Agderi stipendium ootab kandidaate

Kunstnik Mari Riina Mölder kasutas Agderi stipendiumi õpinguteks. Fotol on ta oma kõige värskema tööga Pärnus Uue Kunsti Muuseumis taaskasutusnäitusel. Foto: Erakogu

Lääne-Viru sõprusmaakond Agder Norrast annab kolmeteistkümnendat korda välja 25 000 Norra krooni (2500 EUR) suuruse stipendiumi Lääne-Virumaal tegutsevale kunstnikule või kultuuritegelasele.

Eelmisel aastal läks stipendium jagamisele kultuurivaldkonna eestvedaja Indrek Jurtšenko ja kunstnik Mari Riina Mölderi vahel.

Mari Riina Mölder kasutas stipendiumiraha maaliõpinguteks Eesti Kunstiakadeemias. „Varem läbisin kunstniku bakalaureuseõppe, aga kuna maalimist oli seal väikses mahus, tahtsin seda juurde võtta ning stipendiumiga leevendasin õppekulusid,“ rääkis Mari Riina Mölder.

Mölder märkis, et kuna maalikursuse ajal oli kolm erinevat õppejõudu, kes õpetasid erinevaid tehnikaid, siis teadmistepagas laienes. „Maalin ise palju akrüüliga, huvitav oli õppida juurde õlilmaali, õpingud andsid julguse rohkem teisi tehnikaid kasutada,“ rääkis Mari Riina Mölder.

Indrek Jurtšenkol oli plaan stipendium kasutada norra kultuuriga tutvumiseks, kuid koroonaviiruse tõttu see ei õnnestunud. Küll aga paigutas ta osa stipendiumist filmifestivali Kino maale korraldamiseks. „Osa läks filmide tõlkimisse, aga ka festivali noorte koolitusse omaosalusse,“ rääkis Jurtšeno.

Mõtet Norraga lähemalt tutvuda, ei ole ta maha matnud. „Mind huvitavad norra kultuur, filmikunst, mütoloogia. Norra filme vaadates on müstiline aura filmikeeles,“ rääkis Jurtšeno, kes loodab ka Norra fjordides ära käia. Samuti mõlgub mõttes mõne kontserdi korraldamine.

Agderi stipendiumi eesmärgiks on edendada kultuuri- ja kunstikeskkonda maakonnas ning luua kohalikele kunstnikele või kultuuritegelastele arenguvõimalusi. Stipendium võib jaguneda mitme kandidaadi vahel. Stipendiumitaotlus peab sisaldama kunstniku või kultuuritegelase isikuandmeid (sh pangakonto numbrit), loetelu 2021. aasta tähtsamatest töödest-projektidest ja kirjeldust stipendiumi kasutamise kohta. Taotlus peab olema vormistatud eesti ja inglise keeles.

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu (VIROL) moodustatud komisjon valib esitatud kandidaatide seast vähemalt ühe inimese ning annab kandidaadi andmed edasi koostööpartneritele Norras.

Märgusõnaga „Agderi kunsti­stipendium“ vabas vormis taotlus tuleb saata 29. novembri kella 17-ks elektrooniliselt aadressil virol@virol.ee või postiaadressil F. R. Kreutzwaldi 5, 44314 Rakvere.

Varasemalt on stipendiumi saanud paarkümmend maakonna kultuuriinimest, teiste hulgas näiteks kunstnik Priit Verlin, muusikud Reigo Tamm, Anni Rikker ja Toomas Rannu, tantsija ja balletiõpetaja Mehis Saaber.

Katrin Uuspõld