Sooleparasiidid

dp2wc9

Sooleparasiitide teema kõlab meie tänases heaoluühiskonnas justkui vandenõuteooriana. Sellest ei räägita, õigemini ei ole ilus rääkida ja parasiitide käes vaevlejaid peetakse ,,ise süüdi olevateks räpakollideks“. Oma iva selles kindlasti on, sest sooleparasiidid on seotud ümbritseva puhtusega ja inimese isikliku hügieeniga. Aga mitte ainult ja mitte alati.

Kristian Sander

Sooleparasiidid on paljude seletamatute hädade põhjuseks. Tihti ravitakse pikka aega mõnda muud sümptomit, aga tegelik põhjus – sooleparasiidid – jääb märkamatuks. Kõikvõimalikke parasiite on üle 600 liigi, nad on maal elanud palju kauem kui inimene ja nad on ka inimesest oluliselt paremini kohandunud.

Inimesele ohtlikke liike on umbes 100. Elada võivad nad mitte ainult soolestikus, vaid kõikjal: lihastes, veres, liigestes, kopsudes, maksas, nahas, silmades, ajus. Lisaks on parasiidid väga kavalad ja vastupidavad. Nad hakkavad väljaajamisele otsustavalt vastu ning kerget võitu pole loota.

Parasiidid söövad alati esimesena parema osa inimese kehas olevatest toitainetest, vitamiinidest ja mikroelementidest. Selle tagajärjel muutub inimene väsinuks, loiuks, kahvatuks.

On leitud, et sageli on aneemia, astma, seedehäirete, nahaallergiate, kroonilise väsimuse, depressiooni ja peavalude põhjuseks parasiidid. Lisaks ummistavad nad kõik organid oma toksiliste väljaheidetega.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni raport ütleb, et kuni 80 protsenti haigustest on kas otseselt parasiitide tekitatud või siis nende elutegevuse tulemus. Arvatakse, et igal seitsmendal inimesel on sooleparasiidid. Maailma mõistes siis tervelt ühel miljardil inimesel esinevad mingit liiki sooleparasiidid.

Parasiitide sümptomid võivad olla üsna tagasihoidlikud – tahab ta ju inimkehas kavalalt aastaid vaikselt elutseda. Aga on olemas ka kindlaid konkreetseid sümptome: öine süljevool, hammaste krigistamine, õhtused magusaisu sööstud, imelikud kõhuvalud, tumedad rõngad silmade ümber, ravimatu kehvveresus ja mikroelementide puudus, seedehäired ja madal immuunsus.

Solkmete tunnuseks on lisaks eelpoolmainitule öine higistamine, astmalaadne köha, lööbed, psoriaas, totaalne jõuetus. Kuna immuunsussüsteemi töövõime langeb, siis haigestub inimene ka lihtsamalt kõiksugustesse muudesse haigustesse.

Meil levinud sooleparasiid on näiteks solkmed, naaskelsabad ja paeluss.

Kuidas hoiduda sooleparasiitidest?

Tuleb alati hoolikalt pesta käsi nii enne sööki kui peale WCs käimist. Väga oluline roll on küüntehooldusel. Aed- ja puuvilju peaks enne söömist pesema.

Solkmemunad võivad reoveega sattununa püsida mullas aastaid. Piisab sellest, kui olete omale ostnud maja ega tea, kuhu endine omanik solki ja kempsujääke on ladustanud. Sellele kohale rajatud peenar on suur ohuallikas.

Regulaarselt peaks kodudes läbi viima suurpuhastust, tegema märgpuhastust.

Tooreid liha- ja kalatooteid ei tasuks süüa.

Kuidas võidelda sooleparasiitidega ja kuidas neid ka võita?

Kuigi perearstid üldjuhul ei usu sooleparasiitide olemasolusse ja seetõttu ei kipu sellealaseid kaebusi just erilise tõsidusega võtma, tasuks nendega nõu pidada.

Tasub teada, et analüüsid üldjuhul parasiite ei tuvasta. Ümarusside vastu on üsna tõhusaid medikamente, näiteks Vermox, mis on retseptiravim. Vermoxit peab kindlasti võtma kaks kuuri. Esimene tapab olemasolevad ussid, usside munad aga jätab kahjustamata. Teine kuur 14 päeva pärast tapab aga munadest vahepeal arenenud ussid.

Tõsi, Vermox on mürgine ja kahjustab maksa. Aga kasu ja kahju hinnates on selge, et iga uus päev parasiitidega on hullem kui mõningane maksakahjustus. Pealegi maks taastub, maksa saab puhastada, hävinud kudesid taastada. Eriti tõhus on selleks boldolehetee.

Sooleparasiitide vastu saab ka looduslike vahenditega. Tõsi, paljudel taimedel on seesama kõrvalmõju, mis Vermoxil. Ehk need koormavad maksa. Pealegi on nende doseerimine keerukam. Seetõttu ei ole mõtet pakkuda kõiki, olgu isegi tõhusaid taimeravisid.

Üks, mis on aga üsna tõhus, on ravi kõrvitsaseemnetega. Kõrvitsaseemned teevad solkmed liikumatuks ja ajavad nad soolestikust välja. Selleks tuleks päevas süüa vähemalt 100 grammi seemneid. Head ja ohutud parasiidivastase toimega taimed on küüslauk, musta pähkli leht, soolikarohi ja koirohi.

Olen ise viimasel ajal kuulnud mitmest solkmejuhtumist, mida arstid ei tuvastanud. Need inimesed kannatasid pikalt seletamatute ja raskete vaeguste küüsis. Peale ravi on aga kõik need hädad kadunud. Enam pole vaja võtta allergia- ega kopsuastma medikamente ega määrida löövetele kreeme. Kadunud on jõuetus ja taastunud elujõud. Seega tasub olla tähelepanelik.