Silmapaistvad virulased „riputati” portreenäitusele

näituse avamine

Rakvere Galeriis avati enne Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva portreenäitus „Meie, virulased!”. Teostel on kujutatud möödunud aastal aurahasid ja tunnustusi pälvinud Lääne-Virumaa inimesi.

MTÜ Rakvere Galerii juhatuse liige Raivo Riim ütles näituse „Meie, virulased!” avamisel, et isamaa sünnipäevaks on portreenäitust korraldatud juba kümme aastat. „Modellidega oli väga tore lugu. Kunstnikele poseerisid 2016. aasta tegijaid, kes on saanud meie maakonnas aurahasid ja tunnustusi,” rääkis galerist.

Riimi sõnul lähtuti valiku tegemisel suuresti sellest, et poseeriksid ka need tähtsad Virumaa inimesed, kes pole seda varem teinud.

Galerii kuraatori, klaasikunstnik Riho Hüti sõnul mõeldi näituse koostamisel hästi läbi, et piltidel kujutatud inimesed oleksid ikka äratuntavad. „Portree puhul peaks ka modelli sisemaailma vaatama,” rõhutas Hütt. „Samuti on tähtis kunstniku käekiri, olgu siis portree joonistatud või maalitud.”

Hütt märkis, et suurt rõhku on pööratud vormistusele ning tööd on aasta aastalt aina paremaks läinud.

Lääne-Virumaa kunstnikud maalisid portreesid kolmel laupäeval. Modellideks olid Rakvere teatri näitleja Tiina Mälberg, rahvatantsu grand old lady Maie Orav, sumotreener Riho Rannikmaa, Rakvere Spordikooli direktor Jaak Vettik, aasta õpetaja Raiko Kaasik ja aasta põllumees Jaak Läänemets.

Maie Orav ütles näituse avamisel, et poseeris elus esimest korda ja põhimure oli see, kuidas ta suudab nii kaua paigal olla. „Minu sodiaagimärk kuulub õhumärkide hulka ja ma pean kogu aeg lendama. Aga oli väga huvitav ja sain päris hästi hakkama.”

Ka Jaak Läänemetsa nentis, et see oli esmakordne kogemus. „Väga väsitav tund oli. Kramp on see, mis väsitab. Kui saaks krambist lahti, oleks palju lihtsam.”

„Minul vajus vahetevahel silm kinni,” jagas Riho Rannikmaa muljeid. „Õnneks pildi peale ei ole sattunud kinnised silmad,” naljatas ta.

„Soovitan kõigile võtta aeg maha ning proovida olla tund aega täiesti liikumatult,“ kommenteeris kogemust õpetaja Raiko Kaasik.

Rakvere Galeriis saab imetleda 30 erinevas tehnikas tööd. „Kui galerii saab kunagi suurema ruumi, tuleb ka pilte näitusele rohkem ja siis tellime ka kunstnikke juurde,” ütles kuraator Riho Hütt.

Näitus „Meie, virulased!” on avatud 25. märtsini.

Ülle Kask

 

Paremalt kunstnikud Riho Hütt, Maila Merilo, Ene Saul ja Ivo Ridalaan portreenäituse avamisel Rakvere Galeriis. Foto: Ülle Kask