„Kontoris“ on nalja nabani

Mahlakat situatsioonikoomikat näeb Kanal 12-s, kui argiõhtuti kell seitse ning kell üksteist jõuab ekraanile telesari „Kontor“.

Tõnu Lilleorg

Telelugu jutustab tosinkonnast kolleegist, kes töötavad paberifirma Dunder Mifflin harukontoris ja jagavad oma tööelu nii heas kui halvas. Juhataja Michael (mängib Steve Carell) on innukas mees, kes kaldub looma nii endast kui ümbritsevast maailmast vähem või rohkem nihestunud vaateid. Kuid kummalisel moel aitavad need vaated kollektiivil häid tulemusi saavutada.

Michael tahab, et alluvad võtaksid teda eelkõige sõbrana ja alles siis ülemusena ning ta on valmis nahast välja pugema, et see nii ka sünniks. Huumori võnget lisavad tegevustikule kergelt jaburad koosolekud ja meeleolukad tähtpäevade tähistamised. Tegelaste elu täidavad ka kuulujutud, vembud ja kolleegide eraelu romantilised seigad.

„Kontori“ žanriks on mockumentary, mis on ühendsõna sõnadest mock (pilkama) ja documentary (dokumetaalfilm). Selline loo jutustamise võte aitab kujutada väljamõeldud sündmusi dokumentaalsetena ja samas heidab ka nalja püüde üle olla realistlik ja tõsine.

„Kontor“ on ülesvõetud tõsieluseriaali võtmes, kus tegelased on teadlikud, et neid filmitakse. Nad teavad ja näevad, et mingitel asjaoludel on nende tööpaigas võttegrupp, kes salvestab materjali tulevase dokumentaalfilmi jaoks. Peale igat stseeni selgitavad tegelased üksi kaamera ees olles oma äsjast käitumist.

Aeg-ajalt heidab mõni tegelane kõrvalpilgu otse kaamerasse, püüdes justkui kontrollida, kuidas ta konkreetses situatsioonis kõrvaltvaatavale kaamerasilmale välja paistab. „Kontor“ püüabki näidata, mis juhtub inimestega siis, kui pidev luubi all olek paneb nad otsima tasakaalu soovi vahel hea välja näha ja tegelikult oma asjadega toime tulla. Vaatajale pakub selline jutustamisviis võimaluse olla tegelastele lähedal, hingata nendega nii-öelda sama õhku.

Pidev filmimine aktiveerib töötajaid omal moel. Mõned neist, eelkõige Michael ja tema asetäitja Dwight püüavad end näidata säravas valguses võimekate ja domineerivatena. Jim on hea südamega osav laveerija. Lahke ja püüdlik Pam on äsja abiellunud Jimiga ning Ryan on pärast kõrbema läinud karjääri firma peakorteris otsimas uut hingamist. Andyl on sarnaselt Michaliga enda kohta palju värvikaid ettekujutusi, lisaks vürtsitab tema elu eriline tundlikkus ja ajuti ilmnev härdameelsus. Kõik loo tegelased on toredad ja panevad vaatajat endile kaasa tundma.

„Kontor“ oli oma sünnimaal USA-s eetris aastatel 2005–2013 ja seda on saanud Eesti kanalil vaadata varemgi. Minu jaoks on pea igas osas mõni selline koht, mis paneb laginal naerma ja usutavasti leiavad sarnaseid momente paljud vaatajad. Sarja edu näitab publiku tugev heakskiit, mis filmiveebis Rotten Tomatoes on lausa 90 protsenti. Sealsamas öeldakse tabavalt, et kui te olete kunagi vihanud oma bossi, tööd või mõlemat, siis see lugu on teie jaoks.

Kokku on sarjal 201 osa ja täna hilisõhtul jõuavad ekraanile 111. ja 112. osa. Kel „Kontori“ vastu suurem huvi, võib leida selle täies mahus veebikanalis primevideo.com.

Vaprad kontoritöötajad vasakult: Ryan, Pam, Michael, Jim ja Dwight. Foto: pressimaterjalid