Laur Kaljuvee: peatame Rakvere väljarände – toome siia tehnoloogiakooli kood/Rakvere!

Igal aastal lahkub Rakverest umbes 200 noort inimest. Uuringud prognoosivad, et tulevik ei ole roosiline – ka parimate arengute järgi jätkab Rakvere rahvaarv kahanemist. Just noorte lahkumine tekitab lumepalliefekti – vähem lasteaia- ja koolikohti, vähem õpetajaid, vähem tarbijaid, vähem töökäsi kohalikus ettevõtluses. Midagi tuleb ette võtta ning eeskuju mure lahendamiseks leiame kodu lähedalt – Jõhvist.

Nimelt alustas esimest õppeaastat tipptasemel programmeerimiskool kood/Jõhvi. Kool on iseõppel põhinev uut tüüpi programmeerimiskool, kus õpilased õpivad kaks aastat täiskoormusel. Seejuures pole varasem programmeerimiskogemus vajalik. Sarnaseid koole on üle maailma ligikaudu 30.

Aga selle algatuse puhul pole jahmatav uudne idee, vaid sinna õppima soovijate hulk – esimeses sisseastumisvoorus osales Jõhvis 3300 (!) IT-huvilist.

Reaalne võimalus meie noortele, reaalne mõju meie majandusele. Kooli abil hakkab igal aastal tööturule sisenema 200 uut IT-spetsialist. Peale kõrgetasemelise hariduse ja tippspetsialistide koolitamise, toetab kool kohaliku ettevõtluse arengut ning loob piirkonnas uusi töökohti. Panite tähele? See on täpselt see hulk noori, kes igal aastal Rakverest lahkuvad, ent keda moodne IT-valdkond kõnetab ja kes otsivad just selliseid töö- ja haridusvõimalusi.

Tehnoloogiasektor kasvab hinnanguliselt kuni seitse korda kiiremini kui muud majandusvaldkonnad. Eesti iduettevõtlus on viimased viis aastat kasvanud 25-30% aastas ning täna töötab iduettevõtetes erinevatel ametitel üle 6300 töötaja. Kasvu jätkudes on viie aasta pärast meie tehnoloogiasektoris umbes 20 000 töötajat ning kümne aasta pärast enam kui 50 000. See teeb pisut alla 10% kõigist töötavatest inimestest 2030. aasta Eestis. Programmeerimiskool aitab vähendada Eestis tarkvaraarendajate põuda, pakub uut alternatiivi tavakoolidele ja tugevdab meie haridussüsteemi.

Numbreid vaadates on selge, et vajame muude töökohtade kõrval hädasti IT-haridusega spetsialiste ja miks ei võiks osa neist tulla just Rakverest?!

Mitte ainult noortele – võimalus elukestvaks õppeks ja uueks tasuvaks karjääriks, kõigile. Positiivne Jõhvi programmeerimiskooli puhul oli veel see, et sinna kandideerinud 3300 huvilisest umbes pooled ei olnudki (kooli)noored, vanim õppur uues koolis on üle 60 aastane. Laias laastus jagunesid kandideerijad kaheks: noored, kes alles lõpetasid keskkooli ning need, kel mõnest teisest valdkonnast haridus ja töökogemus juba olemas. Kõige noorem osaleja oli 11-aastane ja kõige vanem 77-aastane. Koolis õppima asumiseks peab siiski olema vähemalt 18-aastane ning omama põhiharidust.

Tööturg on muutuv ning üha enam räägitakse elukestvast õppest ning teatud ametite kadumisest. See on meie võimalus anda ka Rakvere täiskasvanutele uus võimalus end uues valdkonnas teostada, elujärge parandada ning mis kõige parem – teha seda kallist kodulinnast lahkumata!

Koostöös saame idee ellu viia. Olen suhelnud programmeerimiskooli eestvedajate ning kohalike ettevõtjatega – kooli rajamise mõttekuses ei kahtle keegi, vaja on eestvedajat ja kogukonna tuge, sest Jõhvi näitel on selge, et kool saab sündida kõigi osapoolte koostöös. Teen kõik endast oleneva, et see kool Rakveresse tuleks. Kood/Jõhvi kõrval võib saada järgmiseks piirkonna haridus- ja ettevõtlusvaldkonna edulooks kood/Rakvere!