Tapa rahvas tahtis discgolfirada

Disc_golf_Thyon_Veysonnaz

Tapa valla elanikud otsustasid, et nn kaasava eelarve 15 000 eurot tuleb kulutada discgolfiväljaku rajamiseks. Kuna selle ehitamisest jääb raha ilmselt üle, võib reaalsuseks saada ka teisele kohale jäänud pingiprojekt.

Aivar Ojaperv

Kaasav eelarve on Tapal kasutuses teist aastat. Ettevõtmise mõte seisneb selles, et omavalitsus laseb selle elanikel ise otsustada, kuhu kulutada 15 000 euro suurune investeering. Elanike paljudest ettepanekutest valis omavalitsus välja seitse ja neist omakorda moodustus paremusjärjestus rahva hääletamise tulemusel.

Vald rahva ettepanekuid ei karda

30.novembrist kuni 11. detsembrini toimunud hääletusel anti 367 hääletaja poolt kokku 752 häält. Hääletada sai kuni kolme idee poolt.

Discgolfipark kogus 160 häält, pingiprojekt ehk katusega pinkide paigaldamine 136 ja laste mänguväljak Jänedale 126 häält, ülejäänud ettepanekud vähem.

„Asja mõte on saada inimestelt ideid selle kohta, mis võiks avalikus ruumis olla teisiti,“ lausus Tapa vallavanem Alari Kirt. „Ametnik võib oma kabinetivaikuses arvata üht, rahvas aga hoopis teist. Seepärast me sellise võimaluse ise otsustada oma valla elanikele annamegi. Esimene kord tõi rohkelt positiivset tagasisidet ja tegelikult õnnestus meil eelmisel aastal ellu viia praktiliselt kõik rahva pakutud ideed, mitte ainult võiduprojekt.“

Nn kaasav eelarve  on kasutusele võetud mitmes Eesti linnas. Väljend „niinimetatud“ pole eeltoodud lauses aga juhuslik, sest tegelikult ei lähe asja mõte ja nimetus päris täpselt kokku: „kaasav eelarve“ eeldab, et lisaks omavalitsusele rahastab ettevõtmist ka valla elanik, eraettevõte või keegi kolmas; antud juhul on aga mõeldud olukorda, kus omavalitsus eraldab mingi kindla summa investeeringuks ja rahvas saab otsustada, mida selle raha eest teha. Kuna aga veidi ekslik nimetus on laialdaselt käibel, siis on ka siinkohal asja nimetatud just nii.

Ka Rakvere linnavolikogus on volinik Andres Jaadla teinud mitu korda ettepaneku minna eelarve koostamisel sama teed, kuid seni pole see heakskiitu leidnud. „Mina ei leia küll selles midagi halba,“ kommenteeris Tapa vallavanem Alari Kirt. „15 000 eurot on piisavalt suur raha, et selle eest midagi ära teha, samas moodustab see meie valla 1,5 miljonist investeeritavast eurost imepisikese osa. Ei ole hirmu, et midagi olulist, mis rahvale esmapilgul oluline ei tundugi, tegemata jääks,“ lisas Kirt, vihjates sellega asjaolule, et vaevalt hääletaks rahvas näiteks uue biopuhasti või katlamaja katuse poolt.

„Kaasav eelarve meeldib meie valla rahvale. Inimesed tahavad olla kaasatud ja asjade otsustamisel ka ise natukene kaasa rääkida,“ lisas vallavanem.

Discgolfiraja täpne asukoht pole Alari Kirdi sõnul veel välja valitud, kuid ilmselt tuleb see Tapa Männikumäele. „Männikumäel on mitu plussi,“ kinnitas ta. „Seal on terviserajad juba praegu olemas ja discgolfiväljak mahuks sinna ka ära. Terviseradu tuleb nagunii hooldada ja kui need on discgolfiga ühes kohas, siis koos on seda teha otstarbekas.“

Teised projektid ootelehel

Kirdi hinnangul kulub discgolfirajale vähem raha, kui kaasavas eelarves seda on. „Kui 15 000 midagi üle jääb – ja ma usun, et jääb -, püüame ellu viia ka teisele kohale jäänud pingiprojekti. Aasta tagasi õnnestus meil viiest ettepanekust ellu viia neli ja kui meil vähegi hästi läheb, siis püüame ka tänavu hääletusel tahapoole jäänud projektid ära teha.“