Uus ringreisietendus „EESTI 99” vaatab ajas ette

eesti 99

Menukad meelelahutajad Peeter Oja ja Hannes Võrno panid seljad kokku, et tulla taas kord publiku ette uue huumoritükiga.

Tõnu Lilleorg

Lavalugu põhineb reklaamispetsialist Marek Reinaasi kirjutatud näidendil, mis artistid esimese hooga hullupööra naerma ajas, vahendas „Ringvaade”. Reinaasi pani selline reaktsioon pisut hämmastuma, sest tema püüdeks oli kirjutada ka igavikulises plaanis tähendusrikas näidend meie ühiskonna valupunktidest.

Oja sõnul saavutati siiski kokkulepe, et lugu tuleb esitamisele huumoritüki võtmes. Proovide käigus on artistid ise suutnud ka naljadega niivõrd harjuda, et nende naerunivoo on pisut langenud ja siis stabiilsele tasemele jäänud. Artistid loodavad, et nad ei naera ise laval olles oluliselt rohkem kui publik. Püüdest tõsiduse poole võib tõesti kasu olla, sest juba suur näitekirjanik Molière ütles, et nalja tuleb teha ikka tõsise näoga.

Pilk tuleviku suunas

Etenduse pealkiri „EESTI 99” väljendab Oja sõnul eestlaste muistset tarkust hoida elus pilk ikka eespool, justkui tänaval kõndideski. „See on loogiline, ikka tuleb vaadata, kust tuleb, palju tuleb ja kuhu paigutada,” arutles Oja ning lisas ka pessimistlikuma noodi, „aga tavaliselt lööme ikka ukse kinni.” Pisut viitab etenduse pealkiri siiski mõne aasta pärast saabuvale meie riigi 100. sünnipäevale. Artistid lähevad etendusega justkui paar aastat ajas ette.

Kui Oja näeb etendust läbi talupojatarkuse, siis Võrnot huvitavad publikuga kohtumisel eelkõige hingelised väärtused: „Tähtis on kombata inimhinge,” lausus artistide paarist pikemakasvulisem. „Ja saada aru sellest, kus inimene hakkab elavnema, et ta muutuks, et tal tuleks kuskiltki pisar, kas silmast või kusagilt mujalt,” avaldas Võrno.

Lapsepõlve kirjandustegelased tänapäevas

Sisu poolest taaskasutab lavalugu 1966. aastal ilmunud lasteraamatut „Jussikese seitse sõpra”. Kokku on laval kümmekond publikule hästi tuttavat kirjanduslikku tegelast, teiste seas Vargamäe Andres. Tükis harutatakse tänane Eesti elu lahti lapsepõlvekirjanduse lemmiktegelaste kaudu. Laval luuakse karakterid, kes on kohandatud tänapäeva ühiskonna liikmeteks. Terane vaataja tunneb kohati ära ka mõne tänase avaliku elu tegelase või ühiskonnas domineeriva inimtüübi.

Etenduse zhanrimääratlus on ingliskeelne road show, mis sarnaneb pisut filmikunstist tuttava road moviega. Sellises teekonnafilmis toimub tegevus alguse ja lõpuga ringiliikumise jooksul, millel on selge algus ja lõpp. Mööngem, et road show kõlab täitsa kenasti ja seda maakeelde tõlkida on üsna keerukas.

Lisaks Peeter Ojale ja Hannes Võrnole teeb etenduses kaasa ka laulumees Jaan Pehk, kes teeb oma etteaste helendava ekraani vahendusel. „Me teeme seda etendust sellepärast, et meil endal oleks lõbus. Sama asja pärast alustasime kunagi Kreisiraadiot,” ütles Hannes Võrno intervjuus Kanal 2le.

Lavaloo esietendus on 9. oktoobril, seda mängitakse üle Eesti. Haljalas näeb Peeter Oja ja Hannes Võrnot koguni kahel korral – 16. ja 17. oktoobril. Foto: Mihkel Uba/POINT