Lauli Loovstuudio aitab enesega sõbraks saada
|Kadrina külje all Undla külas asub Heli Preismanni majapidamises Lauli Loovstuudio, kus terapeudist perenaise käe all saab praktiseerida loovaid kunste.
Katrin Kivi
Paljud tunnevad Heli Preismanni kui keraamikut, kelle juhendamisel saab õppida käsitsema savi. „Keraamikaga tegelemine on teraapiline toiming,“ selgitas Preismann. „Saviga töötades on teadlikult võimalik parandada koordinatsiooni, emotsionaalset tasakaalu ja keskendumisvõimet. Toimub pidev alateadlik liigutuste lubamine ja katsetamine ning see loobki kontakti enese, materjali ja ümbruskonnaga.“
Õpitoad ja loengud
Lisaks regulaarsetele keraamikakursustele korraldab Preismann koolitusi ja õpitubasid, peamiselt ikka teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. „Ikka ja jälle hüppan tundmatus kohas vette, et näha, kas ja kuidas ujun,“ selgitas Heli Preismann ja rääkis, et uusi asju proovides avardub maailm. „Kuidas sa tead, mis sulle meeldib, kui sa ei proovi! Nii soovingi pakkuda oma stuudios võimalust luua midagi oma kätega ja vaadata ennast selles protsessis. Olen heameelega inimestele teejuhiks sellel teel.“
Poolteist aastat tegutsenud Lauli Loovstuudios on esinenud loengutega mitmed tuntud inimesed nagu näiteks Inga Raitar, Kreet Rosin, Kaido Pajumaa ja paljud teised. Oma kätega on meisterdatud raamatuid, karpe, ehteid; on vilditud, valmistatud küünlaid ja loodud muudki kaunist kunsti.
Järgmine õpituba toimub aga juba sellel reedel ehk 13. veebruaril, kus on võimalik õppida ise kommi tegema. 27. märtsil saab aga omandada teadmisi aiandusest ja talikülvist. Täpsemat infot toimuvate sündmuste kohta leiab Lauli Loovstuudio Facebooki lehelt.
Heli Preismann pakub ka personaalseid teraapiaid. Näiteks loovteraapia nii lastele kui ka täiskasvanutele ja imago suhteteraapia paaridele.
Preismanni sõnul on loovteraapia arenev eriala Eestis ja kasutusel juba paljudes sotsiaalsetes organisatsioonides. „Sessiooni käigus sünnib kunstitöö, mis on valminud juba alateadvuse kaasabil,“ rääkis Preismann. „Imago suhteteraapias aga õpitakse aktiivset kuulamist, peegeldamist ja emotsioonide teadvustamist. See on kasulik oskus kõigis suhetes.“
Muusika au sees
Nimi Lauli (Loovstuudio) tuleneb sõnast laul ja vanast talunimest ning seetõttu on stuudios igati au sees muusika. Pille on stuudios palju ja eriti menukad on 12 djembet ehk Aafrika trummi. „Peaaegu ükski laps ei lahku stuudiost enne, kui on korralikult trummi põristanud,“ rääkis Preismann. „Trummimängimine köidab ka täiskasvanuid ja annab üritusele lisaväärtust. Suvel mängime trummi lõkke ümber, see tekitab võimsaid tundeid ja liidab mängijaid.“
Lisaks trummidele on stuudios perenaise omavalmistatud väikekannel ning harf. „Harfimängimine vajab perioodilist harjutamist, kuid mõned stuudiokülalised on juba lummavatest pillihelidest osa saanud. Öeldakse, et harfihelid on isegi tervendavad.“
Lauli Loovstuudiosse võib tulla ka kollektiivi või sõpruskonnaga. Töötubadest osavõtmiseks on sobiv inimeste hulk 10-20, seminari teatristiilis korraldades mahutab stuudiosse koguni kuni 50 inimest. Koolituste läbiviimiseks on olemas suur projektor ja ekraan.
Foto: erakogu