IRL loodab Lääne-Virust kahte mandaati

IRL

Eelolevatel Riigikogu valimistel on Lääne-Viru valimisringkonnast saadaval 5 mandaati ehk siin kandideerivatest poliitikutest pääseb otse parlamenti maksimaalselt viis saadikut.

Aivar Ojaperv

Tegelik ringkonnamandaadi saajate arv on siiski pigem neli, sest kui mõni erakondadest piisavat ülekaalu ei saavuta, läheb üks mandaat n-ö rändama ja Riigikogu koht antakse välja üleriigilise valimistulemuse põhjal. Isikuliselt kuulub see sellisel juhul poliitikule, kes on kõrgel kohal erakonna üleriigilises pingereas, kuid kel ringkonnamandaati saada ei õnnestu.

Ringkonnamandaadi kvoodiks eelmistel parlamendivalimistel oli 5676 häält, see arv sõltub valimas käinud inimeste hulgast.

Alates sellest nädalast küsib Kuulutaja erakondade esindajatelt, millisteks peavad nad oma võimalusi eelolevatel valimistel, millisteks hindavad konkurentide šansse ja mida arvavad Reformierakonnast, kes seadis Lääne-Virumaa kandidaatide esinumbriteks poliitikud väljastpoolt meie maakonda. Esimesena saab sõna Isamaa ja Res Publica Liit.

Pomerants: Reformierakond on Lääne-Virus nõrk

IRLi esinumber Lääne-Virumaal, Riigikogu liige Marko Pomerants ütles, et nende eesmärk on saada Lääne-Viru ringkonnast kaks mandaati. „Meil on tugev nimekiri ja töökad kandidaadid. Sajaprotsendiliselt läänevirukad,“ ütles ta. „Arvan, et ringkonnamandaadi saavad ka sotsid ja Reformierakond ning ongi kogu lugu. Siret Kotka (Keskerakonna esinumber, kõrgel kohal ka üleriigilises nimekirjas – toim.) saab Riigikogusse, aga kas ringkonnamandaadiga, selles pole ma kindel. Traditsiooniline võimalus on ka see, et iga erakond saab ühe mandaadi.“

Erinevalt ülejäänud suurematest erakondadest saatis Reformierakond Lääne-Virumaale esinumbritena kandideerima inimesed pealinnast – Valdo Randpere ja Signe Kivi. Mida arvab Pomerants oma konkurentide sellisest käitumisest?

„See näitab Reformierakonna nõrkust Lääne-Virumaal. Mis ei tähenda, et nad siit mandaati ei saa, sest Reformierakonnal on mingil seletamatul põhjusel toetajaskond suur.“

„Randpere on järgmisel korral enda geograafilise harimise mõttes võib olla näiteks Lääne-Eestis,“ lisas Pomerants aasides. Tõsi see on: eelmistel valimistel kandideeris tallinlane Randpere hoopis Lõuna-Eestis, nüüd siis meil.

„Aga Lääne-Viru rahvamajades ilmselt kuuleb veebruaris tema laulu. Tal on iga nelja aasta tagant üks talvetuur kusagil Eestimaa nurgas. Signe Kivit võib vähemasti suveläänevirulaseks pidada. Ükski erakond peale IRLi ei saa hakkama nii, et ta väljast kedagi siia ei too. Keskerakonna ametlikku nimekirja pole veel näinud, aga ega neilgi midagi hõisata ole.“

Enda kui kandidaadi plussiks pidas Pomerants asjaolu, et ta on elupõline läänevirulane, kes elab Rakveres ja käib Tallinnas istungitel, mitte ei külasta Tallinnast aeg-ajalt oma valimisringkonda. „Mul on tänaseks päevaks suur poliitiline kogemus ja suudan esindada Eestit ka väljaspool tema piire. Mul on olulistes asjades kindlad seisukohad, oskan neid põhjendada ja ei jäta midagi välja ütlemata seetõttu, et äkki kellelegi ei meeldi. Olen 50 aastat vana, aga aktiivne nii oma töös, vabatahtlikes tegemistes kui ka oma tervise eest seismisel.“

Kas Juhkami läheks Riigikokku?

IRLi nimekirjas kandideerivad Lääne-Virumaal lisaks Pomerantsile endine maavanem ja ettevõtja Einar Vallbaum, Rakvere linnapea Mihkel Juhkami, Lääne-Viru rakenduskõrgkooli rektor Helle Noorväli, Rakvere haigla juhataja Ain Suurkaev, Rakvere Ametikooli endine direktor ja praegu Ida-Viru Kutsehariduskeskust juhatav Hannes Mets ning vaimulik, EELK Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu.

Vallbaumile on IRL juba kolmas erakond, kus kandideerida – varem on ta Riigikogusse pürginud nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna ridades. Eelmiste valimiste järel pääsenuks ta asendusliikmena ka Riigikokku, kuid (ilmselt Reformierakonna survel) loovutas ta selle koha Paul-Eerik Rummole ja jätkas maavanema ametis. „Usun, et Einar hakkab tegema kõva kampaaniat, sest tema ambitsioon on jätkuvalt Riigikogu,“ lausus üks konkureeriva erakonna esindaja.

Mis saab aga siis, kui valituks osutub Rakvere linnapea Mihkel Juhkami? Varem on korra juba Riigikogu lävel seisnud, kui sai asendusliikmena võimaluse parlamendis kaasa lüüa pool (või veidi vähem) ettenähtud ajast, kuid toona ta loobus, eelistades linnavolikogu esimehe ametit.

„Esinumbrina muidugi loodan mandaati kõigepealt endale taotleda, aga tunnen kuklas teiste kaaskandidaatide hingamist,“ kommenteeris Pomerants. „Kui Mihkel mandaadi saab, on ta kindlasti konkreetsem kui Urmas Paet oma Europarlamenti mineku otsustamisel.“

Juhkami ei hakanud vastates kassi-hiirt mängima. Ta ütles, et Riigikogu pole tema esmane eesmärk, kuid kui võimalus avaneb, on ta valmis sinna ka minema.

„Üks asi on selge: kavatsen ka lähikuudel linnapeana oma põhitööd teha ja selle kõrvalt ilmselgelt valimiskampaaniaks aega ei jää,“ selgitas ta. „Samas on valimised mõneti korvpalli moodi meeskonnamäng, kus igaüks peab oma punktid (hääled) ära tegema. Kui neid saab olema sedavõrd palju, et IRL saab Lääne-Virust kaks kohta ning mina olen nende kahe hulka valitud, siis tulebki seda võtta kui siitkandi inimeste ootusi ja hinnanguid minu tegemistele. Küllap on Toompeal ka Rakveres elavaid saadikuid vaja.“