Tuttavad näod Rakvere Galeriis

tuttavadnäod

Mis see siis olgu, aastast aastasse on Rakvere Galeriis Eesti Vabariigi sünnipäevaks portreenäitus. Sel aastal jälle!

Galerii kuraator Riho Hütt vastab: „Just nii ongi ja nii ka jääb. Vähemalt senikaua, kui meie galerii Rakvere Galerii nime kannab! On ju kodumaa sünnipäev parim aeg, et omasid kiita ja neid joonistada. Ning näituse nimigi on pidulik – „Meie, virulased!“.“

Idee sai galerii Austraaliast, kus galeristid (eri aastatel) Sydneys viibisid. Austraalias on kunsti aastasündmuseks Archibaldi portreenäitus, mis sündis esimest korda 1921. aastal. Sinna tuuakse üle terve kontinendi tuhandeid portreesid, mille hulgast jõuavad finaali ja näitusele parimatest parimad poolsada tööd.

Näitusel on iga töö kõrval A4 leheke, kuhu nii modell kui kunstnik on kirja pannud oma muljed ühistest joonistamistest. Archibaldi portreenäitusel on nõue, et portree peab sündima koostöös kahe – modelli ja kunstniku vahel. Tänapäeval, kus taskutelefon on paljudele tihti lemmiklooma eest, polegi otsekontakt nii igapäevane.

Kui hakkasime Austraalias nähtut Rakvere Galeriisse üle kandma, püüdsime ka algul kunstniku ja modelli otsekontakti nõuda, aga peagi loobusime sellest. Selle asemel kutsume eelmise aasta tegijad ja tuntud läänevirulased galeriisse poseerima. Ja kunstnikud istuvad ümberringi ning joonistavad. Keelatud ei ole ka foto järgi joonistada, sest tihti pole kunstnikel laupäeviti aega, et kohale tulla. Tähtsaim on ikkagi tulemus.

Erinevalt Archibaldi portreedest ei konkureeri meie portreed ning kunstnikud omavahel, ka aurahasid me ei jaga. Olulisim on kunstihuvi, ja seda jätkub!

Portreenäitus „Meie, virulased!“ on algusaastast (2008) peale olnud galerii üks tõmbenäitustest. Tullakse tuttavaid nägusid vaatama, võrdlema sarnasust ja erinevust, imetlema kunsti ja elu kokkupuudet. Kui tavalisel näitusel käib kuu aja jooksul galeriis 200-250 inimest, siis 2017. aastal käis portreenäitusel 325 ja 2015. aastal 377 külastajat. Omade vastu on huvi tavalisest suurem.

Praegusel portreenäitusel on väljas 15 kunstnikult 28 taiest. Rekordarv töid on Maila Merilolt – viis, järgnevad Ivo Ridalaan nelja ja Margit Kaare kolme tööga. Lisaks Maria Izabella Lehtsaar, Kaja Liilia Fridolin, Urmas Uustal, raamatukunstnikuna tuntud Pirrus ehk Piret Mildeberg, Jüri Mildeberg, Ain Seeblum, Riina Rillo, Jüri Undusk, Toomas Erapart, Teet Suur, Riho Hütt ja Riho Tammekand.

Tähtsaim ei ole tööde arv, vaid näitusest osavõtt ja selle tabamatu püüdmine, mis paneb pildi elama ja teeb kunstist kunsti. Nagu Riho Hütt näituse avamisel küsis: „Mis eristab fotot joonistusest, maalist?“ Ja ise vastas: „Foto ei suuda inimhinge niimoodi avada kui maal või joonistus.“

Et selles veenduda, peab ise tulema näitusele Rakveresse Kaitseliidu majja Pikk 15, kus Rakvere Galerii asub. Näitus on avatud 17. märtsini, teisipäevast reedeni kell 12-18 ja laupäeval kell 10-14.

Raivo Riim

Näituse „Meie, virulased!“ avamisel galerii kuraator Riho Hütt (paremal) ja kunstnikud. Foto: Liisi Kanna