Publikut tõmbavad Eesti filmid ja koguperefilmid

Rakvere Teatrikino enimkülastatud filmide esikümnes on viis kodumaist linateost. Žanrilises arvestuses moodustavad poole esikümnest kogu perele mõeldud animafilmid.

Tõnu Lilleorg

Rakvere Teatrikino mulluses vaadatavuse edetabelis troonib enam kui viie ja poole tuhande külastusega eepiline suurfilm „Tõde ja õigus“. Ligi kolm tuhat vaatajat kogus hoogne rallidokumentaal „Ott Tänak: The Movie“. Kolmanda koha noppis kahe ja poole tuhande külastusega keskealiste härrade seiklustest jutustav „Klassikokkutulek 3: Ristiisad“.

Ülejäänud esikümne filmide vaatajanumbrid jäävad 1400 ja 1900 vahele ja peale ühe erandi on need kõik eestikeelsed animafilmid. Neljandale kohale platseerus kodumaine „Vanamehe film“ (1892). Viies, kuues ja seitsmes koht kuuluvad Hollywoodi animafilmidele, mille tegelased räägivad eesti keeles. Vastavalt „Lemmikloomade salajane elu 2“ (1882), edetabeli filmidest ainsana praegu ekraanil olev „Lumekuninganna 2: Elsa ja Anna uued seiklused“ (1722) ning „Kuidas taltsutada lohet 3“ (1613).

Kaheksandal kohal asub eelpool mainitud ainus erand: Hollywoodi märul „Kiired ja vihased: Hobbs ja Shaw“ (1525). See on ka ainuke film edetabelis, mis pole eestikeelne. Viimased kohad edetabelis kuuluvad pisut enam kui 1400 vaatajaga loomade elust jutustavatele koguperefilmidele: „Lõvikuningas“ ning „Lotte ja kadunud lohed“.

Rakvere Teatrikino juht Brenda Pastimäe ütles, et publikut tõmbavad ikka eestikeelsed filmid. „Rakverlase või läänevirumaalase jaoks on kino koht, mida nädalavahetusel kogu perega külastada, seetõttu ka suur tung vastavatele filmidele,“ nimetas ta teist publikumagnetit.

Kinojuhi sõnul soovivad filmisõbrad samuti ära näha suurimad Hollywoodi kassahitid, huvi on suurenenud koomiksite põhjal valminud filmide vastu, nagu näiteks „Tasujad“, „Ämblikmees“, „X-Mehed“. Selleks, et publikuni tuua rohkem Euroopa filme, jätkuvad ka alanud aastal väärtfilmiõhtud, kuhu pääseb tasuta.

Mängukava koostamisel lähtub Teatrikino laias laastus kahest tegurist. Esilinastusele, ja seda samaaegselt riigi suurte kinodega, püütakse tuua võimalikult palju filme. Ning aeg, kaua filmi kinokavas hoitakse, sõltub jooksvast publikuhuvist.

„Tavaliselt jätkub publikut märulitele ja komöödiatele, ehk siis filmidele, kus saab nii nalja kui ka möllu ja mida suurelt ekraanilt vaadates saab täiselamuse,“ ütles Brenda Pastimäe ja lisas, et vahel erineb kohaliku publiku maitse pealinna kinokülastajate omast. Kinosaali mullune täituvus oli ligi 60 protsenti.

„Tõe ja õiguse“ üks peategelane Andres (mängib Priit Loog). Foto: kaader filmist