Tapa vaksalihoone saab uue ilme juba tuleval aastal

Tapa valla juhid kohtusid kolmapäeval majandus- ja taristuministri Taavi Aasaga ning põhiteemaks oli Tapa jaamahoone tulevik. Ministri sõnul on võetud vastu otsus, mille kohaselt sõlmib Eesti Raudtee käesoleval aastal koostöökokkuleppe Tapa vallaga, sisuks vaksalihoone renoveerimine juba tuleval aastal.

Tapa vaksalihoone ja veetorn kuuluvad Eesti Raudteele ning paiknevad riigi omandisse jäetud alal, mille hoonestusõigus kuulub samuti Eesti Raudteele. Tapa vaksalihoone on alates 2017. aastast muinsuskaitse all ning selle kaitsevööndis asub ka kompleksi kuuluv veetorn. Hooned moodustavad Tapa linna kontekstis olulise maamärgi, kuid hoolimata sellest pole tänaseni leitud kompleksile kasutust.

Taavi Aasa sõnul on käesoleval aastal plaanis sõlmida koostöökokkulepe Tapa vallaga ning seejärel koostada renoveerimisprojekt. Eesti Raudtee poolsed tööd on planeeritud 2022. aastasse.

„Vaksalihoone probleem oli meil ammu teada ja väga hea meel, et see leiab lähiajal lahenduse. Tapa on lääne-ida- ja põhja-lõunasuunaliste raudteeliinide ristumiskoht, mille läbivad rongisõitjad Tallinnast, Narvast, Tartust ja Venemaalt. Ülioluline on tegudega näidata, et me hoolitseme raudtee ning selle vara eest ja peame oluliseks investeerida sellesse valdkonda. Selle kinnituseks saab renoveeritud vaksal, raudtee elektrifitseerimine ja kohaliku sorteerimispargi uuendamine,“ rääkis majandus- ja taristuminister.

Tapa vallavolikogu esimees Maksim Butšenkov nentis, et jaamahoone küsimusega on pidevalt tegeletud: „Oleme saatnud kirju erinevatele ministritele, korraldasime ka kahele riigihaldusministrile visiidid Tapa vaksalisse.“

Butšenkov selgitas, et viimaste uudiste taustal, mille järgi kolib Tapale Ülemiste sorteerimisjaam, tundus loogiline tuletada taaskord meelde üht n-ö habemega probleemi. „Taavi Aas kinnitas otsuse, mis teeb õnnelikuks väga paljusid kohalikke elanikke, sest meie raudteelinna visiitkaart muutub varsti ilusaks,“ lausus vallavolikogu esimees. Tema sõnul algab nüüd vaksalihoone tulevikus uus etapp – kasutusotstarbe leidmine. Laual on erinevad variandid: muuseum, vallamaja, harukontorid, loomemajanduskeskus ja palju muud. Tapa vallavanem Riho Tell lisas, et Tapa vaksalihoone on oluline linna sümbol ja visiitkaart. „Hoone seisukorra pärast valutavad südant kõik, kellele Tapa linn ja tema tulevik korda lähevad. Tänane kohtumine majandus- ja taristuministri Taavi Aasaga andis kindlust, et oleme lahendusele lähemal kui kunagi varem. Tapa vald teeb endast kõik sõltuva, et Tapa vaksalihoonest saaks taas linna uhkus ja hoone oleks aktiivses avalikus kasutuses,“ sõnas Tell kolmapäevase kohtumise järel.

Kokkuleppe kohaselt on vastutusalad jaotatud järgmiselt: Eesti Raudtee taastab hoone teenindamiseks vajalikud kommunikatsioonid (vesi, kanalisatsioon, keskküte, elekter) ning renoveerib hoone fassaadi ja katuse; Tapa vald korraldab omalt poolt hoone siseruumide renoveerimise ning varustab hoonepõhiste kommunikatsioonidega, pärast ehitustöid korraldab omavalitsus hoone kasutamise.

Kuulutaja

Tapa jaamahoone. Foto: Stanislav Grebenjuk