Oleg Gross ostis soodsat võimalust kasutades kaks seafarmi

rakke sigala

Seni põhiliselt jaekaubandusega tegelenud OG Elektra ainuomanik Oleg Gross (pildil) ostis ära Kõpsta Seafarm OÜ, millele kuuluvad Kõpsta ja Piibe sigala ning 8000 siga.

Aivar Ojaperv

1500 loomaga Annikvere sigala kuulus Grossile ka varem, varustades lihaga OG Elektra toiduainetööstusega tegelevaid tütarfirmasid. Samas ei katnud see sigala kaugeltki OG Elektra vajadusi tooraine järele, milleks on umbes 1200 siga kuus.

Plussid seljatavad hirmud

Kui Gross kuulis Kõpsta ja Piibe sigala müüki panekust, ei mõelnud ta kaua. „See on meile kui rusikas silmaauku,“ kinnitas ta. „Nende kahe ja Annikvere sigala abil katab OG Elektra nüüd 90 protsenti oma sealihavajadusest.“

Farmide eelmine omanik inglane Nevil Hewitt pani oma ettevõtted müüki suurte probleemide tõttu seakasvatuses: katkuhirm, probleemid liha turustamisel. Kas Gross ei pea silmitsi seisma samade asjadega?

„Hirmud eksisteerivad muidugi, aga kui hunti kardad, siis ei maksa metsa minna,“ vastas ta. „Tegelikult on minu jaoks tehing väikese riskiga. Riik on lubanud sigade hinna kompenseerida, kui katk peaks farmi jõudma – Kõpsta farmides on kõik nõuded täidetud, õnnetuse korral poleks kompensatsiooni saamisega probleeme. Ka pole mul hirmu turu kadumise pärast, sest nagu mainitud, kulub kogu toodang oma ettevõtte tarbeks. Ega sealiha eestlase toidulaualt kao.“

Grossi sõnul on OG Elektral sealiha pärast muretseda tulnud küll, aga seda pigem vastupidises mõttes. „Olid perioodid, mil liha hind oli kõrge ja see läks kõik ekspordiks. Meil ei õnnestunud Eesti turult enam liha osta, ka meie pidime oma tööstuses välismaist liha kasutama. Täna on olukord muidugi vastupidine, aga Eesti tarbijale on see hetkel isegi hea: liha hind on tema jaoks soodne, Eesti värske ja kvaliteetne sealiha on kogu aeg saadaval.“

„Hind oli farmidel ka muidugi soodne,“ lisas Gross. „Sain farmid kätte kordades odavamalt, kui selliste sigalate ehitus läheks maksma.“

Oleg Grossi sõnul tegi OG Elektra Kõpsta ja Piibe farmiga koostööd ka varem. „Olime neil üheks suuremaks kliendiks,“ selgitas ta. „Küllap seepärast eelmine omanik farme mulle müüa ka pakkus.“

Töökohad alles

Gross kinnitas, et Kõpsta Seafarm OÜ sigalad on varustatud modernse automaatikaga ning on igati kaasaegsed. „Näiteks sooja toodetakse lägast,“ mainis ta. „Endine omanik on kaasaegsesse tehnoloogiasse palju panustanud. 8000 sea eest hoolitseb kokku vaid 7 inimest. Näiteks meie Annikvere farmis on töötajaid 13. See ei tähenda, et inimesed halba tööd teeksid, lihtsalt tehnoloogia on aegunud. Äsjane tehing innustab mind reorganiseerima ka Annikvere farmi, näen selgelt, kuidas saab odavamalt toota. Annikveret saab laiendada ja edaspidi ei pea me sellisel juhul üldse enam sealiha sisse ostma.“

Gross kinnitas, et Kõpsta Seafarm OÜ töötajate jaoks ei muutu midagi. „Tavatöötaja omanikuvahetust ei tunneta,“ lausus ta. „Küll aga muutub ettevõte likviidsemaks ega pea turustamise pärast muretsema.“

„Vägisi ei osteta midagi,“ lisas Gross. „Sain hea sisustuse ja tehnikaga varustatud täistsükliga farmid – seal on põrsad, kuldid, nuumsead, tõuaretus.“

Tehingu üle oli rõõmus ka Rakke vallavanem Andrus Blok. „Võinuks minna ka teisiti – uks kinni ja kogu lugu, kui omanik ei näe enam perspektiivi,“ arutles ta. „Nagu ma aru saan, siis kõik töökohad säilivad. Ettevõttes tekib teatud kindlus, sest toodangu realiseerimisega ei tohiks probleeme tulla. Kui on toodang, siis tähendab on ka tööd, mis omakorda tähendab, et töötajatel on leib laual.“