Jaak Joala CDplaat purustab müügirekordeid

TLNSLO:JAAK JOALA  :TALLINN,EESTI,  09DEC04 Eesti Televisioonis oli koos zürii,kes pidid valima esitatud laulude seast  edasipääsejad. as/Foto  ARNO SAAR     SL ÕHTULEHT
JAAK JOALA

Foto ARNO SAAR SL ÕHTULEHT

Jaak Joala lauludega vast ilmunud CDplaat „Suveöö” on esimene Eesti Vabariigi ajal ilmunud album. Eelmised heliplaadid olid vinüülplaadid, mis anti välja 40 aastat tagasi nõukogude plaadifirma Melodija poolt.

 

Ülle Kask

CDplaat “Suveöö” purustab rekordeid ja esimene tiraazh on juba läbi müüdud. Rakvere Kroonikeskuse Apollo raamatupoe juhataja Kristel Torm ütles, et esimene sats läks nagu soojad saiad. „See on tänuväärne plaat, mis välja tuli. Huvi on väga suur ja kuna eelnes reklaam, siis tellisid paljud Apollo kliendid plaadi aegsasti ära.”

Rahvas räägib, et kui näiteks Tallinnas läheb vanem abielupaar plaadipoodi, küsivad müüjad „mitu tükki teile?“, mitte „mida te osta soovite?“ Kauplustes juba teatakse, et on tuldud ostma armastatud laulja Jaak Joala kauaoodatud CD- plaati.

Olavi Pihlamäe sõnul on üks osa esimesest partiist läinud ka Venemaale. „Kui saadi teada, et see plaat ilmub, tuli sealtpoolt ka tellimus. Kes tellis, ma ei tea,” rääkis Pihlamägi Vikerraadio saates (14.06.2016.) „Stuudios on Sten Teppan”.

Kogumiku 21 lugu valis Olavi Pihlamägi

Kogumikus „Suveöö” on 21 lugu ning need on valinud muusikaajakirjanik ja raadiohääl, Jaak Joala sõber Olavi Pihlamägi.

Olavi Pihlamägi rääkis Vikerraadios, et Jaagu lesk Maire Joala helistas talle veebruari alguses ja palus kokkusaamist.

„Maire tegi ettepaneku, kas ma ei oleks nõus olema see mees, kes paneb Jaagu lauludest plaadi kokku. Eks see plaadi mõtte loksutamine käis päris pikka aega – mismoodi teha? Kas teha kogumik kolmest-neljast plaadist nii, nagu on „Kullafondi” kogutud Eesti lauljate ja ansamblite lood läbi aastate. Tuli idee, et teeme iga plaadi eraldi, millel igaühel on oma väike teema, oma telg.”

Kui Joala veel elas, oli Pihlamäel temaga väga palju juttu sellest, miks ta ometi oma laule välja ei anna. Jaak olevat natuke vihaselt öelnud, et kellele neid vaja on.

„Ühest küljest ma saan ju väga hästi aru, et interpreedil-lauljal on õigus oma loomingule, kuid teisalt peaks see looming kuuluma ka meile. Kõlab võibolla natuke õõnsalt, aga las siis nüüd olla ka meil üks osa Jaagu loomingust plaadi peal, on see siis plaadiriiulis või plaadimasinas. Igal juhul võime kuulata neid laule, mis on Jaagu esimesest perioodist meile – keskealistele ja pisut vanematele – väga meelde jäänud. Ja las nooremad kuulajad avastavad, kes oli selline mees nagu Jaak Joala, keda tundis kogu Nõukogude Liit.”

Pihlamäe käest on väga palju küsitud, kui palju neid plaate veel tuleb. „Ma olen plaadi sissejuhatuses kirjutanud, et hoiate käes esimest, kuid ilmselt mitte viimast plaati. See sõltub kõige rohkem ikkagi Jaagu pärijatest, kas nad tahavad, et mina järgmise plaadi kokku panen või teeb seda keegi teine,” kõneles Pihlamägi.

Avalooks on „Suveöö“

„Kui oleks öeldud, et tee üks best of-plaat, siis ma oleksin käed püsti tõstnud ja ütelnud, et ei ole võimalik. Neli-viis-kuus sellist plaati küll, sest Jaagu laululooming on suur. Ja mitte ainult eestikeelne, ta on väga palju laulnud ka vene keeles Muide, ka inglise keeles. See pole kindlasti mitte parimate lugude plaat, vaid üks nendest, kus on peal Jaagu parimad lood.”

Järgmise plaadi koostaks Pihlamägi võibolla Jaagu päris esimestest lauludest pealkirjaga „Seal, kust kord algas me tee”. Üks plaat oleks kindlasti „Kuulsuse ahelad” ja mööda ei saaks ka laulust „Unustuse jõel”.

„Esimese plaadi pealkirjaks sai „Suveöö” sellepärast, et Jaak on ju suvelaps. 26. juunil on tema sünniaastapäev,” kõneles Olavi Pihlamägi. „Teisalt, „Suveöö” on üks tema kõige kuulsamaid laule, mis saanud ühel kontserdil lausa kolm auhinda. Kui plaadilt suve ja ööga laule otsida, on need kõik seal ühe või teisega seotud. See on suvine plaat ja see on esimene.”

Avalugu ongi „Suveöö”, millest on rohkem mängitud viiulitega versiooni, aga Pihlamägi valis „torudega variandi”, milles on jõudu ja kirge. Jaak Joala lüürilises esituses tekitab see laul suvise hella igatsuse, mida me kõik suvel tunda tahame: „On palju luuletustes öid – neis iga hetk on nagu surematu leid. Need ööd on avasilmi unistatud ööd, kus tuhas sädelevad kuldsed söed. Need ööd on alati kui peod, kus leegiks kuumenevad igatsuste eod… On palju luuletustes helisevaid öid – miks elus harva kohtab neid?”

Jaak Joala (26. juuni 1950 – 25. september 2014) oli üks kuulsamaid Eesti lauljaid, kelle muusikukarjäär algas biitansamblis Kristallid 1966. aastal flöödimängija ja lauljana ning hiljem ka basskitarristina. Sellesse aega jäävad ka tema esinemised ETV populaarsetes saadetes „Horoskoop” ja „Kanal 13”.

Vana-aastaõhtul 1978 näidati Kesktelevisiooni 1. programmis muusikalist telefilmi „31. juuni”, milles kõlas neli laulu Jaak Joala esituses. See tõi kaasa laulja tohutu populaarsuse terves Nõukogude Liidus. Ta valiti korduvalt NSV Liidu parimaks meeslauljaks, kellele kirjutasid laule parimad heliloojad üle terve Nõukogude Liidu.

  1. aastatel võitis ta auhindu paljudel lauluvõistlustel ja festivalidel nii Eestis („Tippmeloodia“) kui ka välismaal (Sopoti laulufestival).

Aastatel 1978 – 1983 esines Jaak Joala saateansambliga Radar, 1987. aastal moodustas ta ansambli Lainer.

1980ndate lõpus loobus Joala aktiivsest lauljakarjäärist ja pühendus pedagoogi-, produtsendi- ja saatejuhitööle.

Joala oli seotud ka Eesti Eurovisioonile viimisega aastatel 1995 – 2008.

Jaak Joala oli üks Eesti Esitajate Liidu asutajaid ja juhatuse kauaaegne esimees.

Kasutatud allikas: CDplaat „Suveöö”