Usk rikastumisse viis ettevõtja Kaido Pajumaa põhja

Kaido PajumaaUsk rikastumisse viis ettevõtja ja nüüdse koolitaja Kaido Pajumaa põhja. Töö ja raha halvendasid peresuhteid ning tüürisid ka firma pankrotti. Kuidas ta sellest välja tuli? 

Tekst: Harro Puusild

Kaido Pajumaa (35) teeb ettevõtetele koolitusi, kuidas ennast ja oma meeskonda motiveerida. Ta on veebilehtede sisekosmos.ee ja motivaator.ee looja. Kaido pakatab energiast ja on hea suhtleja. Tema elu on korras, rahaline seis hea ja peresuhted paigas. Kui ei teaks, siis ei oskaks aimata, et vaid viis aastat tagasi oli kõik vastupidi.

Raha – elu mõte

13aastasena uskus Kaido, et elu mõte on raha. Ettevõtjast isa julgustas Kaidot tegema toona midagi suurt. „Õpi ja arenda ennast ning tee midagi vägevat,” meenutab Kaido isa sõnu. Poeg võttis nõu kuulda ja pingutas.

Tartu Kommertsgümnaasiumis õppides plaanis Kaido ülikooli minna. Ta valis Audentese ülikooli ja erialaks rahvusvahelise finantsjuhtimise. Ülikoolis hinnati Kaidot väga. Ta õppis hästi ja lõpetas cum laude. Aga sellest ei piisanud. 2001. aastal jätkas ta Tartu Ülikooli rahvusvahelise majanduse erialal.

Paralleelselt läks ta tööle Hansapanka. Kaidole tundus, et kaugemale jõudmiseks tuleb silma paista. Pool aastat hiljem kolis ta lõplikult Tallinnasse. „Võtsin lisakohustusi, olin aktiivne. Ühel hetkel sain juhtivama ameti ja täitusid esmased unistused: ametiauto ja telefon.”

Panga allüksuse juhtkonda kuulunud Kaido tundis, et ka sellest ei piisa ja suure süsteemi mutrikesena unistused ei täitu. „Mul plahvatas: kas tõesti tahan oma elu niimoodi ära elada?”

2004. aastal ehitusbuumi ajal loodi tuttavaga ühine ehitusfirma. Aasta arendas Kaido ettevõtet pangatöö kõrvalt. Ehitusäri kasvas kiiresti ja 2005. aastal lahkus Kaido pangast, et oma firmale pühenduda. „Saime Euroopa tehaste esindusõigused, leidsime investorid ja poolteist aastat arenesime võimsalt.”

Kaidole tundus, et elu on korras. Ta ostis uue BMW ja palkas inimesi juurde. „Mul sõitis katus täiesti ära. Võtsime igale väiksele töölõigule uue inimese. Ise ei viitsinud enam teha ja tahtsime edu nautida.” Kaido eesmärk oli edu ja raha, lapsed ja abikaasa jäid tagaplaanile.

Valus pankrott

Ehitusfirma polnud jätkusuutlik. Mehed ei suutnud üle pea kasvanud firmat enam hallata. „Tekkisid jamad, töömehed lahkusid. 2007. aasta kevadel oli selge, et sellest me välja ei tule. Võlad olid nii töötajate, maksuameti kui Euroopa tehaste ees. Olukord oli nutune ja pankrott vältimatu.”

Pankrot kuulutatigi välja. Järgnevatel kuudel maksis Kaido kõik võlad. Mees tunnistab, et tekitas paljudele paraja jama. „Hakkasin kahetsema. Mul oli kahju neist, kellele halba põhjstasin. Tegime juhtimises põhimõttelisi noorte ettevõtjate vigasid. Teoorias teadsin, et nii ei tohi teha, aga ei osanud seda praktikas rakendada. Tundus, et asi töötab: võtame töötajad ja usaldame neid.”

Info ebaedust jõudis vanade tuttavateni ja Kaido tajus enda ümber hukkamõistu. „Raske oli sõpradele ja endistele kolleegidele pangas öelda, et ma ei saanud hakkama. Olin ju tunnustusega harjunud, kooli tulemuslikult lõpetanud ja pangaski kiiresti liikunud.”

Pärast ehitusfirma pankrotti jätkas Kaido ettevõtjana ja tõi maale erinevaid kaupu. Ta püüdis kaubandust käima saada, kuid edutult. Ühel hetkel avastas ta lastetoodete brändi Kidkraft, tegevus sel alal kandis vilja.

Emotsionaalne kriis

Ehitusfirma raskusaastatel tekkis Kaidol emotsionaalne kriis ja algas vaimne teekond. Ta kohtus tuttava soovitusel mehega, keda kutsutakse väemees Ralfiks. „Minu esimene küsimus oli, kas tegu on ärikonsultandiga. Öeldi, et äris ta aidata ei oska, aga elus üldiselt küll. Olin algul väga skeptiline ja läksin tema juurde eelarvamusega. Pärast rääkimist tajusin, et mul on hea olla,” tunnistab Kaido. Ta mõistis, et senised arusaamad elust, rahast ja väärtustest on valed.

Ralf ütles, et enne oma elu korda ei saa, kuni end seest korda ei tee. Ralf ongi mees, kes aitab inimestel hinge puhastada, sisemist jõudu ja õiget rada leida. Kaido kohtus aastatel 2006-2007 Ralfiga kaks korda nädalas, et teha harjutusi, joogat, rääkida, metsas jalutada. Eesmärk oli end välja lülitada. Ralf õpetas tähelepanu vaid olulisele suunama.

Kui Ralfi aeg aasta hiljem läbi sai, tutvus Kaido Dagestani naise Polinaga. „Ta aitas mind palju ning õpetas nägema elu vaimset aspekti. See, mida me iga päev teeme, pole kõige olulisem. Kuskil sügaval on veel midagi tähtsamat ja oluline on sellega kontakti saada. Siis saabub rahu.”

Inimesed kalduvadki negatiivsusele ja Kaido on seda aastaid uurinud. Polinalt ja Ralfilt õppis mees positiivse mõtlemise esimesed printsiibid. „Ralf ja Polina ütlesid, et tee end seest tugevaks ja puhtaks, sest nii suudad välismaailmas palju korda saata. Sisemine sära paistab välja.”

Kaidost sai koolitaja

Üha enam puhastas Kaido end negatiivsest mõtlemisest ja suhtlemisest. Tänaseks on elu läinud nii, nagu Polina kunagi ütles. „Vahel tundub, et Polinal on selgeltnägijavõime. Ta ütles, et minust saab koolitaja ja tulen majanduslikult sellest kõigest välja. Ta lubas, et saan jälle edukaks.” Sisemine jõud laseb Kaidol üha uusi asju ellu viia.

2008. aastal hakkas Kaido kirjutama enesearengublogi sisekosmos.ee, mida jälgib täna üle 8000 inimese. Lihtsalt tundis, et tahab kirjutada. Igal nädalal avaldas Kaido kolm-neli artiklit ja nii peaaegu neli aastat järjest. „Kirjutasin sellest, mis minuga viimasel ajal juhtunud on ja kuidas keerulistest olukordadest välja tulin. Inimestele meeldis.”

Artiklite baasil hakati küsima koolitusi. Seejärel koostas Kaido mõned e-kursused ja e-raamatud, mis aitasid tal end elatada. „Unistasin, et saan ühel päeval kaubandusäri kõrvale jätta ja koolitustele keskenduda. Ja nii läkski,” on mees rahul.

2011. aastal hakkasid ka firmad Kaido koolituste järele küsima. Kaido käivitas projekti motivaator.ee ja töötas välja programmid enesemotiveerimiseks ja teiste mitterahaliseks motiveerimiseks. Koolitused lähevad edukalt ja klientide seas on juba kümneid firmasid. 2013. aasta lõpus müüski Kaido kaubandusäri ning keskendub nüüd koolitustele ja uutele projektidele.

Aetakse usuga segamini

Kui Kaido vaimsusega tegelema hakkas, arvati, et mees hakkas usklikuks. Paljud on pärast Kaidoga rääkimist oma arvamust muutnud, nähes, et mees ajab normaalset juttu, äri jookseb ja muutunud on vaid eluvaade.

„Siiamaani on inimesi, kes seostavad minu tegevust usuga,” naerab ta. „Öeldi, et see on mõttetu ja vaimsusega tegelevad need, kes eluga toime ei tule. Tegelikult on täpselt vastupidi.”

Kaido ütleb, et täna on kõik paremini kui pangatöö ja ehitusfirma ajal. Peresuhted on korras. Ta kasvatab kolme poega ja pöörab neile nüüd rohkem tähelepanu. Noorim poeg on vaid kolmekuune. Kaido suurettevõtte juhist isa on ka pojaga rahul ja näeb, et viimane on raskest olukorrast välja tulnud. Raha pole kunagi isa ja poja vahele mõra löönud. „Pankroti ajal toetas ta mind ja ka tema raha jäi sinna sisse. Ta ütles, et see on kooliraha, ja mõistis, et ma poleks seda protsessi läbimata jõudnud sinna, kus täna olen.”

Polinal ja Ralfil on Kaido edus samuti suur osa. „Nad sisendasid minusse usku, et kõik on võimalik.”

20ndate keskel oma ärielu alustanud Kaido on täna 35aastane. Vahepealne on tema jaoks õpiaeg. „Tihti mõtleme, et võiks proovida, kuid ei julge. Kui paned käed külge, võib minna nii hästi kui halvasti, aga sa oled vähemalt proovinud. Räägin ka koolitustel, et ühel hetkel oleme kõik 80aastased, mil meil on järel vaid mälestused. Kui sa pole unistuste nimel midagi julgenud teha, ongi sul selleks ajaks vaid hulk tühje aastaid.”

Koolituste kõrvalt otsib Kaido pidevalt uusi ja põnevaid väljakutseid. Praegugi on töös mitu uut projekti, millest üks valmib koostöös Tartu Ülikooliga ja kannab tööpealkirja „Happitron”. See on seade, mis annab märku, kui meeleolu langema hakkab.

Foto:  Gitta Veber