Juurte juurde: Ingerisoome kogukond Eestis tähistab oma rahvuspüha ja valib esinduskogu

5. oktoober on ingerisoomlaste rahvuspüha, mida tähistatakse kõikjal üle Eesti. Kohalikes ingerisoome seltsides toimub selle päeva paiku ingerisoome kultuuripärandit ja Eestis elavaid ingerisoomlasi tutvustav programm. Samal ajal valitakse ka uued liikmed oma esinduskokku.

Ingerisoomlaste rahvuspüha tähistatakse Rootsi kuninga Olafi tütre Ingegardi järgi. Ajalooline Ingerimaa (tänapäeval Peterburi linn ja seda ümbritsev üsna suuremõõduline oblast) on olnud läbi sajandite võitlustandriks Rootsi, Novgorodi, Vene Tsaaririigi, ka Taani ja Saksa Ordu võimuväljal. Suurim osa soomlasi asutati sinna elama just Rootsi valitsuse ajal 17. sajandil, sellest ajast on piirkonnas kujunenud märkimisväärne soome kultuuri areaal, mis suutis ka järgnevad võimuvahetused üle elada. Teise maailmasõja ajal toimus siiski selle piiriäärse ala massiline puhastamine soome-ugri rahvastest ja ka end seni soomlastena identifitseerinud rahvas leidis end väljasaadetuna ajalooliselt kodumaalt. Hiljem, oma päritolule tähendust andes, ongi sündinud nimetus Ingerimaa soomlased või ingerisoomlased.

Soome nime-kalendri järgi on 5. oktoobril Inkeri nimepäev. See päev osutus sobivaks, et ingerisoomlaste kogukonnad erinevates maades võiksid tähistada üht oma püha, mäletada oma vanavanemate maad.

Veljo Tormise laulutsükkel „Ingerimaa õhtud“ koosneb lauludest, mille saatel on Ingerimaal tantsitud, üksteist ka üle trumbata püütud ja elule poolnaljaga otsa vaadatud. On tore, et seda elurõõmu on ingerisoome vanemal põlvkonnal jagunud siiani. Ja ingeri päeva tähistamised väljendavad oskust rõõmustada selle üle, mis alles ja hoitud on – laulud, tantsud, pered, tähtpäevad ja koosolemised, luterlik soomekeelne kogudus, lood, mida edasi räägitakse. Igas piirkonnas pisut oma proportsiooniga, samas seotuna ka kohaliku kultuuriruumiga.

Päeva tähistamisele on teretulnud nii kohalik ingerisoome kogukond ja nende järeltulijad kui ka kõik teised kultuurihuvilised.

Ingerisoomlaste seltse on Eestis hetkel 10. Mitmetes ingerisoome seltsides on sel sügisel ingeri päeva ja eestisoomlate kultuurinõukogu valimiste puhul avatud uksed. Programm algab teisipäeval, 3. oktoobril, kui Tallinnas toimub vestlusring ja teelauad. Neljapäeval, 5. oktoobril avatakse Paide keskraamatukogus näitus „Ingerisoomlaste armsad asjad“ ning samal õhtul toimub Tartus Ingeri majas murdekeelering, teelaud ja väike pärimuskontsert. 7. oktoobril tähistab Pärnu selts lisaks ingeri päevale ka oma 35. sünnipäeva kontserdi ja koogiga. Pühapäeval, 8. oktoobril jätkuvad pidustused juba Jõhvis, kus kontserdil astuvad üles kohaliku seltsi lauljad ja külalised.

Nädalapäevad hiljem, 16. oktoobril toimub pidu koos kohaliku seltsiga Viljandis. Kõigi ürituste täpsed asukohad ja aadressid on leitavad ingerisoome seltse ja kogukonda koondava Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsuse kodulehel www.eestisoomlane.ee.

Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsuse (ESKO) eesmärgiks on Eestis elavate soomlaste ja ingerisoomlaste ning nende järeltulijate sidumine, ühise kultuuripärandi hoidmine ja tutvustamine – ülesanne, mis on olnud vähemusrahvuste ajaloos oluline juba üle 100 aasta.

Tänavu oktoobris valib rahvusvähemuse kultuuriautonoomia seaduse alusel tegutsev ESKO ka uue kultuurinõukogu ehk rahvaesindajate koja. Posti teel toimuval rahvahääletusel saavad hääle anda täisealised isikud, kes on kantud soome vähemusrahvuse rahvusnimekirja Eestis.

ESKO tegemistes saab kaasa lüüa ka sinna ametlikult kuulumata. Vaata meie kodulehel ja Facebookis ringi ja kui miski sind kõnetab, võta ühendust! Ehk on sul mõni idee, mida ESKO võiks sinu abiga teostada? Infot leiad: eestisoomlane.ee.

Eestisoomlaste Kultuuriomavalitsus,

Eesti Ingerisoomlaste Liit