Kuivõrd erinesid valimistulemused Lääne-Virumaal?

2019. aasta Riigikogu valimised võitis ülekaalukalt Reformierakond, pälvides 28,9 protsendise toetuse ning kogudes 4 mandaati rohkem kui eelmistel parlamendi valimistel – kokku 34 kohta. Teise tulemuse tegi Keskerakond, kes sai 23,1 protsendi valijate hääled ning kaotas ühe koha parlamendis – koguti 26 mandaati. Praeguseks on kaks hiidu alustanud ka koalitsioonikõnelusi.

Siret Kotka-Repinski, Keskerakonna esinumber Lääne-Virumaal tõdes, et Keskerakonna eesmärk oli valimisvõit ja saada parlamenti rohkem mandaate kui neli aastat tagasi, kuid kahjuks ei õnnestunud kumbagi eesmärki täita.

„Mõistagi polnud see päris see tulemus, mida me kõik ootasime, arvestades kui palju tööd ja vaeva üle Eestimaa nähti. Kahjuks seekord meid kuldmedaliga selle eest ei premeeritud. Vaatamata kaotusele läheme ühtse meeskonnana edasi ning hoiame neid seisukohti, mida oleme lubanud oma ligikaudu 130 tuhandele valijale,“ kommenteeris Kotka-Repinski.

Lääne-Virumaal Keskerakonna toetus võrreldes eelmiste Riigikogu valimistega aga hoopis tõusis veidi – kui 2015. aastal koguti 19,5 protsenti siinsetest häältest, siis tänavu 19,9 protsenti. Siret Kotka-Repinski isiklik häältesaak oli maakonna kolmas.

„2095 on kahtlemata suur hulk inimesi ning luban nende häält Riigikogus väärikalt esindada. See on märkimisväärne toetus ning olen iga hääle eest väga tänulik. Samuti kiidan teisi Lääne-Virumaal kandideerinud keskerakondlasi, kes tegid kõik väga tubli tulemuse. Hindan väga nende inimeste panust ning niivõrd hea resultaadini jõudsime eelkõige tänu meeskonnatööle,“ tunnustas Kotka-Repinski.

Suurima toetuse Lääne-Virumaal pälvis aga Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esinumber Anti Poolamets, kes kogus 3335 häält. Teise tulemuse tegi Reformierakonna esikandidaat Taavi Rõivas – 2847 häält.

Võrreldes 2015. aasta valimistega reformierakondlaste toetus maakonnas aga vähenes, langedes 26,9 protsendilt 23,7 protsendile.

EKRE tegi Lääne-Virumaal, nagu ka terves Eestis, võrreldes 2015. aasta valimistega tohutu tõusu. Maakonnas kasvas toetusprotsent 9,3-lt 21,4-le, edestades nii kolmanda tulemuse teinud Isamaad (20,3 protsenti) kui pingereas neljandaks asetunud Keskerakonda. Üleriigiliselt kogus EKRE 17,8 protsendise toetuse ning pälvis 12 mandaati rohkem kui eelmistel valimistel – kokku 19 kohta Riigikogus.

Liisi Kanna

Foto: riigikogu.ee