Ootamatud naabrid

Praegu kinodes jooksvas animakomöödias „Addamsite suguvõsa“ püütakse uue nurga alt mõtestada heanaaberlikke suhteid.

Tõnu Lilleorg

Selles koguperefilmis kohtume isevärki Addamsite perekonnaga, kus muserdatus ja ebaõnn kuuluvad elu põhiväärtuste hulka. Samuti eraklikkus, tumedates toonides sisekujundus ning kõikvõimalikud muud sünged veidrused teevad nende inimeste tuju heaks. See tähendab siis halvaks, sest jah, nii see neile meeldibki.

Näeme filmi algul, kuidas klanitud Gomez (hääle andnud Taavi Teplenkov) ja nõialik Morticia (Evelin Võigemast) püüavad sõuda abieluranda, kuid laulatuse katkestab vihane rahvahulk, kes asub pulmalisi kättejuhtuvate esemetega tümitama.

Addamsid hakkavad otsima uut rahulikumat elukohta ning leiavadki selle uttumähkunud künkal asuva tühja lossi näol, kus kunagi asus vaimuhaigla. Särtsu lisavad elu-olule uues kodus hiiglasekasvu teener Lurch, koduabilise oskustega puu, taltsas lõvi, ringisagiv käsi, lihasööja taim ja kummitamishimuline majavaim.

13 aastat hiljem, kui pere lapsed Kolmapäev (Emma Tross) ja Pugsley (Märten Männiste) on jõudnud teismeikka, udu korraga hajub ja avaneb kummaline vaatepilt. Soo, mida Addamsid teadsid oma läheduses olevat, on kuivendatud ja selle asemele on ehitatud moodne linnak. Selle kõik on korda saatnud koduvuntsimise telesaadet juhtiv kinnisvaraarendaja Margaux (Evelin Võigemast).

Addamsite sünge lossi väljailmumine ähvardab nurjata Margaux’ plaani uute majade müümisel ja ta püüab olukorda omal moel lahendada. Addamsitel ei jää muidugi puudu isepäisusest ja stiilitundest, mille nad kinnisvaramamsliga maade jagamisel appi võtavad. Kas asi lõpeb jälle suure konfliktiga, saab näha juba kinos.

Üldiselt ei joonista film välja mingit enneolematut kunstilist kujundit, kuid tuttavlikke karaktereid ja kentsakaid olukordi leidub selles kuhjaga. Ja see kõik on vaataja ette toodud visuaalselt küllaltki huvitavalt ja omapärase kiiksuga. Filmiga kaasneb ka märkus „mittesoovitatav alla 6-aastastele“. Tõesti, väikelastele võib filmi huumor pisut arusaamatuks jääda.

Addamsid tutvuvad uue linnakuga. Foto: kaader filmist