Telesaade uurib hittide sünnilugusid

Täna õhtul näeb TV3 kanalil kolmandat saadet suvesarjast „Suvine Duubel: Hitikaart“, kus Taavi Libe uurib kuulsate Eesti laulude tagamaid. Igas saates käiakse koos lauljatega neis paikades, millest laulu sõnad jutustavad.

Tõnu Lilleorg

Tänase saate peategelaseks on punkbändi Velikije Luki legendaarne lööklaul „Tallinn põleb“, mis on üheks eredamaks õieks 80-ndate Eesti punkliikumise pärandis. Koos Kulo laulja Kojamehega külastab Libe kunagiste Moskva ja Varblase kohvikute esiseid platse ning vaatamas käiakse ka punkarite kodudeks olnud katakombide sissepääse. Sõna saavad suurimad eesti punkarid Villu Tamme, Tõnu Trubetsky ja saate nimiloo „Tallinn põleb“ esitaja Ivo Uukkivi.

Saade püüab läbi punkmuusika heita valgust ka Tallinna koolinoorte elule kaugetel 80-ndatel. Kümnendi sündmused algasid 1980. aasta Propelleri kontserdil, mille järel puhkesid spontaansed noorte rahutused. Peagi muutus punk noorte seas ülipopiks ja tekkisid mitmed punkbändid.

Saate lõpuks jõutakse välja suurte ühiskondlike muutuste aega kümnendi lõpul, mil paljud punkarid otsustasid nahktagid varna riputada ja elule uued eesmärgid võtta. Samas mõned muusikutest nagu Villu ja Trubetsky on jäänud punkmuusika tegemise juurde tänaseni.

Kuid „Hitikaart“ ei pelga sugugi Tallinnast kaugemaid kohti. Nii käidi avasaates Narvas avastamas nublu hiti „Für Oksana“ tagamaid ja võttekohti. Teises saates käidi koos Ivo Linnaga otsimas märke kunagisest Virtsu rongijaamast ja seda lähtuvalt laulust „Kuuskümmend viis“.  Ilmselt tuleb paljudele tuttav ette laulu selline rida: „Rong Virtsu veel sõitis, sest seal oli jaam.“

Libe sõnul meeldib talle rääkida muusikast ja muusikutega. Samuti usub saatejuht, et igal kohal, suurusest hoolimata, on oma nägu ja iseolemine, mis väärib avastamist. Eriti, kui see on laulu sisse pandud ja kuulajatele südamesse läinud. „Mu meelest on ka väiksematel kohtadel väga tugev identiteet ning teistest eristumine ja seal elavatel inimestel oma kogukonna tunne,“ sõnas saatejuht.

Järgmise nädala saate lugu on Smilersi hitt „Mina, Pets, Margus ja Priit“, mis oli kui sissejuhatus 90-ndate suvefestivalile Pühajärve Beach Party. Libe sõnul on tal ideid veel vähemalt nelja saate jaoks ning kui juulis peaks TV3 langetama otsuse, et „Hitikaart“ jätkub, on Taavi Libel vaim valmis, et mööda maad rändama minna, leida uusi põnevaid muusikaga seotud seiku ja need vaataja ette tuua.

Suvi ja muusika on Taavi Libe jaoks innustav kooslus. Foto: TV3