Kuidas valida sobivaim kaskokindlustus?

Kaskokindlustus on vabatahtlik kindlustus, mis kaitseb nii sinu kui sinu ettevõtte sõidukit õnnetusjuhtumite, varguse, vandalismi ja muude kahjude eest. Kaskokindlustuse valimisel on oluline arvestada mitmete nüanssidega, et leiaksid endale kõige sobivaima lahenduse.

Esmalt on oluline mõista, mis kaskokindlustus üldse on ja kuidas see erineb tavalisest liikluskindlustusest. Kaskokindlustus on vabatahtlik sõidukikindlustus, mis katab sõiduki enda kahjud. Näiteks aitab kaskokindlustus autoga seotud varguse, vandalismi, loodus- ja liiklusõnnetuste korral.

Liikluskindlustus on seevastu aga kohustuslik ja katab vaid kolmandatele osapooltele tekitatud kahju. Seega, kui sina oled liiklusõnnetuse põhjustaja, siis tavaline liikluskindlustus sinu sõiduki kahjusid ei korva.

Kaskokindlustuse valimine

Kaskokindlustuse valimisel on esmatähtis enda jaoks selgelt ära määratleda, milliseid riske ja kahjusid sa soovid kindlustusega katta. Mõtle hoolikalt, kas sulle piisab põhikaitsest, nagu klaasikahjud, liiklusõnnetusest tulenevad kahjustused ja metsloomaga kokkupõrke tagajärjed, või vajad sa laiemat kaitset.

Laiema kaitse alla võivad kuuluda näiteks sõiduki liisingumaksete katmine, vanema auto tehniliste rikete hüvitamine, alla üheaastase sõiduki uusväärtuse hüvitamine, asendusauto ja muud taolised olukorrad. Selge ülevaade sinu vajadustest ja ootustest aitab sul teha parima kaskokindlustuse valiku, mis tagab sulle meelerahu ja sõiduki jaoks vajaliku kaitse.

Siinkohal tasub muidugi ära märkida, et liisinguautodele on kaskokindlustus enamasti kohustuslik ning see tingimus on juba paika pandud sõiduki liisingulepingusse. Kui omad kallimast hinnaklassist sõidukit, võiksid eelistada võimalikult laia kattega kaskokindlustust. 

Kaskokindlustuse kindlustussumma määramisel võetakse arvesse mitmeid tegureid, sealhulgas sõiduki turuväärtust, selle varustustaset ja kasutusviisi. Tüüpiliselt on lisavarustus, mis ei ole tehasest paigaldatud (näiteks talverehvid), juba teatud ulatuses kindlustatud, sõltuvalt kindlustusseltsi tingimustest. Kui su sõidukil on rohkem lisavarustust, on võimalik vajadusel selle kindlustussummat suurendada, et tagada piisav kaitse kõigile sinu sõiduki lisadele. Nii saad rahuliku südamega ringi sõita, sest tead, et sõiduk on täielikult kaitstud ja kindlustatud, sõltumata sellest, mis autoga juhtuda võib.

Kaskokindlustuse omavastutus

Kaskokindlustuse puhul tuleks kindlasti rääkida ka omavastutusest. Kaskokindlustuse omavastutus on summa, mille kindlustusvõtja peab õnnetusjuhtumi korral ise tasuma. Tavaliselt on omavastutuse summaks 200-500 eurot. See on sisuliselt riski jagamise põhimõte kindlustusvõtja ja kindlustusseltsi vahel. 

Näiteks kui sinu autoga juhtub õnnetus ja auto remont läheb maksma 2500 eurot ning sinu kindlustuspoliisis on märgitud omavastutuse summaks 500 eurot, siis selle summa pead sa ise tasuma. Ülejäänud 2000 eurot katab kindlustusselts.

Omavastutuse eesmärgiks on motiveerida sind olema ettevaatlikum, sest sel juhul on sul otsene rahaline huvi vältida kahju tekkimist. Samuti aitab see vähendada väiksemate kahjude haldamisega seotud kulusid kindlustusseltsile, kuna väiksemad kahjud jäävad tihti omavastutuse piiridesse ja neid ei hüvitata. Siinkohal on muidugi ka erandeid, sõltuvalt lepingust. Peamiselt kehtib nullhinnaga omavastutus näiteks juhul, kui autoklaasi on tekkinud täke/mõra või kui on juhtunud kokkupõrge kas metslooma või linnuga jne.

Kindlustuskaitse ulatus

Kindlustuskaitse ulatus määrab, millised kahjud kindlustus sulle hüvitab. Kindlustuskaitse ulatus võib erineda sõltuvalt kindlustuse pakkujast. Üldiselt hüvitab kaskokindlustus järgmised kahjud:

  • sõidukile tekkinud kahju õnnetuse tagajärjel;
  • sõidukile tekkinud kahju varguse, vandalismi või loodusõnnetuse tagajärjel;
  • sõidukile tekkinud kahju liiklusõnnetuse tagajärjel, kui oled olnud ise õnnetuse põhjustaja.

Lisakaitsed – asendusauto ja autoabi teenus

Lisakaitsena on kaskokindlustuse lepingus võimalik juurde võtta ka asendusauto. Asendusauto teenus võimaldab sul kasutada kindlustusseltsi poolt pakutavat asendusautot, kui sinu sõiduk on õnnetuse või remondi tõttu kasutuskõlbmatu. See on väga mugav lahendus nii eraisikule kui ka ettevõtetele, et ükski vajalik sõit ei jääks tegemata.

Autoabi teenus sisaldub tavaliselt juba vaikimisi kaskokindlustuse paketis ningtegemist on kahtlemata ühe vajaliku teenusega. Autoabi teenus võimaldab sul saada tehnilist abi juhul, kui sõidukiga on teel olles midagi juhtunud ja sa ei saa ise oma autoga remonditöökotta sõita. 

Mida kaskokindlustus ei hüvita?

Kuigi kaskokindlustus pakub laia kaitset, on oluline meeles pidada, et teatud tüüpi kahjud ja juhtumid on tavaliselt välistatud ning neid kindlustus sulle ei korva. Üheks näiteks võib tuua sõiduki loomuliku kulumise ja vananemise. Kui märkad näiteks autokerel roostet, siis kasko sellist sõiduki keretööd ei korva, sest tegemist on sõiduki loomuliku kulumise/vananemisega.

Teine asi, mida kaskokindlustus sulle ei hüvita, on sõidukile tahtlikult tekitatud kahjustused.  Samuti käib välistuste alla ka joobes- ja ilma vastava juhtimisõiguseta sõitmine. Kui isikul kas pole juhiluba või ta on alkoholi- või narkojoobes, siis kaskokindlustus temale õnnetuse korral ei kehti.

Veel on laialdaselt levinud lepingupunktiks, et kaskokindlustusest on üldiselt välistatud kahjud, mis on põhjustatud kas sõjategevusest, mässudest jne.  Ehk sellistel juhtudel kindlustusandja sõidukile tekkinud kahjustusi ei korva.

Kuidas leida parim kaskokindlustus oma sõidukile?

Sobivaima kaskokindlustuse leidmiseks peaksid võrdlema omavahel erinevate kindlustusseltside pakkumisi. Seda on väga mugav teha Coop Panga veebilehel, kus sul on võimalik võrrelda kuni 8 erineva kindlustuspakkuja hindasid ja kindlustustingimusi. Täida vaid kaskokindlustuse taotlus veebis, lisa juurde enda jaoks vajalikud kindlustuskaitsed ning tutvu hinnapakkumistega.

Kui võrdled pakkumisi, pööra tähelepanu järgmistele asjadele:

  • omavastutus;
  • kindlustuspiirkond;
  • lisakatted;
  • hind.

Oluline on leida endale küll kõige soodsam lahendus, ent samas peaks see katma ka kõik sinu vajadused. Seega võta aega ning tutvu lepingutingimustega ning vali parim kaskokindlustus oma isiklikule või ettevõtte sõiduautole.

Ole ettenägelik ja kindlusta oma sõiduk kaskokindlustuse abil!