Eesti Laulu finaalis võidutses omapärane kooslus 5MIINUST x Puuluup

5MIINUST ja Puuluup. Foto: Kairit Leibold / ERR

Laupäeval Tondiraba jäähallis toimunud Eesti Laul 2024 finaal oli oluliseks suursündmuseks paljudele, tuldi lausa perede kaupa. Kuna taas lubati tervikuna tavalisest võimsamat vaatemängu paljude nimekate kodumaiste külalisartistide osavõtul, siis oli ka halli täituvus kõrge.

Ülo Külm

Kõigepealt mainiks ära, et võrreldes Soome eurolaulu valimise „friiksõuga“, parajate veiderdamistega, tundus Eesti Laul 2024 kuidagi hoopis asjalikumas võtmes ja tõsisemalt võetav ettevõtmine.

Eesti Laulu finaalvõistlust juhtisid taas Grete Kuld ja Tõnis Niinemets, kellel oli päris hea tiimitöö neilt, kuigi võrreldes poolfinaaliga tundus, et Niinemets polnud finaalis enam nii terava keelega.

Tondiraba jäähall ise jätab sümpaatse mulje. Lühidalt öeldes korralik avar hall, igati sobilik ka erinevate muusikaürituste läbiviimiseks. Ainsaks miinuseks võib ehk Tondiraba jäähalli puhul nimetada sageli tekkivad liiga pikad garderoobijärjekorrad.

Palju tuntud külalisartiste

Üritus ise kestis kokku üle kolme tunni, seega publik sai täpselt seda, mida tahtis ja ootas. Eesti Laulu 2024 külalisesinejate hulka kuulus samuti paljud tuntud artiste, sealhulgas Arop, Gameboy Tetris, Eleryn Tiit, raskerokiansambel HND, Muteko Taiko trummiduo ja Eesti eliitkitarristide plejaadi ühisetteaste Eurovisiooni Lauluvõistluse teemal.

Finaal ühtlaselt hea tasemega

Kaktiks jääb, et selleaastane Eesti Laulu finaal ise oli vägagi heatasemeline, nagu tegelikult eelmiselgi aastal.

Põhimõtteliselt seal ühtegi nõrka lugu polnud, kuigi siinkirjutaja hinnangul käis koosluse 5MIINUST x Puuluup puhul sõu tegemine muusikast endast kõvasti üle.

Esikolmikus kaks eestikeelset lugu

Teatud mõttes väärtust tõstev on seegi, et kümnest finaali jõudnud loost olid koguni neli eestikeelsed. Ning kolme parema hulka jõudsid kaks eestikeelset pala.

Kuigi suurfavoriidiks kujunes algusest peale 5MIINUST x Puuluup, ei saanud nende võidus ikkagi ette absoluutselt kindel olla. Sest, vähemalt kontserdisaalis endas näiteks, teenis nendega võrdsed aplausid välja OLLIE.

Rahvusvaheline žürii ja Eesti publik hääletasid superfinaali, kokku üle 38 000 hääletaja, kolme parema hulka seekord OLLIE, Nele-Liis Vaiksoo ja muidugi 5MIINUST x Puuluup’i.

Finaalis vahest üldse parima lauluga väljatulnud „naine kitarriga“ ehk Anet Vaikmaa lauluga „Serotoniin“ platseerus kokkuvõttes viiendaks. Mis otseselt rahvusvahelise žürii eelistusi puudutab, siis nende TOP 3-s sai esikoha OLLIE, Nele-Liis Vaiksoo ja 5MIINUST x Puuluup’i ees.

Ülekaalukas võit superfinaalis

Teine ring. Hääletajaid oli nüüd kokku üle 44 000. Superfinaalis suutis aga, ainult rahva arvamuse põhjal, väga kindla võidu viia ikkagi 5MIINUST x Puuluup palaga „(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi“. Üle 60 protsendi hääletanutest olid kolmikduellis nende pala poolt!

Hiline pressikonverents

Pärastisel hilisel pressikonverentsil Tondiraba jäähallis andsid 5MIINUST x Puuluup mõista, et maikuise Eurovision Song Contesti jaoks lihvitakse veel mingil määral oma sõud ja just neid omamoodi lahedaid „tantsusamme“. Samuti „kurjustati“ Taani ja Rootsi žüriide kallal, kes neile praktiliselt punkte ei andnud. Mis võiduloo teksti puudutab, siis selle pidid nad edaspidi inglise keelde tõlkima.

Nagu eelmiselgi aastal, jäi OLLIE (sel korral palaga „My Friend“) jälle teiseks ja muusikalises mõttes parima superfinaali looga „Käte ümber jää“ väljatulnud Nele-Liis Vaiksoo sai endale „pronksmedali“.

Huvitav, kas maikuus Rootsis toimuval Eurovisiooni lauluvõistlusel läheb Eesti-Soome muusikaliseks duelliks, mõlemad ju sellised rahvalikud pulalood. Või ei toimi sel aastal enam Käärija-taoliste eripäraste tegelaste etteasted? Saab näha.