Tapal jätkub võimuvahetus

tapal järkub võimuvahetus

Tapa vallavolikogu esimehele Toomas Uudebergile avaldati umbusaldust, otsus vallavanema Alari Kirdi jätkamise kohta tehakse juba eeloleval esmaspäeval.

 Liisi Kanna

Tapa vallavolikogu erakorralisel istungil hääletas esimehe umbusaldamise poolt 12 liiget, vastu oli 10 saadikut valimisliidust Valgejõgi, istungilt puudus valimistel Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Mati Viidemann.

Toomas Uudebergi umbusaldati nii volikogu kui eelarve- ja arengukomisjoni esimehena. Avalduse teksti kohaselt iseloomustab Toomas Uudebergi suutmatus teha koostööd volikogu erinevate osapoolte vahel ning ta on kaotanud usalduse Tapa vallavolikogu liikmete seas.

Toomas Uudbeberg andis istungi alguses teada, et pärast juristidega konsulteerimist on tema seisukohal, et sellel umbusaldushääletusel ei ole õiguslikku alust, sest kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse järgi peab kahe samal põhjusel toimuva umbusaldushääletuse vahele jääma vähemalt kolm kuud.

Kõnealune umbusaldusavaldus oli küll eelmisest erinevalt sõnastatud, kuid Uudebergi hinnangul on sisu sama. Seda, kuidas avalduste sisu tõlgendada, saaks otsustada kohus.

Toomas Uudeberg ei öelnud pärast istungi lõppu veel välja, kas kavatseb kohtusse minna. „Ideeliselt võiks, aga täna on veel vara öelda,“ märkis Uudeberg, lisades, et tal on selleks 30 päeva aega. Saadiku tööd volikogus kavatseb Uudeberg jätkata. „Kui olen kandideerinud, siis on see mu kohustus valijate ees.“

Äsja Keskerakonna ja valimisliiduga Koostöö koalitsioonileppe sõlminud Reformierakonna kohalik juht Reigo Tamm nentis, et kui ka asjaga otsustatakse kohtusse minna, ei muuda see põhimõtteliselt tulemust.

„See kõlab julmalt, aga lõppkokkuvõttes, kui kohtusse minnakse küsimusega, kas see teine kord oli lubatud, siis isegi juhul, kui kohus otsustab, et see ei olnud õige, ei ennista kohus teda ametisse tagasi. Ja pealegi on selleks ajaks tema esimesest umbusaldamisest kolm kuud ka ammu täis,“ märkis volikogu aseesimees Tamm.

Pakuti tagasi astumist

Erakorralisel istungil anti üle ka 12 allkirjaga avaldus umbusaldamise avaldamise algatamiseks vallavanem Alari Kirdile. Nii Kirdi kui Uudebergiga võeti eelnevalt ühendust ja pakuti võimalust ise tagasi astuda, seejuures pakuti volikogu esimehele nelja kuu ja vallavanemale kuue kuu palgakompensatsiooni.

Kumbki poliitik sellisest lahendusest huvitatud ei olnud. „Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus ei toeta seda. See võib olla libe tee – miks ma peaksin usaldama, mis on selle garantii?“ avaldas Uudeberg pakutu osas arvamust, lisades, et tegu oli lihtsalt ühe telefoni teel tehtud ettepanekuga.

„KOKS toetab teist lähenemist – umbusaldamist,“ jätkas ta, märkides, et kui umbusaldamine on toimunud poliitilisel põhjusel, annab seadus võimaluse kompensatsiooni maksta. „Kui umbusaldajad tahavad oma lubadust seaduslikult ja tegelikult täita, siis on see võimalus olemas. Elame-näeme.“

„Soovitan pakkujatel lugeda kohaliku omavalitsuse korralduse seadust, millised on valitavatel ametikohtadel olevate isikute sotsiaalsed garantiid. Seal sellist võimalust, maksta hüvitist ise avalduse teinud inimesele, ei ole,“ viitas ka Kirt pakkumisest loobumist põhjendades seadusandlusele.

„Teine asi on see, et kui ma osutun nüüd töötuks, siis ma tahaks minna töötukassasse, saada sealt töötuhüvitist. Kui ma ise lahkun, siis see ei ole enam võimalik,“ jätkas vallavanem. „Kõigepealt seaduslikud ja majanduslikud kaalutlused, ma ei hakka eetilistest ja muudest asjadest praegu rääkimagi.“

Reigo Tamm kinnitas aga, et palgakompensatsiooni pakkumises ei ole midagi eripärast. „See on tavaline praktika, kui väärtustatakse inimest ja tema tööd. Mina isiklikult väärtustan Kirdi tööd, ja ma ei näe põhjust, miks me ei peaks teda selle eest tänama. See on poliitiline tahe, volikogu otsustab. Minu teada seadus ei keela näiteks tehtud töö eest preemiat maksta,“ lausus Tamm.

Reformierakonna Tapa juhi sõnul püüti umbusaldushääletusi ja vaidlusi vältida. „Enne umbusalduste sisse andmist pakkusime võimaluse väärikalt ja viisakalt lahkuda. Me andsime teada, et meie koalitsioon on tugev ja peab – meil on 12 häält koos. Selle kinnituseks saatsime ka pressiteate, andmaks veelkord teada, et meil on kindel palve vabastada võim. Et see kõik ei peaks minema nii räpaseks ja me ei peaks neid umbusaldusi vehkima siin,“ selgitas Tamm.

„Nad on piisavalt kaua poliitikas olnud ja teavad, kuidas mängureeglid käivad. Võimul on need inimesed, kellel on enamus. Ja meil on täna enamus. See on tavaline poliitika – me ei ole midagi ebaseaduslikku teinud, me ei ole kedagi üle ostnud,“ lausus ta lõpetuseks.

Uued juhid veel saladuses

Kuigi koalitsioonileping on sõlmitud ja seal ka uue vallavanema ning volikogu esimehe nimed paika pandud, ei soovita neid etteruttavalt avaldada. Arvatavasti avalikustatakse poliitilistele ametikohtadele astujad pärast praeguse vallavanema umbusaldushääletust järgmisel esmaspäeval.

Vallavanem Alari Kirt märkis võimalikust töö kaotusest rääkides, et tema ametipost ongi niisugune. „Sa ju tead, kuhu astud ja pead sellega leppima, et ühel hetkel võivad olla asjaolud nii nagu praegu. Selles mõttes ei ole selles ametis garantiisid – volikogu istungilt volikogu istungile,“ tõdes Kirt.

Samas nentis ta, et pooleliolevaid küsimusi, mis kripeldama jäävad, on rohkelt. „On väga palju huvitavaid arenguid, mille oleme käima tõmmanud. Mind huvitaks viia lõpuni Tapa jaama teema, mida on aastaid punnitatud ja nüüd lõpuks liikuma saime. Tahaks viia lõpuni ujula teema, mis on ka nüüd võtmas huvitavaid pöördeid,“ loetles vallavanem.

„Avalikku ruumi oleme kõvasti panustanud ja neid projekte, mis meil on ette valmistatud nii mõttes kui ka reaalselt, on hästi palju,“ sõnas ta.

 

Toomas Uudeberg (laua otsas) andis pärast umbusaldushääletust istungi juhtimise üle temast paremat kätt istuvale aseesimehele Reigo Tammele.

Foto: Liisi Kanna