Harrastusteatrid näitavad Rakveres taset
|Eesti harrastusteatrite maastikul käib vilgas tegevus. Õpitakse tekste, tehakse proove, käiakse esinemas. Osa harrastusteatri rahvast teevad aga viimaseid ettevalmistusi selleks, et tulla 28. märtsil Rakvere spordihoonesse kontakte vahetama, oskusi näitama ja rahvusvahelist teatripäeva tähistama.
Katrin Kivi
Sündmuse idee autor ja korraldaja on Rakvere harrastusteater Karakter, kelle eesmärgiks on pakkuda harrastusteatritele võimalus vahetada mõtteid ja emotsioone ning tutvustada harrastusteatrit avalikkusele. Teatripäeva tähistamist toetab Eesti Harrastusteatrite Liit.
Mäng läbi näitlemise
Kella 14-17 toimub teatri promonaad (korraldustiimi liikme Tea Parsi välja mõeldud sõna, mis tähistab atraktiivset tutvustamist – toim.), kus üle Eesti kohale tulnud harrastusteatrid tutvustavad oma tegemisi ja 2015. aasta etendusi.
Pärast promenaadi toimuvad lõbusad ja kaasahaaravad teatrimängud, kus harrastusnäitlejad saavad näidata oma oskusi. „Näitlejatel pole õrna aimu, millistesse situatsioonidesse nad satuvad,“ selgitas harrastusteatri Karakter esindaja Ivo Leek. „Võistluse eesmärgiks on välja selgitada grupp parimaid kohale tulnud näitlejat. Zhüriisse palusime võistlust hindama Eesti Harrastusteatrite liidu esindaja, Rakvere Teatri näitleja ning Rakvere Linnavalituse töötaja. Päeva juhib aga Rakvere Teatri näitleja Margus Grosnõi.“
Korraldajad ootavad rohket publikut. „Oodatud on kõik teatrisõbrad. Eriti kasulik on Promonaad kultuuritöötajatele, sest nad saavad sealt oma tööks vajalikku infot, keda esinema kutsuda,“ lisas Leek.
Sellisel kujul pole Eesti harrastusnäitlejad varem kokku saanud. „Kui läheb hästi, siis meie oleme valmis selle sündmuse kujundama traditsiooniks,“ rääkis korraldustiimi liige Elin Lemberg. „Lubame, et tuleb suurepärane sündmus. Tulemas on trupid üle terve Eesti – Saaremaalt, Tallinnast, Tartust, Suure-Jaanist, meie enda Lääne-Virumaa trupid.“
Kui päeva esimene pool kuulub publikule, siis õhtul tähistavad näitlejad rahvusvahelist teatripäeva omakeskis Rakvere Kultuurikeskuses.
Harrastusteatrite kvaliteet tõuseb
Ivo Leegi sõnul on harrastusteatri tase paranenud ja suudetakse pakkuda paremat kvaliteeti kui varem. Järjest enam tehakse tööd sarnaselt professionaalsetele teatritele.
Harrastusnäitlemine on eestlaste seas populaarne. „Eesti Harrastusteatrite Liitu kuulub 55 truppi üle Eesti, igas trupis keskmiselt 10 näitlejat,“ rääkis Leek. „Lisanduvad veel need külateatrid ja trupid, kes liitu ei kuulu.“
Harrastusteater on menukas ka publiku seas. „Suuremates linnades on keerulisem publikut leida, kuid väiksemates kohtades, kus oma teatrit pole, on saalid tihti täis,“ ütles Leek.
Harrastusteater Karakter loodi kaks aastat tagasi märtsis. Tänaseks on trupp kasvanud 24liikmeliseks. Tuuritatud on nii Hiiumaal, Viljandis, Tartus kui ka mujal. Eestist välja pole veel saadud, kuid Ivo Leegi sõnul osalevad nad konkursil, et pääseda etendustega „Kükloop“ ja „Kokaiin“ Euroopa Harrastusteatrite festivalile Prahas.
Karakteri näitlejad Ivo Leek ja Elin Lemberg on näitlemisega tegelenud kaks aastat. Miks näitlemine?
„Näitlemine on hea võimalus tulla igapäevarutiinist välja,“ põhjendas Leek. „Näitlemise kaudu saan olla erinevates rollides – kord politseinik, siis arst, või näiteks vana-kreeka kangelane.“
„Näitlemine annab esinemisjulgust. Meil on siin olnud juhuseid, kus uus trupiliige on alguses arg ja kohmetu, kui nüüd julge ja enesekindel,“ lisas Leek.
Elin Lembergi meelest on näitlemine omamoodi teraapia.
Kui keegi soovib näitlemisega tegelema hakata, siis Leek ja Lemberg soovitavad kontakteeruda kodukohale lähima harrastusteatri grupiga.
„Meil Karakteris on juba palju häid näitlejaid, meil on suurepärane lavastaja Tiit Alte, keda alles tunnustati Kultuurpärl 2014 tiitliga. Seega saame juba valida, keda juurde võtame. Küll aga on meil puudus taustajõududest: grimmi- ja lavakunstnikud, kostümeerijad.“
_______________________________________________________________
RAHVUSVAHELINE TEATRIPÄEV
Rahvusvahelise teatripäeva algatasid 1961. aastal UNESCO juures tegutseva Rahvusvahelise Teatriinstituudi (prantsuse keeles Institut international du theatre) IX kongressi delegaadid. Iseseisvas Eestis on seda pidulikumalt tähistatud 1995. aastast.
Teatripäev on pühendatud teatritöötajatele: näitlejatele, lavastajatele, produtsentidele, valgus- ja helitehnikutele, lavatöölistele, isegi piletimüüjatele ja garderoobitöötajatele. 23. jaanuaril 1933 kirjutas vene lavastaja ning näitlejameisterlikkuse õppejõud Konstantin Stanislavski: “…etendus algab teatrihoonesse sisenemise hetkest.” Stanislavski rõhutas, et teatris pole teisejärgulisi ameteid.
Teatripäeva tähistamiseks korraldatakse paljudes maailma riikides teatrifestivale ja muid üritusi, mõned teatrid püüavad ajastada teatripäevale ka esietendusi. Mitmel pool antakse teatripäeval teatritöötajatele üle nii erialaühingute kui ka riiklikke auhindu. Rahvusvaheline Teatriinstituut avaldab sel puhul igal aastal ühe lavastaja, näitleja või muu teatritegelase avaliku kirja.
Eestis on tavaks tähistada tervet märtsi kui teatrikuud, teatripäeval annab aastaauhinnad üle Eesti Teatriliit. Igal aastal toimub auhinnatseremoonia eri teatris.