Teadliku muutuse kunst vabastab häirivatest emotsioonidest

TMK

Üle 30 aasta joogalike õpetustega tegelenud Ingvar Villido on loonud iidsetel praktikatel põhineva inimarengu meetodi – teadliku muutuse kunst (TMK). Aprillis jõuab Villido TMK kursus ka Rakverre.

Ülle Kask

Ingvar Villido on tegelenud joogalike õpetustega alates 1983. aastast. Teda on juhtinud vajadus mõista inimese sügavamaid toimemehhanisme ja mis meid tegelikult elus käivitab.

Villido on uurimismeetoditelt teadlane, kuid praktik, mitte teoreetik. „Praktik on see, kes teab ja oskab teadmisi kasutada. Teoreetik aga teab, kuid kasutada ei oska,” selgitab Villido. „Rakendades iidsete joogasüsteemide praktikaid, olen loonud õpetused, mis sobivad joogaliku ettevalmistuseta inimestele. Viieastmeline teadliku muutuse kunsti  koolitusprogramm koosnebki kaasaegsele inimesele mõeldud praktilistest õpetustest.”

Ingvar Villido rääkis Lilleoru ökokülas peetud loengul, et üht iidseimat ja sügavaimat joogaliini – kriya joogat – õpetades ta mõistis, et Eesti inimene ei saa kõigest aru, mis pärit hoopis teisest ajastust ja kultuuriruumist.

Villido arutles, mille taha elus olulise info mittekohalejõudmine jääb ja tuli lihtsale järeldusele: põhjuseks on inimeste emotsionaalsus. „Meie tunded töötavad automaatselt, täiesti iseseisvalt ja suuremas osas tahtest sõltumata,” kirjeldab mees. „Avastasin ka, et inimesed tegelikult ei tea, kes nad on. Neid mõistmisi kokku võttes sünteesisingi õpetuse, mis on arusaadav ka inimesele tänavalt. See ongi TMK.”

TMK õpetus baseerub aastatuhandeid praktilises kasutuses olnud joogateadmistest pärit viie keha süsteemil. Sinna kuuluvad füüsiline keha, emotsionaalne keha, mõistus, intellekt ehk mõistuseülene tasand ja identiteet ehk tegelik mina. Neil viiel inimeseksolemise tasandil baseeruvad ka TMK viis erinevat kursust.

TMK esimesel kahepäevasel kursusel õpitakse elu häirivate emotsioonide vabastamist. Saadakse teada, et iga probleemi kõige „probleemsem” osa on sellega seotud emotsioon: ärevus, solvumine, vimm, viha, himu, turvatunde puudumine jne. Emotsioonide ignoreerimisele, varjamisele, asendamisele, väljaelamisele või allasurumisele on olemas tõhus ja toimiv alternatiiv – vabanemine.

Villido nimetab TMKd vaikseks revolutsiooniks: „Pole vaja loosungeid, vaid igaüks ise muudab oma sisemaailma, et paremini elada ja ennast hästi tunda.”

Teadliku Muutuse Kunst I-II „Mina, minu sisemaailm – viis keha” toimub Rakveres 1. ja 2. aprillil kell 10 – 17 Aqva Hotel & Spa konverentsikeskuses. Jätkupäev toimub 17. aprillil kell 17.30 – 21.30 Lääne-Virumaa Keskraamatukogus. Registreerumine kodulehel www.human.ee või www.teadlikmuutus.ee.

Ingvar Villido. Foto: erakogu

Kursustel osalenute tagasisidet:

Rakverest pärit Heret Knjazeva sõnul kuulub kursustel õpitu nüüd tema igapäevaelu juurde. „Kui enne kulus suur osa energiast emotsioonide läbielamisele ja nende ajel tegutsemisele, siis praegu elan pingevabalt. Ma ei tunne ennast halvasti ja ka tervis on parem.”

Knjazeva soovitaks kursust inimestele, kes pole oma eluga rahul. Olgu põhjuseks siis kehv tervis, sassis suhted või muretsemapanev majanduslik olukord.

Mare Laeks, Biore Tervisestuudio juhataja rääkis, et tänu TMK kursustele õppis ta nägema nn suurt pilti. „Kriitilistes olukordades jään tasakaalukaks ja püüan emotsioonidega mitte kaasa minna ning saada aru, miks ja kuidas need tekivad. Lahendused on lihtsad ja kiirelt toimivad.”

Eve Soppe, kinnisvarafirma Uus Maa juhatuse liikme sõnul jõudis temani peale TMK kursuseid teadmine, et takistava emotsiooni vabastamine võtab aega üks kuni kaks sekundit. „Kui mõtlemisega probleemile kütet juurde ei lisa, oled kogu virrvarrist hetkega vaba. Märkmepaberile kirjutatuna hoidsin seda töölaual ja kodus külmiku seinal, et emotsioonide vabastamine muutuks igapäevaelu osaks,” rääkis Soppe.