Lia Virkus valis kokaraamatusse 250 parimat retsepti

Ajakirja Eesti Naine köögitoimetaja Lia Virkus, kelle teosed on mitmeid kordi võitnud aasta kokaraamatu tiitli, andis taaskord välja mahuka retseptikogu.

Kaire Kenk

Äsja ilmunud Eesti Naise kokaraamatus, enam kui 400 leheküljelises toidupiiblis on Lia Virkuse lemmikretseptid: soolased ja magusad, soojad ja külmad toidud – midagi igaks päevaks, aga ka pühadeks.

„Kõige suurem töö selle raamatu koostamisel oli retseptide välja valimine. Mul oli seitsme aasta jooksul kogunenud umbes 700 erinevat toiduretsepti. Raamatusse läks neist 250,“ tunnistas autor.

„Minu eelmine nii mahukas kokaraamat ilmus ajakirja Pere ja Kodu kokaraamatuna enam kui seitse aastat tagasi,“ lisas Lia.

„Ja kujunes tõeliseks menukiks. Ilmus see Eesti kohta hiigelsuures tiraažis – 26 900 eksemplari ning sellest sai traditsiooniline kingitus emalt tütrele,“ nentis Lia uue kokaraamatu kirjastaja, kirjastuse Hea Lugu tegevjuht Tiina Kaalep. „Loodame väga, et Lia uuest retseptiraamatust saab samasugune praktiline kingitus,“ lisas ta.

Kokaraamat või netiretsept

„Süüa teeme ju iga päev ja on vahva, kui kuskilt inspiratsiooni saab ammutada,“ nentis Lia, kellele ei meeldi mitte netist lihtsalt retsepte otsida, vaid kasutada kaunite piltidega päris raamatut.

„Kokaraamat on praktiline. Arvan ise ja olen saanud kinnitust ka mitmelt inimeselt, kes retseptiallikatena raamatuid eelistavad, et toidu valmistamise protsessis on mugav kööki kaasa võtta just raamat. Ja kokaraamatud on ehk täiuslikumad kui internetis leviv kirjandus,“ arvas vastse teose autor.

„Samuti on minu jaoks oluline teada, kelle retsepti järgi süüa teen,“ sõnas Lia, kelle sõnul on igaühel omad lemmikud, keda saab usaldada, et toidud õnnestuksid. Talle meeldib ka, kui kokaraamatud on täis huvitavaid lugusid, kust mingi retsept pärineb ja miks see just niisugune välja kukkus.

Idamaised retseptid eestipäraselt

Lia Virkus on paljude retseptide jaoks saanud inspiratsiooni Rootsist. „Loen palju rootsi kokaraamatuid, lisaks veel mu rannarootsi juurde ja kala-armastus. Olen sellesse raamatusse koondanud oma kõige-kõige lemmikumad kalatoitude retseptid,“ rääkis autor.

„Lia retseptid on hästi „kuulikindlad“. Ta on igaüht neist mitu korda läbi katsetanud, enne kui rahule jääb. Samas võib kõikide Lia retseptide jaoks vajaminevaid toiduaineid osta lähimast toidupoest,“ ütles Tiina Kaalep. „Uues raamatus on rohkelt maailma maitseid, aga ta on osanud need nutikalt ära „kodustada“. Kõik Lia eksootilised retseptid kõlavad eestipäraselt. Itaalia- ja aasiapärased retseptid mõjuvad raamatus koduselt, ehkki uut maitset on neid kõikides tunda,“ lisas kirjastaja.

„Ma ei tahtnud oma retsepte liiga keeruliseks ja eksootiliselt ajada – mulle meeldib kõik, mis meil siin Eestimaal kasvab,“ nentis Lia.

Hobikokandus on tema sõnul Eestis seitsme aastaga aga tunduvalt muutunud. „Kui Pere ja Kodu kokaraamatus olid hakklihakaste ja guljašš ning õpetasin noori perenaisi kokkama, siis uus kokaraamat on veidi edasijõudnumatele perenaistele, kes tahaksid pühapäeval perele midagi põnevat ja maitsvat valmistada,“ ütles autor.

Lia Virkus on töötanud toiduajakirjanikuna ligi 25 aastat. Projektijuhina on ta aidanud kaasa üle 300 kokaraamatu valmimisele ning ise on Lia ligi 100 raamatu autoriks.

Foto: Jaan Heinmaa

Nõgese krõbeleib seemnetega

Iseküpsetatud krõbeleib on maitsev ja hea, ise tead ju, mida sinna sisse oled pannud. Nõgesejahu otsi poest või jahvata ise kuivatatud nõgeseid. Naudi karulauguvõi või -pestoga.

Vaja läheb:

250 g seemnesegu (nt lina-, seesami- ja päevalilleseemneid)

3/4 dl oliiviõli

80 g mandlijahu

1 tl peent meresoola

1 tl nõgesepulbrit

4 muna

Sega kõik ained omavahel ja laota õhukeselt küpsetuspaberiga kaetud suurele ahjuplaadile (u 30×40 cm). Küpseta 170 kraadi juures 20–30 minutit, kuni krõbeleib on kaunilt küps. Lase jahtuda ja murra tükkideks.