Lahemaa rahvuspark võõrustab oma juubelipeol

Lahemaa rahvuspargi 50. sünnipäeva on juba mitmel moel väärikalt tähistatud, sel laupäeval, 11. septembril peetakse ka rahvapidu Lahemaal Oandu külastuskeskuses.

„Ühtlasi on see suvehooaja lõpetuseks, kus nii lastel kui täiskasvanutel on tore olla, kontserte kuulata, töötubades osaleda ja koos torti süüa. Öösse jäävad ka veel valgusmängud. See on sünnipäevapidu, mitte ametlik aktus,“ kirjeldas Oandu külastusekeskuse teabejuht Tiina Neljandik.

Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva juhendavad Lahemaad tutvustaval bussituuril, üks ekskursioon on juba huvilistega täitunud, teisele on üksikud vabad kohad – registreerimisinfo leiab RMK kodulehelt, kus saab ühtlasi ka registreerida Rakverest ja Võsult kell kaks väljuvale tasuta bussile.

Alates kella kahest on sel laupäeval Oandu külastuskeskus valmis külalisi vastu võtma. „Oma autoga tulijaid juhendavad parkimiskorraldajad ning külalised jõuavad meie õuele ühe sissepääsu kaudu, kus saab näidata oma COVID-tõendit või teha kohapeal kiirtesti. Muretsema ei pea, enamik tegevusest toimub vabas õhus,“ täpsustas Tiina Neljandik.

Oandu külastuskeskuse küünis ja saeveskis saab osaleda meisterdamise töötubades. „Saab teha prosse ja käevõrusid ning põnevat kaarti, mida õmmeldakse kokku Singeri masinaga. Nii et saab Lahemaa sünnipäeva puhul teha ka endale kingituse,“ rääkis Tiina Neljandik ja lisas, et alati on nii laste kui täiskasvanute seas olnud populaarne kadakast medalile kujundite põletamine, seekord saab teha mälestuseks medali kirjaga „Lahemaa 50“.

Enne õhtust kontsertprogrammi saab keha kinnitada Sagadi mõisa restorani poolt pakutavaga ning Põhja-Eesti maitseid ka kaasa osta. „Mul on nii hea meel, et saime esinema Lahemaa oma ansamblid: Uurikad ja Lahemaa rahvamuusikud. Õhtu lõpetab Mari Kalkun, kelle kontserdid on alati väga südamlikud,“ rääkis Neljandik, kes on Lahemaal töötanud 36 aastat ja muuhulgas löönud kaasa siinsete matkaradade loomisel.

„Lahemaa on mulle kodu, siin on suurem osa mu elutööst. Lahemaa on seest suurem kui väljast,“ iseloomustas Tiina Neljandik. „Poolsaarte ja lahtede vaheldumine on andnud Lahemaale nime, siin on väga vaheldusrikas maastik, siin on üks Euroopa esinduslikumaid metsakaitsealasid. Kui metsa sisse keerata, on seal kõrgeid künkaid ja mägesid, Põhja-Eesti paekallas, ilusad sõnajalgade vahel voolavad metsajõed, igal sammul võid midagi avastada. Kui omal ajal siia tööle tulin ja oli vaja vaadata mullastikukaarti, siis tundus, et iga kümne sammu järel on uus muld ja kui on uus muld, siis on ka uus mets, kõik on omavahel seotud. Kõik on väga-väga mitmekesine siin.“

Katrin Uuspõld

Lahemaa maastik on väga vaheldusrikas. Foto: Unsplash / Külli Kittus