Millele mõelda enne suuremaid oste?

Toidupoes käime paar korda nädalas, meelelahutust tarbime mõned korrad kuus ning riideid-jalanõusid soetame mitmeid kordi aastas. Need on ostud, millele me liigselt ei mõtle, vaid teeme justkui käigu pealt. Millele aga tuleks mõelda siis, kui plaanime soetada uue kodumasina, uue auto või suisa uue elukoha? Kõik need ostud on tunduvalt harvemad ning summad on reeglina märkimisväärselt suuremad. Mida kallim ja suurem ost, seda hoolikamalt tuleb oma otsus läbi mõelda, et sellega ka pikas plaanis rahule jääksid.

Mida on vaja ning mida sa tahad?

Kas kaalud uue auto ostmist, sest vana auto veedab suurema osa ajast remonditöökojas või tahad uut autot lihtsalt tahtmise pärast? Kas uus pesumasin teeks tõesti koduse elu lihtsamaks või on ostusoovi taga mõni uus ja äge tehnikalisa? Muidugi on kõige värskemate uuendustega tehnika kasutamine mugav ja meeldiv, ent kui ostame kõike, mida tahame, oleme üsna ruttu hädas. Suutlikkus eristada vajadust ja tahtmist, hoiab kulutused kontrolli all ning ka muudab ostuotsuse tegemise palju kergemaks.

Me oleme paljude asjade olemasoluga lihtsalt harjunud, aga saaksime ajutiselt ka ilma hakkama. See omakorda annaks võimaluse raha koguda ja säästa, et soovitu kohe välja osta ning laen kasutamata jätta. Muidugi võib tahtmine ühel hetkel vajaduseks muutuda ning sellisel juhul prioriteedid muutuvad.

Kasuta oma sääste targalt

Just viimastel aastatel on üha rohkem hakatud rääkima säästmise olulisusest. See on ka tõsi – tark mõte on omada varu, mida kasutada keerukamate hetkede üleelamiseks. Ja samas on oste, mille puhul on mõttekam kasutada laenu või järelmaksu võimalust. Selle alla saab lugeda näiteks auto, kodu või mõne suure ja olulise kodumasina ostmise. Variandiks on muidugi ka raha kogumine, aga see võtab tihti ülemäära kaua aega.

Kogudes raha ühe või teise suure ostu jaoks, peab leppima sellega, et aastate jooksul raha väärtus langeb. Võib lausa juhtuda, et näiteks kümne aasta möödudes ei ole kogumisest hoolimata võimalik lubada seda, mida tahaksid osta. Seetõttu on nii kodulaen kui ka autolaen täiesti omal kohal! Kuigi vanarahvas ütleb, et võlg on võõra oma, siis on momente, kus laenu võtmine on rahalises mõttes parem otsus.

Heida pilk rahaseisule nüüd ja tulevikus

Enne suuremaid oste ei jää üle muud, kui oma finantsseisule otsa vaadata ning läbi mõelda, kas saad ühte või teist lubada. Ja see tähendab rohkemat, kui lihtsalt numbrite kontrollimist. Kui ost pole just äärmiselt hädavajalik – näiteks uus külmkapp keset palavat suvekuud – on targem otsus vältida säästude viimseni kulutamist.

Pangakontot kontrollides ära unusta mõelda ka sellele, milline on järgmise paari kuu finantsplaan. Kas sul on juba planeeritud mõni suurem ost, mis võtaks suure osa praegu olemasolevast rahast? Tuleb mõni arve, mida on vaja maksta? Ehk ära vaata vaid hetkeseisu, vaid mõtle ka sellele, mis ootab ees nädala-paari-kuu pärast.

Kvaliteeti pead ostma vaid korra

Teatud hetkedel on parem valik kulutada algsest planeeritust rohkem ja soetada parema kvaliteediga, ent kallim lahendus. Võtame näiteks tolmuimeja. Olemas on võrdlemisi odavaid lahendusi, mille sa võiksid möödaminnes soetada. Kahjuks ei pruugi need olla alati kõige paremate funktsioonidega ning lähevad varem või hiljem katki ehk et pead jälle uue ostma. Valides kallima ja kvaliteetsema brändi, võid küll maksta rohkem, ent see toode kestab ja õigustab oma hinda vägagi kiirelt. 

Ja viimase mõttena – kasutatud asjade ostmine on hea variant ning aitab pea alati raha säästa. Miks osta uhiuus auto, kui saaksid sama raha eest soetada palju parema, kuigi mõned aastad vanema mudeli? Vanemaid asju, mida on aga hästi hoitud ja hooldatud, ei pea kartma! Parem on mitu korda läbi mõelda ja seejärel osta, kui et hooga osta ja hiljem kahetseda, kuidas raha kulutatud sai. Olenevalt otsitavast asjast tutvu ka teiste arvamuste ja arvustustega, et saada hea ülevaade ning tee oma otsus vastavalt sellele.