Kui tihti vajab pesumasin põhjalikku hooldust?

Pesumasinad, nagu ka teised kodumasinad, vajavad aeg-ajalt hooldust, et teha oma tööd sama hästi nagu siis, kui alles masina soetasid. Sellegipoolest unustame sageli riideid pestes, et pesumasin vajab ka ise regulaarselt põhjalikku kontrolli ja puhastust – ikka selleks, et masina eluiga püsiks võimalikult pikk ning töö saaks tehtud kvaliteetselt. Siit leiad nõuanded ja nipid, mida ja kuidas peaksid oma masina eest hoolt kandma.

Mida peaksid tegema peale igat kasutuskorda?

Kui oled just pestud riided pesumasinast välja võtnud, siis jäta kindlasti pesumasina uks lahti – vastasel juhul jääb pesumasina sisse kogu üleliigne niiskus, mis võib masina seisukorda tunduvalt halvendada. Kindlasti ära unusta pesumasina sisemus kui ka uks kuiva lapiga üle käia, aga enne seda keera kinni veekraan ja eemalda pesumasin vooluallikast.

Puhasta pesumasinat vähemalt kord kuus

Selleks, et hoida pesumasinat võimalikult heas korras ja rõivaste välimus värskena, siis tuleks vähemalt kord kuus pöörata tähelepanu pesumasina puhastamisele. Kindlasti veendu enne puhastamise alustamisega, et pesumasin oleks voolust välja võetud ning sisemised pinnad ära kuivatatud. Seejärel kasuta äädikat ja söögisoodat ning puhasta trumli kummitihendid – sinna koguneb kõige rohkem hallitust ja mustust. Võid eemaldada ka sahtli, lisada sinna puhastusvahendit ja jätta see vähemalt tunniks ajaks seisma. Seejärel kasuta vana hambaharja ja tavalist seepi ning eemalda lahti tulnud mustus.

Ära unusta puhastada ka filtrit ja sahtlit

Soovituslik on aeg-ajalt üle vaadata filtri seisukord ning ka see puhastada. Selleks aseta põrandale filtri luugi kohale riie (sest luugist võib vett tulla), ava luuk ja puhasta mustus. Kui Sa pole kindel kus Sinu pesumasina mudeli puhul luuk asub, vaata järgi pesumasina juhendist. Kõige mõistlikum on filter eemaldada ja see põhjalikult veega puhtaks pesta. Üldiselt kogunevad sinna villast tükid ja muu väike sodi, mis luugi tööd mõjutavad. Kui oled filtri puhtaks teinud, aseta see oma kohale tagasi. Kindlasti pööra vähemalt kord kuus tähelepanu pesumasina sahtlile, kuhu kogunevad pesuaine jäägid. Selleks vaid eemalda sahtel pesumasinast ning puhasta see sooja vee ja svammiga.

Kontrolli voolikuid vähemalt üks kord aastas

Suure surve all töötamisel võivad pesumasina voolikutesse tekkida praod. See tähendab omakorda seda, et voolikud võib hakata lekkima. Kui soovid seda ebameeldivat üllatust pigem vältida, siis hoia voolikutel silm peal ning vajadusel vaheta need või kutsu appi vastav spetsialist.

Hoia silm peal hallitusel

Hallituse paljunemise aluseks on liigne niiskus, mispärast ei ole ka pesumasinad selle eest kaitstud. Hallitus võib esile tuua allergiaid ning mõjutada nii riiete kvaliteeti kui ka pesumasina töö efektiivsust. Kohe kui märkad pesumasina sees hallituse märke, siis eemalda need kohe. Selleks on soovituslik kasutada peroksiidi või vastavat hallituse eemaldajat. Seejärel lisa tühjale trumlile 3% vesinikperoksiidi ja jäta pesumasin tööle kõige kõrgema temperatuuriga umbes tunniks ajaks. Kui aga märkad näiteks pesumasinas rooste märke, mis üldiselt tekivad riiete taskusse jäänud müntidest või juukseklambritest, siis kasuta peeneteralist puhastusvahendit.

Kasuta iga pesukord katlakivi vältimiseks vastavaid vahendeid

Katlakivi teke on kareda vee tõttu üsna vältimatu. Kuigi võib esmapilgul pesumasinale peale vaadates tunduda, et kõik on puhas ja särav, siis seadme tagaosas võib sellegipoolest leiduda tüütut katlakivi. Kui masinas on katlakivi siis võib vesi kuumeneda kauem, energiatarve võib olla suurem ning lisaks võib küttekeha eluiga väheneda tunduvalt – küttekeha võib läbi põleda või masina pealaagrid üldsegi kahjustuda. Katlakivi eemaldamise ja vältimise sagedus oleneb sellest kui tihti ise pesumasinat kasutad ja ka veevarustuse allikast. Selle ärahoidmiseks tuleks kasutada spetsiaalseid katlakivi tekkimist pärssivaid pesuvahendeid, mida leiad pea igast esmatarbeid müüvast kauplusest. Olenevalt pesuvahendist tuleks seda lisada iga kord pesu hulka, kui pesumasina tööle paned. Kui masinas on katlakivi juba märgata, siis saab seda tõhusalt eemaldada lastes pesumasinal tühjalt 90 kraadi juures valgepesuprogrammil töötada, lisades sünteetilist pesuvahendit.

Pesukuivati puhastamine

Peale pesukuivati kasutamist puhasta seda peale igat kasutuskorda. Kuivati tihendeid ja masina välispoolt saab kiirelt ja lihtsalt puhastada niiske lapiga. Trumlit võib puhastada näiteks puhta niiske lapi ja äädikalahusega, kuna ka sinna võib ajaga tekkida katlakivikiht. Ära unusta seejärel puhastatud ala ka kuivatada. Kindlasti pööra tähelepanu ka kuivati ebemefiltrile, mida saab mugavalt puhastada tolmuimejaga. Oluline on puhastada ka kondensaatorit, sest must kondensaator pikendab kuivatuse aega tunduvalt, röövib rohkem elektrit ning ka pesu ei kuiva nii, nagu oleksid oodanud.

Loe läbi pesumasina juhend

Pea meeles, et kõik pesumasinad on erinevad – näiteks vanemad mudelid võivad vajada hooldust tihedamini kui uued ja tehnoloogiliselt arenenud pesumasinad. Seetõttu ongi oluline hoolikalt lugeda läbi just oma pesumasina mudeli kasutusjuhend, et mõista milliseid tingimusi Sinu pesumasin hoolduses nõuab ning kui tihti.

Selleks, et hoida pesumasina eluiga ning ära hoida muid ebameeldivaid tegureid, siis tuleb pesumasina eest ka hoolt kanda. Kui oled aga otsimas endale uut pesumasinat – olenemata siis sellest, kas praegune pesumasin on vana ja katki või otsid lihtsalt midagi võimekamat – siis leiad sobiva pesumasina näiteks Kaup24 veebipoest.