Elu ja surm lukshotellis

Täna jõuab kinodesse tõsielusündmustel põhinev draama „Hotell Mumbai“, mis näitab terroristide rünnakut tippklassi hotellile.

Tõnu Lilleorg

Filmitegijad on võtnud eesmärgiks näidata tõetruult ohvriterohkeid sündmusi, mis juhtusid India linnas Mumbais 2008. aasta novembris, kui terroristid hakkasid valimatult inimesi tulistama linna ühiskondlikes hoonetes. Mumbai on enam kui 12 miljoni elanikuga India suurim linn ja asub riigi lääneosas, otse India ookeani kaldal.

Filmi algul näeme, kuidas viietärnihotellis Taj Hotel kelnerina töötav Arjun (mängib „Rentslimiljonäri“ staar Dev Patel) sõidab motorolleril tööle. Teda ümbritsev linn on täis saginat, see näib lõpmatu ning pidevalt muutuvana. Samal ajal randub rannal kummipaat kümne terroristiga, kel on kõigil kõrvas kuular, et olla kontaktis oma juhendajaga. Seljakottides on neil automaadid, granaadid ja laskemoon.

Terroristidel õnnestub üldises segaduses hotelli pääseda. Nad avavad fuajees tule. Padrunihülsid klõbisevad marmorpõrandal. Kõik, kel õnnestub esialgu ellu jääda, peituvad tubadesse ja restoranidesse. Selles restoranis, kus teenindas Arjun, peidavad end ka India naiskuulsus Zahra (Nazanin Boniadi) koos ameeriklasest abikaasa Davidiga (Armie Hammer) ning Vene miljonär Vassili (Jason Isaacs). Ülakorrusel koos lapsehoidjaga asub Zahra ja Davidi pisipoeg.

Rünnak kestab enam kui kümme tundi ning selle aja jooksul näeme, kuidas hotelli töötajad kaitsevad külastajaid, kuigi neil on võimalus põgeneda töötajate sissekäigu kaudu. Inimesed leiavad endas jõudu olukorras vastu pidada ja üksteist abistada. Pisut saab aimu ka neist põhjustest, miks muidu täiesti tavalise välimusega noormehed on terroristideks hakanud.

Filmi režissöör on austraallane Anthony Maras, kelle sõnul hämmastas ja inspireeris teda sügavalt hotelli töötajate kangelaslik käitumine. Jutustus sellest kohutavast sündmusest on ekraanile toodud ilustamata ja ilma stereotüüpidesse langemata. Aeg-ajalt näeb filmis ka lõike, kuidas kajastavad rünnakut telekanalid ja millisena jõuab sündmuste peegeldus teleekraanile.

„Hotell Mumbai“ ei ole film igaühele, millele viitab ka asjaolu, et see on keelatud alla neljateistaastastele. Linateos on valminud India, Austraalia ja USA koostöös.

Arjun ei suuda pilku hotellist lahti rebida.

Foto: kaader filmist