Rahvatantsuansambel Tarvanpää alustab uut hooaega uue kunstilise juhiga

Triinu Siku jaoks toob uus hooaeg Tarvanpääs kaasa väljakutse kunstilise juhina. Foto: Tarvanpää

Esmaspäeval, 5. septembril läheb tantsutrennidega lahti Virumaa kauaaegse rahvatantsuansambli 77. hooaeg.

„Väga rõõmustav on saada kirju inimestelt, kes küsivad, millisesse rühma saaksin tulla või et ta laps tunneks tantsu vastu huvi. See teeb südame soojaks ja paneb hooaega ootama,“ rääkis Triinu Sikk, kes sellest hooajast on ka Tarvanpää kunstiline juht.

Triinu Sikk on olnud seotud Tarvanpääga kogu elu, sest selles ansamblis on tantsinud ta vanemad.

„Tarvanpää on mu teadvuses olnud kogu aeg ja olen käinud vanematega koos trennis, üritustel, kontsertidel,“ rääkis Triinu Sikk, kes ise alustas Tarvanpääs tantsimist mudilasena, kooliõpilasena tantsis aga Kadrina koolirühmas ning täiskasvanuna jätkas oma tantsuteed Tarvanpääs.

2019. aastal lõpetas ta rahvatantsujuhtide kooli ning samal ajal alustas Tarvanpää eelmise kunstilise juhi Tiiu Mürgi kutsel ka Tarvanpää pererühma juhendamist.  2020. aasta Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi uute tantsude konkursil jäi Triinu Siku vanematele segarühmadele loodud „Rohuaia reinlender“ jagama esikohta ning tants jõudis elavas esituses esmakordselt Virumaa publiku ette Tarvanpää 75 juubelikontserdil „Mustrisse kirjatud”, mille lavastajateks olid Triinu Sikk ja Egert Eenmaa.

Alates 2019. aasta sügisest on Triinu Sikk kuulunud ka Tarvanpää kunstilisse meeskonda.

„Olen Tarvanpääs olnud mõned aastad õpetaja ja kuidagi sujuvalt kasvas välja nii, et võiksin võtta kunstilise juhi vastutuse. Mul oli aega tajuda, mida see võiks tähendada ja tundsin endas julgust seda vastu võtta,“ rääkis Triinu Sikk.

Tarvanpää üheks eesmärgiks on hoida rahvatantsutraditsiooni ning eesti pärimuskultuuri Rakveres ja Virumaal. „Tahame põimida pärimust üritustesse, tuua inimestele lähemale, sest pärimus ei ole muuseumi-asi, vaid saame seda ise kanda ja hoida. Kasvõi hõimupäevadel, mida korraldame. Esinemistel on meil autoritantsude kõrval alati ka pärimustantsud. Kutsume rahvast kaasa tantsima – see ei ole midagi müstilist või rasket, iga kõrvaltvaataja võib liituda, see ongi pärimuse mõte: kõik koos ja ilma eelneva suure ettevalmistuseta,“ kirjeldas Triinu Sikk.

Tarvanpää koolinoorte rühmadele toob uus hooaeg uue väljakutse – koolinoorte peo. „Hakkame juba septembris valmistuma pidudeks, repertuaar on teada,“ rääkis Triinu Sikk. Juunikuus on mõttes aga korraldada Lääne-Virumaa tantsupidu. „Selline plaan on meil Lääne-Viru teiste tantsuõpetajatega olnud. Tore on olnud vaadata, kuidas teised maakonnad oma tantsupidusid teevad ja tahaks ka. See annaks täiskasvanute rühmadele indu üldtantsupeo vahe-aastaks,“ rääkis Triinu Sikk.

Katrin Uuspõld