Minevik ei anna rahu

Täna jõuab kinodesse aeglase tempo ja õudusfilmi sugemetega põnevik „Doktor Uni“.

Tõnu Lilleorg

Filmi peaosalist Dan Torrance’i kehastab mainekas šoti näitleja Ewan McGregor. Dan omas väikese poisina erilist tundlikkust üleloomulike nähtuste suhtes ja sai tohutu trauma, kui puutus kokku terve hotellitäie tapahimuliste libainimestega.

Õnneks tuli poiss kurjamitega toime, kuid täiskasvanuks saanuna pole Dan leidnud elus muud rahuldust kui juhusuhted, baarikaklused ja alkoholism. Ta ostab bussipileti kuhugi suvalisse väikelinna sooviga alustada puhtalt lehelt. See õnnestubki, kui ta saab tööd sanitarina vanadekodus ja hakkab osalema Anonüümsete Alkohoolikute ringis.

Siis võtab temaga ühendust kohalik teismeline Abra (Kyliegh Curran), kel on selgeltnägija võimed. Neiu on sattunud vastakuti surematust ihkava libainimeste kambaga, keda juhib karismaatiline Rose (Rebecca Ferguson). Esmalt soovitab Dan neiul end varjata, nagu ta ise on teinud. Siiski areneb asi osapoolte kokkupõrkeks, kus Danil tuleb oma turvatsoonist välja astuda.

Filmi juures tasub tähele panna, et kuigi tegelastel on erakordsed võimed, ei sarnane linateos üldse superkangelaste filmidega, kus osalistel on tavaliselt täita suurejooneline missioon. Dan on näiteks enne Abraga kohtumist kasutanud oma võimeid vaid vanadekodus, kui on oma hoolealuseid toetanud nende surivoodil igavesele unele suikumisel.

Film ei ole ka kuigi õudne, ega kubise tempokatest sündmustest. Pinge tõuseb selles kaks ja pool tundi kestvas linateoses aegamisi. Õnnestunult on kujutatud Abra ja Rose’i omavahelist telepaatilist võitlust. Filmi aeglane tempo võimaldab sisse elada tegelaste omanäolisse maailma ja kogeda, kuidas need maailmad kohtuvad ja vaikselt publikut kaasa haaravad.

Film põhineb ameerika õuduskirjaniku Stephen Kingi samanimelisel novellil. „Doktor Uni“ on ka mõtteline järg 1980. aasta filmile „Hiilgus“, mis näitab Dani lapsepõlve ja põhineb samuti Kingi teosel.

Dan sündmuste keerises. Foto: kaader filmist