Suletavaid postipunkte asendab personaalne kirjakandja

1. septembrist suleb Hulja postipunkt oma uksed, kuid koju saab tellida personaalse kirjakandja. Foto: Gethe Rohumägi

Eesti postiasutuses on kohapeal teenuste tarbimine vähenenud, e-kaubanduse kasv on suurendanud aga vajadust pakiautomaatide järgi. Seetõttu on Omniva koos kohalike omavalitsustega vaatamas üle piirkondade teenuste korraldust ja mahtusid –

Lääne-Virumaal Huljal suletakse postipunkt, Simuna, Viru-Nigula ja Võsu saavad pakiautomaadid.

Katrin Uuspõld

Omniva Ida piirkonna juhataja Tõnu Leitsmaa sõnul on ajakohastamiseks ja paindlikumaks teenuse osutamiseks Lääne-Virumaal kavas Kadrina, Haljala, Viru-Nigula ning Väike-Maarja valdades sel sügisel paki- ja postiteenustes muudatusi. „Osade valdadega on arutelud veel pooleli,“ täpsustas Leitsmaa.  

Tema sõnul on läänevirulased usinad pakiautomaatide kasutajad ning nõudlus nende järele kasvab. „Koostöös kohalike omavalitsuste esindajatega vaatasime üle, missugused on käidavamad kohad pakiautomaatide jaoks ning leppisime kokku kolme uue pakiautomaadi paigaldamise. Uued pakiautomaadid tulevad Väike-Maarja valda Simunasse, Viru-Nigula valda Viru-Nigulasse ja Haljala valda Võsule. Ettevalmistustööd nende paigaldamiseks on töös ja loodame lähiajal koostöös vallaga automaadid paika saada,“ ütles Leitsmaa.

Hetkel töötab Lääne-Virumaal 15 Omniva pakiautomaati, edaspidi on ettevõttel plaanis neid veelgi lisada, selleks on omavalitsused teinud juba oma ettepanekud asukohtade asjus.

Kui pakiautomaatide kasutamine on suurenenud, siis postiasutustes kohapeal teenuste tarbimine on vähenenud. Nii on Kadrina vallas Huljal Leitsmaa sõnul teenuste kasutamine vähenenud aastaga pea poole võrra. „Seetõttu suleb 1. septembril uksed Kadrina vallas Hulja postipunkt. Kuid postiteenus ei kao postipunkti sulgemisega, vaid selle toob nüüd koju või tööle personaalne kirjakandja!“ rõhutas Leitsmaa.

Tavapäraselt jätkavad tööd Huljale lähimatest postipunktidest Kadrina postipunkt ja Lepna postipunkt Rakvere vallas. 

„Sulgemisest on küll väga kahju, kuid tõsiasi on, et Hulja postipunkti ei külastatud mõistlikku ülalpidamist arvestades piisavalt. Kuid alternatiivina on olemas personaalne kirjakandja teenus, mis on hõlpsasti kättesaadav ja mugav – kirjakandja tuleb otse koju kätte. Kindlasti ei tasu seda võimalust jätta kasutamata või kuidagi peljata,“ kommenteeris Kadrina vallavanem Kairit Pihlak. Alles jääb ka Huljal Reeda poe juures olev postkast, mille tühjendamine toimub neljapäeviti kell 8.00. 

Tõnu Leitsmaa sõnul kutsuti Lääne-Virumaal juunis personaalset kirjakandjat 21 korral, juulis 32 korral ning augusti keskpaiga number lubab ennustada, et see number kasvab veelgi. „Peamiselt toimetasime kätte pakke, aga ka tähitud kirju ja telliti ka perioodikat üksikutel juhtudel,“ märkis Leitsmaa.

Paljudes kirjakastides on tema sõnul keskmiselt alla viie kirja kuus või pole ühtegi. „Koos valdade esindajatega vaatamegi üle, et kas saab leida neile käidavama asukoha või on vajadus kohapeal nii väike, et neid enam ei kasutatagi. Kui postiasutust lähemal pole, siis saaks kirju saata personaalse kirjakandja abil,“ selgitas ta.

Pooleli on läbirääkimised ka kohalike edasimüüjatega postmarkide ja ümbrike müümiseks, et suurendada toodete valikut ja kättesaadavust piirkonnas. Postmarke, ümbrikke, postkaarte jt tooteid saab osta ka Omniva e-poest. 

Kes on personaalne kirjakandja?

Kui postiasutus jääb kaugele, aga on vaja postmarki või ümbrikku, tasuda arveid, saata kirja või pakki, või hoopis pakk kätte saada, on võimalik kutsuda Omnivast personaalne kirjakandja koju või tööle. Kui elukoht jääb postiasutustest kaugemale kui 5 kilomeetrit, on see teenus tasuta, lähemalt tulek maksab 5 eurot. Kehtivad samad hinnad kui postiasutuses ja tasuda tuleb ostetavate postiteenuste eest. 

Personaalset kirjakandjat saab tellida telefonil 661 6616 või kirjuta www.omniva.ee/era/abiinfo/kirjakandja_tellimine. Tellimus täidetakse üldjuhul järgmisel tööpäeval, aga mitte hiljem kui kahe tööpäeva jooksul ajavahemikus kell 8-17.