Küttesüsteem eramajale

kuttesusteemid-eramajale

 

Majale sobivat küttesüsteemi on võimalik valida väga erinevate küttelahenduste hulgast.

Valiku tegemisel on olulisteks märksõnadeks küttelahenduse võimekus, säästlikkus, kasutamise lihtsus ja keskkonnahoid.

Omad tingimused küttele seavad ka maja ja selle ehituslikud eripärad ning asukoht. Kas soovitakse  olemasolevale küttele lisalahendust või on tegemist alles ehitusjärgus oleva majaga. Seetõttu ei pruugi kõik lahendused igale elamule sobida.

Sügisest kevadeni valitseb meil rõske ja külmem aeg, kus kütmisega tuleb paratamatult tegeleda. Küttelahenduse kasuks otsustamisel on vaja lähtuda ka majaelanike enda elustiilist ning valikutest, kui palju aega soovitakse isiklikult kütmisele ning kütteseadmete hooldamisse panustada.

Anname allpool lühikese ülevaate majadele sobivatest enamlevinud küttelahendustest.

Elektriküte

Elektriküte on mugav lahendus kodu kütmiseks, kuid sellega kaasnevad kõrged ekspluatatsioonikulud.

Küttekehadena on saadaval erineva võimsuse, suuruse ja disainiga radiaatoreid. Samuti võib elektrikütte võrku lülitada põrandakütte.

Elektriküttest maksimaalse kasu saamiseks on oluline küttekehade optimaalne paigutus köetavates ruumides. Läbimõeldud paigutuse korral soojenevad kõik ruumid majas ühtlaselt ning soojakadu on väiksem.

Alginvesteering elektrikütte paigaldamiseks ei ole suur. Küll aga tuleb arvestada püsikuluna  sõltumist elektrienergia hinnast.

Õhksoojuspump

Õhksoojuspumba nime all mõeldakse enamasti õhk-õhk tüüpi soojuspumpasid, mis on üks säästlikumaid lahendusi eramaja kütmiseks, ning neid on ka kasutajale lihtne kasutada. Uuematel mudelitel saab pumpa seadista ka eemalt oma nutitelefonist. Selline võimalus teeb õhksoojuspumba kasutamise oluliselt mugavamaks ja ka paindlikumaks.

Vajadusel hoiab õhk-õhk soojuspump maja jahedana, sest pumbal on ka konditsioneeri omadused.  See on hea eelis kuumal suvel, kuid tuleb arvestada, et õhksoojuspump kulutab rohkem elektrienergiat maja jahutamiseks kui soojendamiseks.

Õhksoojuspumba sisemise mooduli (suurema maja puhul mitme mooduli) paigaldamisel on oluline köetavate ruumide avarus, et soe õhk kanduks paremini eluruumidesse.

Eriti hästi  sobib õhk-õhk soojuspump toetama juba mõnda  olemasolevat kütet, näiteks ahikütet.

Õhk-vesi soojuspump

Õhk-vesi tüüpi pumbaga on võimalik ühendada radiaatoritele lisaks ka vesipõrandaküte. Just viimase olemasolul annab õhk-vesi soojuspumbaga kütmine kõige suuremat efektiivsust. Soojus kandub eluruumidesse ühtlasemalt ning soojakadu on väiksem.

Õhk-vesi soojuspumba eeliseks on selle võimekus lisaks eramu kütmisele soojendada ka tarbevett. Nii saab korraga lahendada kõik kodu kütmise ja tarbevee tootmise mured väga väikeste püsikuludega.

Maasoojuspump

Maasoojuspumba paigaldamisel on vaja arvestada sobiva suurusega maatüki või veekogu olemasoluga. Nimelt ammutab maasoojuspumba kollektor energiat maapinda või veekogusse salvestunud päikeseenergiast ning muundab selle mooduli abil soojusenergiaks.

Umbes 150 m2  suuruse maja kütmiseks on vaja paigaldada maa alla 500 m2 kollektortorustikku.

Kui maja on alles ehitusjärgus, siis tuleks pumba asukoha valikul läbi mõelda ka planeeritav haljastus, et vältida hilisemaid suuremaid kahjusid iluaias. Kui aed on aga juba olemas, siis tuleb kaevamisega seotud ebamugavusi arvestada.

Maasoojuspumba efektiivsus tuleb kõige paremini esile, kui köetavad pinnad on suured. Maasoojuspump on küll mugav lahendus eramu kütmiseks, kuid vaja on arvestada maaküttesüsteemi kõrgete paigalduskuludega.

Kuidas leida sobivaim küttesüsteem eramajale?

Soovitame läbi mõelda, mis on  üldtingimused valitavale küttelahendusele. Kas see peab olema eraldiseisev, või vajate olemasolevale süsteemile lisaseadet? Kas soojusallika ülesandeks on ka vee soojendamine,  jne. Missugused nõudmised seavad maja suurus, asukoht, ehituslikud eripärad? Viimastele mõeldes, kas maja on soojustatud? Maaküttele mõeldes kas maja kõrval on sobiva suurusega maa  maasoojuspumba kollektori jaoks jne. Teise küttelahenduste võrdluse on avaldanud ka Veskimöldre elamurajooni veebileht.

Määravaks saab ka eelarve – kui palju hetkel kulub jooksvatele küttekuludele ning kas selles osas annab midagi ette võtta. Uue küttesüsteemi valikul tasub paika panna soovitud mugavuse ja säästlikkuse ning hinnaklassi osakaal.

Seejärel tasub juba konsulteerida küttesüsteemide spetsialistiga, kellega koos on lihtsam õiget valikut teha. Sellisel juhul saab  kindel olla, et arvestatud on kõikide asjaoludega ning soovidega, mis uue küttelahenduse valimisega kaasnevad.