Melchiori saaga jõudis kuuenda raamatuni

Tõnu hargla3

Tuntud krimikirjanik Indrek Hargla esitles jaanipäevaeelsel nädalal Viru keskuse Rahva Raamatus oma trükisooja raamatut „Apteeker Melchior ja Gotlandi kurat“.

Romaani sündmused toimuvad issanda aastal 1433, kui apteeker Melchior ootab kannatamatult sõnumeid Lüübekis õppivalt pojalt ja saab temalt üpris kummalise läkituse. Poja teatel on Tallinnasse saabunud Gotlandi kuradiks hüütav mees, kes võib ohustada Melchiori elu.

Nagu Harglale juba omaseks saanud, leiab ka uuest raamatust põhjalikke kirjeldusi keskaegsetest oludest, seekord äsjatekkinud koolisüsteemist ja abieluõigusest. Kirjaniku sõnul on säärane tutvustus vajalik, et lugejal tekiks ettekujutus tollasest maailmast, mis on meie omast nii erinev. Ning mõnegi teema puhul on Hargla sulest ilmunu ilmselt kõige põhjalikum kirjeldus tollastest Tallinna oludest.

Ajaloolisi raamatuid kirjutades tutvub kirjanik kättesaadavate kirjalike allikatega. Uue raamatu puhul leidis ta näiteks andmed, mille järgi 1433. aasta tulekahju järgsel aastal kasvas Tallinna rae lubjaost hüppeliselt. Sellest võib järeldada, et tulekahju oli suur, sest majade taastamiseks kulus palju lupja. „Asjast aru saamiseks tuleb süveneda,“ selgitas Hargla, „faktide pealiskaudsest mainimisest ei piisa.“

Raamatu esitlusel nimetas kirjanduskriitik Jaan Martinson uudisteost „kuratlikult heaks raamatuks“, mille peale vastas Hargla naljatades: „Tuli paksem, kui ma oleksin tahtnud.“

Teosest saab aimu, et nüüdseks 55aastase Melchiori poeg ja tütar võivad hakata astuma isa jälgedes. Hargla pidas seda teooriat tõenäoliseks ja meenutas, et varasemas raamatus „Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja“ õpetas Melchior oma lastele, kuidas ära tunda mõrtsukaid ja mürgitajaid. Uues raamatus näeme apteekri tütart tegutsemas aedniku ja apteekrina Pirita kloostris. Melchior külastab ka esmakordselt Tartut, mis on Hargla sõnul upsakas piiskopilinn, eristudes seeläbi kaubandusele pühendunud Tallinnast.

„Krimka on krimka, aga vanemast eesti ajaloost rääkivaid raamatuid on vähe ja sellest lugeda on põnev,“ ütles esitlusel viibinud ulmekirjanduse fänn Margus, kelle sõnul võib sarnast keskaegset sündmustikku leida ka inglise kirjaniku Ellis Petersi teostest.

Hargla sõnul ei taha ta end piirata kindla plaaniga, palju Melchiori raamatuid veel tuleb. „Kui sul on olemas elujõus tegelane, siis las ta püüab pealegi neid mõrtsukaid seal, vaatame,“ viitas kirjanik võimalusele, et kuuendale raamatule tuleb lisa.

Tõnu Lilleorg

Nutika apteekri uutest seiklustest pajatavad Indrek Hargla (paremal) ja Jaan Martinson. Foto: Heli Illipe-Sootak