Hõbeakadeemias kõneldakse möödunud sajandi filmitähtedest

hõbeakadeemia

Rakvere kolledži Hõbeakadeemia märtsikuu loeng toimub 8. märtsil kell 12. Seekord on loeng kinoteemaline ja nostalgiline – eelmise sajandi Hollywoodi kuldajastu filmistaaride lummusest räägib Jaak Jõekallas.

Jaak Jõekallas on eesti laulja (tenor). Alates 1990. aastast laulab ta Rahvusooper Estonia ooperikooris, sealhulgas solistirollides. Ta on teinud kaasa ka Tartu Vanemuise ja Von Krahli Teatri lavastustes ning mitmetes muusikalides.

Lisaks lauljakarjäärile on Jõekallasel suur huvi ja pühendumus just eelmise sajandi filmi- ja muusikaajaloo vastu. Tema suureks harrastuseks on filminäitlejate, ooperilauljate, poliitikute, sportlaste, kirjanike ja teiste tunnustatud inimeste autogrammidega fotode kogumine. Seoses oma tööga on tal olemas ka enamike tuntud solistide autogrammid, kes on Estonias töötanud – alates algusaegadest, isegi Paul Pinna ja Theodor Altermann, kuni kaasajani välja.

Oma huvist lähtuvalt ja suurepärase kogu ning teadmiste baasil on ta aastatel 2007–2010 olnud Klassikaraadios saatesarja „Meloodia võluvõim“ ning aastatel 2013–2015 Vikerraadios saatesarja „Nostalgia“ autor ja toimetaja koos Triin Ellaga.

Lisaks on ta raamatute „Unustamatu Miliza Korjus“ (2012) ning „Estoonlased maskiga ja maskita“ (2017, koostöös Marvi Taggoga) autor. Kirjutanud hulgaliselt portreelugusid filminäitlejatest ajakirjale Elu Lood ja teinud kaastööd mitmetele artiklikogumikele. Samuti on Jõekallas kontsert-etenduste „Imre Kálmán. Muusika läbi pisarate“ (2010), „Heliloojad ja nende muusad“ (2013) ja „Ainult üks kord“ (2014) autor.

2018. aastal ilmus Jaak Jõekallasel mahukas filmiraamat „Kinostalgia. Filmistaaride lummuses“. Raamatus on juttu enam kui kolmesajast filmitähest tummfilmiajastust kuni 1970. aastateni välja. Hollywoodi näitlejate kõrval on esindatud ka Euroopa ja Venemaa filminäitlejad. Selle teosega soovib autor elustada omaaegseid nimesid, kes on jäänud teenimatult juba unustuse hõlma.

Avastamisrõõmu pakuvad kinokuulsuste seosed Eestiga, näiteks on Tallinna külastanud Leni Riefenstahl, Claudia Cardinale ja Lolita Torres. Raamatu enam kui kuussada fotot pärinevad kõik Jaak Jõekallase enda suurepärasest kogust ning paljud neist on kuulsuste autogrammidega.

Ka 8. märtsi loeng on ajendatud just sellest raamatust. Elupõline filmikunsti austaja Jaak Jõekallas heidab armastusest filmitähtede vastu kauni ja nostalgilise pilgu omaaegsete tippnäitlejate loomesärale. Juttu tuleb staaridest, kelle elu on olnud niisama erakordne ja tihti ka sama traagiline kui nende kehastatavatel kangelastel kinolinal.

Ta annab põgusa ülevaate sellest, millised olid kuulsused inimestena – mida nad elus oluliseks pidasid, millised olid nende veidrused ja mida nad arvasid kolleegide kohta. Need on lummavad lood inimestest ja saatustest, karjääridest, edust, loobumistest ja võitudest. Paljud staarid on olnud eeskujud ja iidolid nii üle maailma kui ka siin Eestis, isegi raudse eesriide taga.

 

TLÜ Rakvere kolledž

 

Jaak Jõekallas.

Foto: wikipedia.org / Ave Maria Mõistlik