Rahvusvahelisele turismimessile joosti tormi

Baltikumi vanim ja väidetavalt suurim rahvusvaheline turismimess Tourest, mida peetakse aastast 1991, toimus eelmise nädala lõpus kolmel päeval Eesti Näituste messikeskuses. Kuigi tagasihoidlikum ettevõtmine kui pöörastel 90-ndatel, hõlmas Tourest 2020 enda alla ikkagi kolm suurt halli – põhihall „Maailm on valla“ ja „Puhka Eestis“ ning „Elamused ja maitsed“ teemalised hallid.

„Puhkus algab siit!“ – selline on olnud turismimessi Tourest lööklause läbi aegade ning osalenute kommentaaridki kinnitavad moto sõnumit.

„Tore, et selliseid messe korraldatakse. Vahetu suhtlemine turismifirmade esindajatega annab palju juurde, neilt saab reeglina asjalikku nõu. Mida konkreetselt reisilt oodata, kuidas kohapeal oleks mõistlik käituda, et probleeme ei tekiks jne,“ kiitis Touresti kasulikkust külastaja Raivo.

„Käisin messil laupäeval. Kõik oli väga põnev ja huvitav. Endale ostsin reisi Türki, lähen sinna aprillis!“ jagas muljeid messi väisanud Hevely.

Messi avapäev rääkis selget keelt – ammuilma pole mitte ainumagi tõsisema ürituse puhul (ei messikeskuses, ei mujal) näinud niivõrd pikka järjekorda, nagu nüüd. Moodustunud saba turismihuvilistest ulatus messikeskuseni viivate treppide juurde välja! Ning laupäeval said isegi kõik garderoobinumbrid otsa, ei mäleta, et kunagi üldse midagi taolist juhtunud oleks. Kohati jäi liikumisruumi hallides väheseks, sest uudistamist jagus iga boksi juurde.

Tourest 2020 oli väljas ligi 500 eksponenti, kokku 32 riigist. Mõnes mõttes siiski nagu minimudel soomlaste võimsast Matka-messist, aga sellegipoolest märkimisväärne.

Rohkesti tutvustasid põnevamaid paiku ja reisimisvõimalusi oma riikides just Soome ning Läti. Kuid ka Venemaa, kes propageeris vahvaid reisivõimalusi Pihkvasse (olevat võrreldes Nõukogude ajaga tohutult muutunud) ja Leningradi regiooni (täis vanema aja arhitektuurilisi šedöövreid). Asjalikku infot maailma juhtiva suurriigi USA kohata jagas nende siinne saatkond.

Eksootilisemate sihtkohtadena võib vahest välja tuua Sri Lanka, Indoneesia ja rohkeid seiklusi tõotav nn „vabaduse saar“ Kuuba.

Soodsaid reisipakkumisi leidus üldiselt ehk natuke rohkem kui jaanuarikuisel Helsingi Matka-messil. Ja eks ikka „soojadele maadele“ nagu alati – Türgisse, Egiptusesse ja Tuneesiasse.

Eesti osas tooks eraldi esile Ida-Virumaa, ajaloohuviline peaks eelkõige vaimustuma Vaivara Sinimägede muuseumist. Populaarseks puhkusekohaks olevate veekeskuste ja spaade kohapealt konkureerisid ilmselgelt Saaremaa, Pärnu, Haapsalu ja Rakvere.

Rakvere Aqva Hotel & Spa on aastaid olnud Tourestil superpakkumisega, ning sellelgi korral rahuliku hetke nende boksi ees loota polnud. Tasub mainida, et Tourest 2019 sai Aqva stend „Puhka Eestis“ hallis messikülastajate lemmiku tiitli, mida nad väärikalt ka sellel messil esitlesid. Aqva on muide juba aastaid kena boksiga esindatud ka põhjanaabrite Matkal.

Stendi juures peatudes jäi siiski kõrvu, et just Eesti kliendid on esirinnas – praegu pidi 70–80 protsenti Rakvere spaa külastajatest olema nimelt eestlased. Soomlasi ja venelasi on tunduvalt vähem, kuid tooni annavad nemadki.

Ülo Külm

Aqva stend Tourestil. Foto: Tourest 2020