Lootusekiire poed abistavad vähiliitu ja pimedate ühingut

second hand

Rakvere linnapildis domineerivad second-hand-poed ehk rahvakeeli kaltsukad. Leidub leiukaid ja hilbukaid, harakapesi ja kirbukaid, taaskasutus- ja uuskasutuskeskuseid. MTÜl Lootusekiir on kaks vanakraamikauplust ning nemad annetavad suure osa müügitulust vähiliidule ja pimedate ühingule.

Ülle Kask

Rakvere vanakraami- ja komisjonikaupluste virvarris surfates hakkab silma MTÜ Lootusekiir oma heategevuspoodidega. Üks neist asub aadressil Laada 8a, teine Tallinna 18a. Facebooki koduleheküljel lubavad poed kõigile 10eurose ostu sooritanutele loosiõnne korral spaakülastust või õhtusööki kahele.

Rakveres 45 kaltsukat

Lootusekiire misjonipoe arendusjuht Aive Saaver on kokku lugenud, et Rakveres on 45 kaltsukat ja seetõttu konkurents tihe. „Aga eks igaühel ole oma nišš,“ leidis ta. „On nõndanimetatud rohelise mõtteviisiga vintage’i poepidajaid, aga ka neid, kes suure tulu teenimise peal väljas. Meie teeme koostööd Puuetega Inimeste Kojaga.“

Õnneloosi kohta ütles Saaver, et nad koguvad raha Lääne-Virumaa Pimedate Ühingule abivahendite ostmiseks. „Rakveres on lubanud õla alla panna Rohuaia kohvik, Võrumaal Kubija loodusspaa.“

Palka saab MTÜs Lootusekiir ainsana selle juht Reelika Jantar, kuna töötab terve päeva Tallinna tänava poes. Ülejäänud kolm liiget on aga vabatahtlikud.

Aive Saaver rääkis, et neil tekkis mõte luua mittetulundusühing seetõttu, et kui näed oma silmaga, kui palju on ümberringi hädasolijaid, nagu näiteks vähihaiged või inimesi, kes vaevu ots otsaga toime tulevad, tahaks neid kuidagigi aidata.

Lootusekiir toetab vähiliitu

Aive Saaver kõneles, et kasutatud rõivaid, mööblit, lauanõusid ja voodiriideid annetavad neile või toovad sümboolse tasu eest müügile head inimesed, kel kodus üleliigset kraami, mida enam ei vajata. „Oleme väga tänulikud lahketele annetajatele,“ ütles Aive tänusõnad.

Alguses proovisid nad osta kaupa ka tarnijatelt, kes Norrast ja Rootsist kasutatud riideid Eestisse toovad. „Suurtes prügikottides, mida tuli sorteerima hakata, polnud paljud asjad kvaliteetsed. Soomest aga, kust kaltsukate pidajad enne väga head kraami toomas käisid, pole enam suurt midagi võtta, kuna seal on nüüd masu.“

Lootusekiire poodides on kasutatud asjad müügil sümboolse tasu eest: hinnad 50 sendist kuni 1 euroni. “Kuna ruumi on vähe, teeme kord nädalas inventuuri. Seismajäänud asjad jagame omakorda teistele abivajajatele. Loomulikult ei aja me uksest välja näiteks eakat prouat, kes toob poodi oma surnud abikaasast järelejäänud palitu, mis aastaid kapis seisnud. Just käis loomade varjupaigast talitaja, kellele andsime vanu plekilisi mantleid koertele allapanekuks ja riidekraami koristustöödeks ning käte pühkimiseks. Oleme asju ka paljulapselistele peredele toidupanga kaudu jaganud,“ kõneles Saaver.

Küsimuse peale, kas vaesus sünnitab vaesust ja õpitud abitust, vastas Saaver, et tõesti on inimesi, kes viskavad tasuta saadud riided minema, kui need mustaks lähevad, ja tulevad siis uuele satsile järele. „Aga selliseid inimesi ei tohi hukka mõista, vaid neid tuleb mõista,“ lisas ta.

Jutuajamise keskel poodi sisenenud Lii rääkis, et käib siin tihti. „Aive annab mulle iga kord tasuta mõne uue asja või kampsuni. Näe, kui ilusad teksad ma eelmisel nädalal sain,“ näitas Lii.

Seejärel ulatas ta Aivele kingituseks enda tehtud pärlid, sest raha tal riiete ostmiseks pole. Naine rääkis, et elab nüüd Rakvere Lille Kodus, kuhu kõik Vao hooldekodu asukad ümber koliti. „Linnas on nii hea elada, mul on oma tuba ja tugiisik ostis kõik uued asjad – kummuti, laua ja isegi televiisori,“ rääkis jutukas Lii ja kutsus endale külla.

Heategevuskontsert pimedate ühingule

Saaveri sõnul toob Vähiliit MTÜle Lootuskiir iga kuu lõpus tšekid transpordikulude kohta, sest paljudel vähihaigetel napib võimalusi sõita Tallinnasse ja Tartusse keemiaravile. „Kui vähihaige saab diagnoosi, tabab teda šokk ja meeleheide. Kui mitte keegi talle abikätt ei ulata, järgneb kiire surm,“ tõdes Saaver. „Lääne- Virumaal on 30-40 vähihaiget. Näiteks kolme inimese elu, mida oleks pikendada või koguni päästa õnnestunud, jõudis kurva kiire lõpuni seetõttu, et neil polnud võimalik maksta kallite ravimite ja sõidu eest.“

Pimedate ühingule suurendus- ja lugemisaparaatide ostmiseks aitab MTÜ Lootuskiir korraldada heategevuskontserdi. Üks aparaat maksab 70 eurot ja nägemispuudega inimese invaliidsuspensionist selleks ei piisa.

„Laekvere vald andis terve rahvamaja tasuta kasutamiseks. Lõplik esinejate nimekiri on veel lahtine, sest muusikute ja taidlejatega läbirääkimised alles käivad,“ kinnitas Saaver.

MTÜl Lootusekiir saab veebruaris esimene tegutsemisaasta täis. Selle aja jooksul pole nad omavalitsuselt toetust saanud. „Aga kodanikealgatuse korras loodud mittetulundusühing peabki tegutsema ühe aasta, alles siis on võimalik hakata projekte kirjutama ja raha taotlema,“ selgitas heategevuspoe arendusjuht Aive Saaver.

_______________________________

Toeta abivajajaid

Pimedate ühingu toetuskontsert toimub 15. veebruaril kell 15 Laekvere rahvamajas. Kui head inimesed aidata soovivad, võivad nad teha annetuse: MTÜ Lootusekiir EE132200221059262937; selgitus: pimedate ühing.

Lii ei taha võlgu jääda: kuna tal raha napib, siis tasub ta kauba eest enda tehtud pärlitega. Foto: Ülle Kask