Kuidas teritada keraamilisi nuge?

Nüri nuga tõstab oluliselt õnnetuste riski. Suurema jõu kasutamine võib lõppeda sinu näppudele kurvalt. Seega, kõiki nuge tasub vajaduse tekkides kiiremas korras teritada.

Viimasel ajal koguvad populaarsust keraamilised noad. Tavaliste terasest nugade puhul tundub teritamise protsess üsna kerge. Küll aga tekitab keraamiliste nugade teritamine rohkem küsimusi.

Selles postituses selgitamegi, kuidas keraamilisi nuge teritada. Appi tulevad Sharpy noateritajad, mille hulgast leiab mitmeid keraamilistele nugadele sobivaid tooteid.

Esmalt aga vaatleme, mis ikkagi eristab keraamilisi nuge tavapärastest nugadest.

Mis vahe on keraamilistel ja tavalistel nugadel?

Tavaliste terasest nugade ja keraamiliste alternatiivide vahe seisneb materjalis. Kõik tugevused ja nõrkused sõltuvad konkreetse materjali eripäradest. Kasutusalad suuresti kattuvad. Siiski tasub keraamilisi nuge eemal hoida külmunud toiduainetest ning suurematest kontidest. Haprama tera tõttu sobib keraamiline nuga rohkem pehmemate toiduainete lõikamiseks.

Keraamiliste nugade tugevused

Kaal. Keraamika on väga kerge. Seetõttu väheneb lõikamisel tekkiv pinge kätes ja õlgades.

Peletab lõhnu. Mõningad terasest noad võivad kanda aroome ühelt toidult teisele edasi, kui tera korralikult ei pesta. Keraamiline materjal paistab silma tiheduse poolest, mis ei lase aroomidel sisse imbuda. Seepärast võid vabalt lõigata midagi vürtsikat, lasta vaid kiirelt jooksva vee alt läbi ning täiesti teist asja rahumeeli lõikama hakata ilma, et vürtsikad aroomid edasi kanduksid.

Sanitaarsus. Keraamilised terad on väga väheste pooridega. Mida vähem poore, seda tagasihoidlikum kogus mustust saab noaterasse koguneda.

Teravus. Need terad on valmistatud tõeliselt kõvast materjalist ning püsivad tavaliste nugadega võrreldes kauem vahedad.

Keraamiliste nugade nõrkused

Haprus. Tegu on paradoksiga: kõvadus muudab teisest küljest keraamiliste nugade teravad ääred kergemini purunevaks. Seepärast tasub vältida kõvade toiduainete lõikamist, näiteks külmutatud lihatooted või vahetult sügavkülmast tulnud kala.

Kuidas teritada keraamilisi nuge?

Teemantlihvratasteritajad sobivad suurepäraselt keraamiliste nugade teritamiseks. Protsess on võrdlemisi lihtne.

1. Esmalt aseta nuga teritajasse disainitud soone sisse.

2. Tõmba nuga aeglaselt paar korda enda suunas.

Selle tulemusel hakkab teemantratas pöörlema, muutes noatera nii teravaks nagu see oleks äsja tehases valminud.

Samuti võid kasutada Kyocera elektrilist teemantteritajat. Tegu on tootega, mis loodi just nimelt Kyocera keraamiliste toodete teritamiseks. Siiski töötab see laitmatult ka teiste keraamiliste teradega ja isegi tavalise terasest teradega. Kuna see  teritaja on elektriline, siis erilist kasutuskogemust oodatud tulemuste saavutamiseks pole vaja.

NB! Keraamiliste nugade teritamisel jälgi, et sa ei avaldaks liialt palju survet. Erinevalt terasest valmistatud nugadest pole teritamise käigus mõtet ootama jääda n-ö tagasisidet. Keraamika ei anna sarnaselt klaasile keskmisest tugevamale survele järgi.

Mida peaks keraamilistest nugadest veel teadma?

Keraamilise noaga lõikamisel soorita sirgeid käeliigutusi üles-alla. Painutused ja muud terasele kohased liigutused keraamilistele nugadele ei sobi.

Kindlasti tasub keraamilise teraga nuge hoiustada kaitsvas ümbrises. Vastasel juhul võivad tekkida terale kahjustused. Samal põhjusel peaks nuge alati käsitsi pesema ja mitte kunagi nõudepesumasinasse asetama.