Masinakirjutaja ja tõlgi uskumatu lugu

Paaril laupäeval saab ETV ekraanil kaasa elada saladuste keerisesse kistud Alisonile, kui naine püüab selgitada välja tõde oma äsja surnud abikaasa kohta.

Tõnu Lilleorg

„Proua Wilson“ on tunamullu valminud kolmeosaline ja tõsielu sündmustel põhinev briti miniseriaal, mille tegevus viib vaataja 1963. aasta Inglismaale. Nimitegelane Alison Wilson (mängib Ruth Wilson) kaotab oma abikaasa Alexandri (Iain Glen), kes sureb keset päist päeva oma kodus südamerabandusse.

Üsna suure vanusevahega abikaasad kohtusid paarkümmend aastat tagasi sõja ajal ühises töökohas, milleks oli luureasutus. Alison töötas seal masinakirjutajana ja Alexander araabia keele tõlgina.

Muide, kui teile peaks tunduma, et olete peaosi mängivaid näitlejaid varem näinud, siis see ongi väga võimalik. Ruth Wilsoni varasemaks tipprolliks võib pidada Jane Eyre’i kehastamist 2006. aastal valminud samanimelises seriaalis, mis on jooksnud ka ETV ekraanil. Iain Gleni peaksid ära tundma kõik need, kes jälgisid „Troonide mängu“, sest seal kehastas mees keskse tegelase Daenerys Targaryeni lähimat kaasvõitlejat rüütel Jorah Mormanti.

Nüüd aga tagasi „Proua Wilsoni“ juurde, mille esimene osa oli eetris eelmisel laupäeval (järelvaadatav ERR-i veebis) ja teine osa jõuab ekraanile juba homme õhtul.

Kui Alison on asunud matuseid korraldama, ilmub tema ukse taha keegi Gladys, kes väidab, et on surnud Alexandri abikaasa. Loomulikult mõjub teade Alisonile kui välk selgest taevast, kuid pärast algset eitamist asub ta Gladyse ja tema poja väiteid uurima.

Alison küll teab, et Alexander oli enne teda abielus, kuid see abielu pidi olema ju lahutatud. Ometigi ei leia Alison lahutuse kohta dokumenti ja ta otsustab selle võltsida. Mõte sellest, et abielu, mille käigus on üles kasvanud kaks toredat poega, võiks olla mingis mõttes ebatäielik, ei mahu naisele pähe. Tasapisi hakkab ta tundma end petetuna.

Et vältida avalikku skandaali, lepivad Alison ja Gladyse poeg kokku matuste toimumise viisis, mis rahuldaks mõlemaid pooli. Matustel kohtub Alison Alexandri kunagise kaastöötajaga, kellelt kuuldud juhusliku lause põhjal hakkab avanema veel üks ootamatu tahk lahkunu minevikust. Siit lähebki seriaal homme edasi.

Erakordseks teeb „Proua Wilsoni“, mille produtsendiks on peaosatäitja Ruth Wilson ise, aga üks väga harukordne asjaolu. Nimelt põhineb seriaal Ruth Wilsoni vanaema Alison Wilsoni memuaaridel, seega mängib näitlejatar seriaalis oma päris vanaema!

Intervjuudes rääkis Ruth Wilson, et see roll oli tema senise karjääri raskeim, sest ta tundis suurt survet, kas ta teeb kõike õigesti. Võtteplatsil tekkis näitlejataril äratundmisi, mida pidi vanaema küll päriselus läbi elama ja see mõjus väga emotsionaalselt.

Wilsoni sõnul tundis ta võtete ajal mingil kummalisel moel ka oma vanaema lähedalolu. Muide, seriaalis tuleb näitlejataril n-ö ilmale tuua oma isa, mille kohta ütles Wilson intervjuus naerdes: „Pööraselt veider!“

Seriaalis on veenvalt edasi antud ajalooline olustik ja inimeste suhtlemismaneerid, mis aitab tegelaste maailma sisse elada. Õnnestunult vahelduvad ekraanil tänu leidlikule montaažile tänased sündmused Alisoni meenutustega minevikust. Seriaalis valitsev omanäoline, üsnagi pingeline ja kohati pisut mõru atmosfäär lisab vaatamisele vürtsi.

Alisoni tõde enese kohta on löönud kõikuma. Foto: kaader seriaalist