Vabatahtlikud käisid Rakveres kogemusi ammutamas

vabatahtlikud

Kahe nädala jooksul toimetasid Rakvere noortekeskuses kümme vabatahtlikku, neist kolm välismaalt – külalised lõid kaasa Rakvere Gümnaasiumi filmifestivali korraldamises, käisid ametikoolis keeletunde andmas ning osalesid noortekeskuse tegemistes.

Liisi Kanna

Vabatahtlikud viibisid Rakveres alates 1. veebruarist ning projekti tegevused lõppevad homme. Kuulutaja uuris, kuidas noortele siin meeldinud on.

Austriast pärit David Kuenzer oli väga õnnelik, et tal avanes võimalus Eestit külastada. „Soovisin avastada Balti riike, sest ma ei olnud kunagi veel nii kaugel põhjapool käinud, ja mul polnud aimugi, kuidas siin elu on. Soovisin õppida tundma siinseid inimesi ja kultuuri,“ rääkis Austria noormees.

Rakveres viibitud aja jooksul õnnestus see tema sõnul igati. „Näiteks tegid siinsed gümnasistid meile kena linnatuuri – nägime kõiki vaatamisväärsusi. Oleme saanud tõeliselt nautida Rakvere-vaimu,“ sõnas David.

Ka Prantsusmaalt Rakveresse sõitnud Marie Fratacci ja Paul Merlin kiitsid siinset õhkkonda. „Selle linna kultuur, ehitised ja üldine väljanägemine – me tõesti nautisime seda,“ sõnas Paul. „Esimesel päeval viisid sõbrad gümnaasiumist meid linnusesse, vaatasime mäe otsast päikeseloojangut,“ muljetas Prantsuse noormees. „Rääkisime seal lausa mitu tundi juttu – ei märganudki, kuidas aeg lendas,“ lisas ta.

Pauli sõnul on kogemus vabatahtlikuna olnud rikastav ning filmifestivali korraldusmeeskonnaga sulanduti kiiresti. „Meid tehti selle grupi tõelisteks liikmeteks – tundsime, et oleme osa millestki ägedast,“ jagas Prantsuse noormees emotsioone.

Vabatahtlike jõudmisel just kreisilinna oli üheks võtmeisikuks Rakvere Avatud Noortekeskuse vanemnoorsootöötaja Kairit Pärn, kes ise praegust projekti vedava organisatsiooni kaudu aastakese välismaal elanud. „Kui tagasi tulin, oli neil plaanis teha Solidaarsuskorpuse projekt Eestis ja täpselt samal ajal asusin mina Rakvere Avatud Noortekeskusesse tööle ning pakuti sellist koostöövõimalust,“ rääkis Kairit. „Ja mina, kui värske itaallane, olin loomulikult kohe nõus. Nüüd jäi üle kultuurikeskuse direktorile see meeldivaks rääkida,“ meenutas Kairit. Ning Eve Alte lõigi kohe kampa.

„Esimese nädala peamine ülesanne oli ette valmistada Rakvere Gümnaasiumi filmifestivali. Samuti käisid välisnoored Rakvere Ametikoolis keele tunde andmas. Prantsusmaa tüdruk tutvustas ja õpetas prantsuse keelt õpilasele, kes on kohe kohe Prantsusmaale praktikale minemas. Austria poiss õpetas saksa keelt ning nad tegutsesid ka koos inglise keele õpetajatega,“ tutvustas Kairit vabatahtlike tegevusi, lisades, et loomulikult olid külalised kaasatud kõigisse noortekeskuse üritustesse.

Noored vabatahtlikud saabusid Rakverre Euroopa Solidaarsuskorpuse mitmetahulise projekti raames, kus on põimitud siseriiklik vabatahtlik teenistus ja lühiajaline grupiteenistus ning mille eesmärgiks on innustada noori tegema vabatahtlikku tööd.

Projekti koordineerivas Continuous Actionis vastava valdkonnaga tegelev Annli Heinsalu selgitas, et Rakveres läbi viidud grupiprojekt on teadaolevalt esimene siseriiklik vabatahtlik teenistus Eestis. „Uudne vabatahtliku teenistuse projektide juures on siseriiklik teenistus, mis lubab Eestis elavatel noortel teha vabatahtlikku teenistust oma koduriigis. Varasemalt on saadud seda teha ainult välisriigis,“ märkis ta.

„Idee ise sündis huvist näha, kuidas siseriiklik teenistus ja grupiprojekt koos välisnoortega Rakveres toimib. Olime juba eelnevalt kuulnud filmifestivali edust ning mõtlesime sellele veel hoogu juurde anda,“ selgitas Annli Heinsalu.

„Kuna projekt on olnud edukas, siis loodame, et saame ka järgmisel aastal Rakveres selliseid põnevaid tegevusi pakkuda,“ lisas ta.

Euroopa Solidaarsuskorpuse partnerlusprojekti „Unified Actions“ rahastab SA Archimedes ESK programmi vahenditest.

 

Vasakult Prantsuse noored Marie Fratacci ja Paul Merlin ning Austria noormees David Kuenzer Rakvere lumelinna ehitamisel.

Foto: Liisi Kanna