Valmistutakse taasavamisteks

Valitsus pani paika piirangute leevendamise ajakava – esmaspäevast avatakse kaubanduskeskused ja muuseumid, nädala pärast ka raamatukogud.

Liisi Kanna

Mõningased leevendused algasid juba eelmisel nädalal, kui teatud tingimustel lubati ühine õues sportimine ja välijõusaalide avamine ning muuseumide õuealade külastus. Teisipäeval lisandusid võimalused taas mootorsõidukijuhi koolituse korraldamiseks ning tippsportlaste treeningtegevuste laiendamiseks.

Ees ootava nädala jooksul tuleb veel mitmeid leevendusi. Seejuures peab kõikjal jätkuvalt kinni pidama 2+2 reeglist ning olenevalt kohast ja tegevusest lisandub muidki nõudeid ja soovitusi.

Sellest pühapäevast on lubatud jumalateenistuste pidamine ning esmaspäevast võib avada kaubanduskeskused. Viimastes on lubatud avada kõik kauplused ja teeninduspunktid ning ka söögikohad. Samas jääb kehtima piirang, mille kohaselt peab toidu kohapealne tarbimine lõppema hiljemalt kell 22, et vältida inimeste õhtust kogunemist. Kaubanduskeskustes asuvad meelelahutuslikud ajaveetmise kohad nagu bowling, mängutoad jm jäävad endiselt suletuks.

„Jaekaubanduses töötab üle 50 tuhande inimese ja kaubanduskeskuste sulgemine mõjutas selgelt väga suurt osa neist,“ rääkis majandus- ja taristuminister Taavi Aas. „Piirangute leevendamine aitab tagada sissetuleku kaubanduskeskuste töötajatele ja nende teenindamisega seotud valdkondadele, näiteks hulgikaubandus, teenindus ja transport. Loodetavasti saame sellega vähendada ka koondamiste laine ulatust,“ selgitas Aas.

Rakvere külje all asuv Põhjakeskus on avamiseks valmis. „Meie pikaajalised suhted ja tihe koostöö üürnikega on aidanud üle saada eriolukorra keerulistest aegadest ning meil on hea meel keskus taas 11. mail avada,“ kinnitas sealne turundusjuht Mari-Liis Rego.

Avamisjärgselt soovitab valitsus külastajatel seal kanda näokatet, kaubanduskeskustel tuleb aga jälgida, et hügieeninõuded oleks täidetud. „Keskuse klientide ja töötajate turvalisus on meile olulised. Hoolitseme jätkuvalt hügieenireeglite järgimise eest keskuse üldaladel. Oleme taganud desinfitseerimisvahendite olemasolu ning tõhusa koristuse ja pindade desinfitseerimise. Samuti palume turvatöötajal jälgida, et üldaladel peetakse kinni 2+2 reeglist,“ tutvustas Rego tegevusi ohutuse tagamiseks.

Samuti võivad 11. maist uksed avada muuseumid ja näitusasutused. Näiteks SA Virumaa Muuseumid ootab esmaspäevast külastajaid kõikidesse üksustesse.

„SA Virumaa Muuseumid on juba avanud Rakvere linnuse hoovi ja Palmse mõisa pargi. Alates 13. märtsist, mil muuseumid suleti, oleme teinud oma jõududega ja võimaluste piires heakorratöid ja pisiremonte, et olla valmis külastajate saabumiseks. Kaua oodatud hetk on saabumas 11. mail,“ rõõmustas SA Virumaa Muuseumid juhatuse liige Viljar Vissel.

„Külastajatele avame kõikide muuseumi filiaalide uksed. Politseimuuseumis saab giidiga koos kulgeda ekspositsioonis ja hoovialal uudistada meie põnevaid atraktsioone – avatud on ka laskeala. Linnakodaniku maja õues on võimalus jälgida meie programme ja külastada 19. sajandi ning 1930ndate elu kajastavat ekspositsiooni. Rakvere linnuses pääseb külastaja ka siseruumidesse, et elamus oleks maksimaalne. Palmse mõisas avame peamaja ja kõrvalhooned, kus saab tutvuda mõisa ajalooga ning pargis sõita hobukaarikuga,“ tutvustas Vissel taasavatavaid võimalusi, lisades, et nii linnuses kui Palmse mõisas saab nautida ka nende kokkade valmistatud roogasid.

Külastajate ja muuseumitöötajate kaitseks on filiaalides tehtud nõuetekohaseid ettevalmistusi. „Kehtib 2+2 reegel ja seda järgime nii töötajate kui ka külastajate poolt. Korraga lubame muuseumisse kuni 10 inimesest koosnevaid gruppe. Ruumid oleme nõuetekohaselt varustanud desinfitseerimisvahenditega ning kassast on külastajal võimalik saada ka ühekordseid kindaid ja vajadusel maske,“ märkis Virumaa Muuseumide juht.

Palju on räägitud haridusasutustega seonduvast ning nii nagu mõni aeg tagasi plaaniks võetud, taastab 15. maist osaliselt kontaktõpe. Samuti on järgmisest reedest lubatud avada raamatukogud.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu direktor Kaili Õunapuu-Seidelberg märkis, et ka nemad valmistuvad uksi avama, kuid praeguste plaanide järgi tehakse seda alates 18. maist. „Raamatukogude teenuste järkjärguline laiendamine alates 15. maist sõltub omavalitsuse otsusest, kuid järgida tuleb kultuuriministeeriumi juhendis toodud nõudeid, mis aitavad tagada nii külastajate kui töötajate ohutuse ja takistavad viiruse levikut korduvalt kasutatavatelt pindadelt nagu väljaanded ja tehnika,“ selgitas Õunapuu-Seidelberg.

„Kultuuriministeerium ei ole veel (neljapäeva hommikuse seisuga – toim) nimetatud nõudeid avalikustanud, seega ei oska ma hetkel veel väga täpselt vastata, milliseid teenuseid ja millises ulatuses me esmalt pakkuma hakkame. Ootame juhised ära, kooskõlastame oma tegevused linnavalitsusega ning avalikustame siis oma täpsemad plaanid,“ jätkas raamatukogu direktor.

„Mõistame, et lugejad sooviksid taas raamatukokku tulla, kuid soovime korraldada teenused nii, et kaitsta võimaliku viiruse leviku eest oma lugejaid ja töötajaid,“ lisas Õunapuu-Seidelberg lõpetuseks.

18. maist on taas lubatud ka avalikud koosolekud. Kõigi piirangute leevenduste juures on aga rõhutatud, et vastavalt ajakavale saab toimida vaid siis, kui ei tekki tagasilööke ning viiruse levik taas ei kasva.

Põhjakeskus avatakse esmaspäeval. Foto: puhkaeestis.ee