Raamatuklubi ootab huvilisi

Septembrist alustas kirjanik Eia Uusi juhtimisel Tallinnas Solarise Apollo raamatupoes raamatuklubi „Raamatujutud teetassi taga“. Klubi eesmärk on ühendada lugemishuvilisi inimesi ja pakkuda mõnusat õhtut huvitavate raamatute ning hea seltskonna keskel.

Kaire Kenk

Eia sõnul küsib temalt iga nädal mõni tuttav või võõras lugemissoovitusi, mis näitab inimeste soovi raamatuid lugeda.

„Enamikel lihtsalt pole aega või püsivust raamatupoodidest või -kogudest välja kaevata neid õigeid raamatuid, mis just talle võiksid meeldida. Mõnel on halvad mälestused kooli kohustuslikust lektüürist, mõni pole kunagi lugenudki raamatut, mis täielikult endasse haaraks ja argipäevast kaugele viiks. Raamatuklubis tutvustangi põnevaid praegusi ning kunagisi kirjanikke ja köitvaid teoseid läbi ajaloo ning vaatame, kui erinevatest žanritest võib leida uusi lemmikuid,“ kirjeldas Eia alustava klubi tegevust.

Klubi „Raamatujutud teetassi taga“ toobki tema sõnul kokku parimad raamatud ja head inimesed, et veeta kord kuus mõnus õhtupoolik, arutledes valitud raamatute ja kuu teema üle.

„Pole vahet, kas lugemine on su meelistegevus või sa pole aastaid ühtki raamatut lõpetanud, klubist leiad kindlasti uusi sõpru: olgu nad tegelased teostes või meie raamatuklubis,“ õhutas kirjanik kõiki osalema.

„Argentiinas korraldatakse näiteks sellist ettevõtmist nagu „Vaikne lugemispidu“, kus tullakse maalilisse kohta kokku ja igaüks loeb nohinal oma raamatut,“ muigas ta.

Kes aga Tallinnasse ei jõua, on oodatud mõtteid jagama ja kaasa lugema spetsiaalses Facebooki grupis „Raamatujutud teetassi taga“. „Selle grupiga liitus juba esimese kuuga üle 1000 inimese ning mõttevahetus isegi esimese klubiraamatu – Mia Kankimäki „Asjad, mis panevad südame kiiremini põksuma“ – üle on olnud väga elav. Nii elav, et kutsusin autori Eestisse meiega kohtuma! Ja ta ütles jah!“ rääkis Eia. 10. septembril toimunud esimese raamatuklubi külaliseks oligi Mia Kankimäki.

Teos „Asjad, mis panevad südame kiiremini põksuma“ saab alguse, kui autor Mia Kankimäki jätab 38-aastaselt töö Helsingi kirjastuses, sest tal on sellest ja kogu oma elust mõõt täis. Soomlanna sõidab Jaapanisse, Kyōtosse tuhat aastat tagasi elanud õuedaami Sei Shōnagoni jälgi ajama. Mia ei tunne Kyōtos kedagi ega oska jaapani keelt, kuid ta on lugenud inglise keeles Sei „Padjaraamatut“ ja tunneb selle autoriga sügavat hingesugulust – Sei tundub imetlusväärselt kaasaegne ning tema mõtisklused ja tähelepanekud elust võiksid kuuluda kas või Virginia Woolfile.

Õuedaami nimekirjad võluvatest, ärritavatest ja elegantsetest asjadest ning neist, mis südame kiiremini põksuma panevad, on otsekui blogisissekanded – niivõrd värskelt kõlavad need. Jaapani eluga harjumine võtab aega, kuid õige pea kisub see Mia kaasa. Soomlanna vaimustub templitest, kirsiõitest, Kamo jõe leinapajudest, kabukiteatrist, teemajadest. Kirjutava reisija elamustest sünnib tõsielulugu, mida saab lugeda otsekui romaani. Mia taipab oma imetletud õuedaami jälgi ajades sedagi, mida ta ise elult tahab.

Septembrikuu klubi teemaks on raamatud, mis viivad kaugele. Oktoobri kohtumise teemaks on ajaloolised romaanid, novembris arutatakse kriminaalromaanide üle ning detsembris juteldakse armastusromaanide teemal. Klubiüritused on kõigile tasuta.

Üks raamatuklubiline on leidnud klubi tegevust hästi iseloomustava iroonilise slogani: „Ära usalda kedagi, kelle telekas on suurem kui tema raamaturiiul.“ „Ehkki ka mina ei kogu raamatuid,“ ütles Eia. „Riiulis on ainult need, mis veel lugemata ja mida kindlasti veel kunagi üle loen või kirjutamiseks kasutan. Aga mõni raamat on selline, mida võtan viiendat korda raamatukogust ja mõtlen, et tegelikult see võiks ju kodus olla.“

„1111 liiget! 1111 raamatuhuvilist ühes kohas. Kui tore! Vahel tundub, et kellegagi ei saa raamatutest rääkida, sest keegi ei loe tänapäeval enam raamatuid. Aga raamatupoed müüvad kümneid tuhandeid raamatuid – kus need kirglikud ostjad siis on? Siin – meil on nüüdsest Facebookis oma kogukond „Raamatujutud teetassi taga“. Postitage seinale vabalt oma vanemaid ja uuemaid elamusi, jagage lemmiktsitaate, küsige soovitusi ja tõstatage teemasid, mis hinge peal,“ soovitas ettevõtmise eestvedaja Eia Uus.

Eia enda viimase aja suurimad lugemiselamused: Stefan Zweigi „Malenovell“, Jevgeni Vodolazkini „Aviaator“, Elena Ferrante „Minu geniaalne sõbranna“ ja Alessandro Baricco „Siid“.

Eia Uus.

Foto: erakogu