Rakvere linnapea: ainus rohi joodikute vastu on nende tüütamine

Joodikud

Nagu ka eelmistel suvedel, on tänavugi vallutanud Rakvere promenaadi ning samas asuva jalgrattamaja joodikud ja kodutud. Korralike inimeste silma kriipivad tegelased otseselt kurja aga ei tee ning nendest lahtisaamiseks imerohtu pole.

Aivar Ojaperv

Kiirabil on promenaadile asja pea iga päev, aga pigem on tegemist „äratamisteenuse“ kui hädaliste aitamisega. Näiteks kolmapäeval helistas keegi kaastundlik linnakodanik taas hädaabisse, et jalgrattamajas lebab rohelises särgis tegelane ega kontakteeru. Kiirabitöötajad raputasid aga mehe üles – peale kõva pohmelli ei paistnud tal muud midagi viga olevat.

„Jah, promenaadile saame väljakutseid päris palju,“ tõdes kiirabibrigaad. „Ega möödakäija saa aru, kas inimesel on midagi viga või on ta lihtsalt purjus ja magab. Helistatakse 112 ning meie peame välja sõitma.“

Mitte ainult kohalikud

Joodikud, asotsiaalid ja kodutud Rakvere promenaadil on vana probleem. Enne jalgrattamaja valmimist mullu suvel oli nende peamiseks kogunemiskohaks bussijaam, kes oli nendega püsti hädas. Nüüd on bussijaam sellest probleemist enam-vähem prii, kuid ega kõnealune seltskond sellepärast linnast kao – hõivatakse lihtsalt uus koht.

„Olen probleemiga kursis, olen nendega ise mitu korda rääkimas käinud, mõni ütleb juba „tere“,“ lausus Rakvere linnapea Mihkel Juhkami. „Tegelikult on see pea lahendamatu probleem – ajad nad ühest kohast minema, hakkavad järgmises kogunema.“

Rakvere promenaadi koristaja on laaberdajatega samuti hädas. „Mõni tegelane jääb jalgrattamajja ka ööseks magama,“ rääkis ta. „Kui ma hommikul koristama tulen, leian pea alati mõne mehe jalgrattamajast magamast. Kusjuures käsule ära minna nad ei kuuletu. Ja muidugi see laga, mille nad jalgrattamajja tekitavad.“

Koristaja pakkus, et jalgrattamajas olevad kaks istepinki võiks ära võtta – siis seal vähemalt ei magataks, kuid linnapea Juhkami ei pidanud seda lahendust siiski piisavaks.

„Ainus strateegia, mis neile minu arvates mõjuks, oleks pidev tüütamine,“ ütles Mihkel Juhkami. „Seda seltskonda küsitledes selgus, et paljud neist polegi Rakvere inimesed – sõidavad kusagilt maakonnast linna ja õhtul tagasi. Seega ei saa ka öelda, et promenaadi-joodikud on vaid Rakvere kodutute varjupaigas elavad inimesed, kes vastavalt sealsele kodukorrale päevaks peavad koha vabastama. Ma arvan, et kui joodikuid pidevalt minema ajada, siis vähemalt mujalt kokku sõitnud kontingent jätab linna rahule.“

Jalgrattapatrull kesklinna

Kes aga peaks tüütamisega tegelema? Politsei oma piiratud ressursiga ei saa ka pidevalt promenaadil passida ja mida nad saaksidki ette võtta? „Ma ei ole täheldanud, et see seltskond kedagi otseselt tülitaks,“ nõustus linnapea Mihkel Juhkami. „Kui inimene on avalikus ruumis purjus, aga otseselt korda ei riku, ei saa teda ka politsei minema viia. Nad on tüütud oma ebameeldivuses, aga see pole karistatav.“

Linnapea sõnul kavatseb Rakvere linn osta tänavu suvel politseilt taas jalgrattapatrulli teenust. „Usun, et selline patrull teeb neil elu piisavalt tüütuks,“ arvas Mihkel Juhkami.

Kolmapäeval kutsuti promenaadile taas kiirabi, kuid tegelikult selleks põhjust polnud: üks mees magas lihtsalt oma magusat joodikuund. Foto: Aivar Ojaperv