüd on paras istutus- ja külviaeg või tuleks veel karta öökülmasid?

Alustame võibolla sellest, et kevadet peab kiitma jaanipäeval, mitte enne. Ja praegu võiks ikka natuke hirmu tunda. Mäletan vanarahva tarkust, et kui õunapuud lähevad õitsema, siis tuleb öökülm. See tähelepanek kipub paika pidama. Nii et, kes õrnasid taimi tahab välja istutada, natuke võibolla kannatagu ja oodaku. On ikka kurb küll, kui oled begooniad maha pannud ja külm tuleb võtab need ära. Petuuniad see-eest taluvad natuke paremini nullilähedast külma ja amplitaim bacopa samuti.

Kuidas siis aiapidajad-potipõllumehed peaksid taimi ja lilli õigesti kohtlema, kui varitseb veel öökülmaoht?

Amplitega on väga kerge, võtad konksu otsast ära ja viid kuhugi siseruumi. Kui on peenar valmis tehtud ja sinna maha istutatud suvelilled, näiteks astrid ja takeetesed, mis on väga külmaõrnad, siis takeetesest ei saagi enam asja, kui külm teda näpistab. Palju aitab katteloor, mille võib ööseks peenardele peale visata.

Kui varasel kartulil on kasvud väljas ja külm näpistab, jääb taim jupiks ajaks põdema. Ka murtud südamel võib külm pealsed mustaks „pintseldada”. Lilled võiks ööseks kinni katta pappkastiga või panna neile suurem ämber peale. Palju abi on ka marjapõõsaste õitsemise ajal õhtusest kastmisest. Vesi hoiab ära kokkupuute külmaga, sest maapinna ja mulla vahele tekib veekiht. Öökülmaohu puhul on soovitav nad õhtul pritsiga üle kasta.

Millised on tänavused trendid?

Tänavu on väga populaarsed rippmaasikad. Marjad on neil mitme kujuga, olenevalt sordist on osad piklikud nagu veetilgad, osad ümmargused. Kui roosade õitega rippmaasikas õitseb, on see väga dekoratiivne. Nii et, alati ei peagi olema õitsev lill, vaid võib olla ka maasikas, mis silmailu pakub. Neid võib riputada aeda puude otsa või kasvatada rõdudel. Kõige parem on riputada nad konksuga lakke, sest üle rõdu ääre sättides võib ampel mõnele pähe kukkuda.

Ka ripptomatid on tänavu trendikaup. Eriti ilusad on need siis, kui viljad külge tulevad. Kui peres on väikesed lapsed, on nii tore, kui nad oma käekestega neid pisikesi kirsikujulisi mammusid noppida saavad.

Mida te potis kasvatatavatest kartulitest arvate, mis on tänavu samuti moodne aiandusnipp?

Eelmisel aastal proovisin ise järele. Kartul oleks võinudki sinna potti jääda, aga mina võtsin hiljem potist välja. Tal oli moodustunud tohutu suur juurepuhmas, mis mulla sees enam edasi ei hargnenud. Mugulad tulid külge küll, aga suuremat saaki ei saanud, kartul jäi väikeseks, kuigi lisasin rammu. Soovitan, kes kasvatab potis, ärge hiljem teda enam välja võtke, las kasvab potis edasi, sest kartul tahab ju kasvades pidevat mulla lisamist. Samamoodi kui kartul on vaos, teda mullatakse, et umbrohi ära kaoks. Potis kasvatades peaks ta olema nii sügaval, et aeg-ajalt saab mulda juurde lisada. Pott peaks ikka suurem olema, et kartuli pesa sinna ära mahuks. Väikeaiapidaja võib vabalt panna näiteks viis potti kartulit oma aeda või miks mitte ka rõdule. Niimoodi on ju ideaalne kartulit kasvatada.

Ei saa me läbi Lätita. Härrasmees on tulnud Siguldast lillede kuningannade – roosidega Rakvere turule kauplema. Kui suur see hinnavahe siis ikkagi on ja kas tasub Lätti ka taimi ostma sõita?

Väga hea küsimus. Härrasmees Lätist on juba ühel korral meil kauplemas käinud ja ta jäi müügiga väga rahule. Tema taimede valik on ikka super hea. Kui meil on roosi hind kuni 15 eurot, siis lätlane müüb 10ga ja on veel tingimise võimalus. Peenra- ehk floribundroosid, pinnakatte- ja pargiroosid, tüvi- ja roniroosid – kõik on tal müügis. Ka väga hea püsilillede valik on tal kaasas ja tema hinnad on meie hindadega võrreldes tunduvalt odavamad. Tore, et lätlane lubas ka juunis Rakvere linnapäevade ajal meile kauplema tulla.

Emadele ja vanaemadele võiks lilli kinkida kogu aeg. Kas tänavune emadepäeva lemmiklill on ka selgunud?

Väga palju ostetaksegi emadepäeva eel just roose. Praegu on väga õige aeg roosi istutamiseks. Taimed tuleb ainult potist välja võtta, korralikult väetatud auku istutada, hästi kasta ja mõne aja pärast lähebki õitsema. Aga need roosid, mida praegu müüakse, on kasvatatud kasvuhoones ja kui lubab öökülma, tuleks need kinni katta.

Julgen arvata, et emade ja vanaemade lemmikud on ka kevadised lõikelilled – nartsissid ja tulbid, mis ei sobi ainult naistepäeval, vaid ka emadepäeval kinkimiseks. Aiapidajad on tulnud siia oma aedades kasvavaid lilli müüma, lauad on neid täis. See pilt on väga ilus ja lillelõhn levib kaugele.

Riina Mitt tüviroosiga ja lätlased Agnes ning Agris Rakvere turul taimelaadal.

Foto: Ülle Kask