„Minu elu kutse“ räägib kutsumuse leidmisest

Koolitusfirma Edu Akadeemia juht Roland Tokko ning tema sõber Harald Lepisk said ühiselt valmis raamatuga „Minu elu kutse“, mis on Haraldi sõnul mõeldud kõigile, kes alles otsivad oma suunda või on selle juba leidnud, aga vajavad nõu ja inspiratsiooni esimeste sammude tegemiseks unistuste elu poole.

Raamatu kirjutamise idee said mehed ühel pikal bussisõidul Tartusse, mille jooksul koos paljud maailma asjad läbi arutati. „Ma olen alati oma koolitustel rääkinud, et eesmärk, see on unistus, millel on tähtaeg. Olin ka varem mõelnud, et võiksin ju kõik aastate jooksul oma koolitustel räägitu kunagi kirja panna. Minu raamat oli otsekui unistus, millel polnud tähtaega. Kui aga siis Roland helistas ja pakkus kaasautorlust, läks mul mõte käima ja nii see raamat kokku sai,“ muljetas Harald.

„Plaanisime raamatupoes suurt esitlust, mis tänases olukorras ära jäi. Otsustasime teha esitluse virtuaalselt. Ja ühtlasi võtsime eesmärgiks teha Eesti läbi aegade suurim raamatuesitlus. Ja see meil õnnestuski! Webinariruumis käis esitluse ajal 799 osalejat, järele vaatas sealt 103 inimest. Facebooki live’ides vaatas esitlust 6500 osalejat,“ rääkis Harald, kuidas kriisi ajal esitluseks uus võimalus leiti.

Autorite sõnul kirjutati see raamat, et meie ümber oleks rohkem inimesi, kes päriselt hoolivad oma tööst ja kes tahavad igal hommikul ärgata ja tegutsema hakata.

„Raamatu eesmärgiks on aidata inimestel leida üles see oma kirg, oma kutsumus. Isegi praegune kõige menukam slogan „Püsige kodus“ näitab paljudele meie seast kätte uue teeotsa. „Kuldsed käerauad“ ehk hea palk, mille pärast sageli enda jaoks ebameeldivat tööd tehakse, on lahti tehtud. Nii paljud andekad inimesed on tööturul äkitselt olemas, valmis tegema midagi täiesti uut. Tööandjate jaoks on saadaval nii palju talente, kellega nad muidu mitte iialgi ei kohtuks,“ nentis Harald, lisades et praegu on hea aeg süüvida sellesse, millist tööd tegelikult teha soovitakse.

Psühholoog ja karjäärinõustaja Tiina Saar-Veelmaa julgustab tulevikku positiivselt vaatama. „Kui senine töö praeguses vormis saab otsa, pole praegune olukord mitte alternatiiv senisele elule, vaid uute võimaluste aeg,“ rõhutas psühholoog.

Tiina on põhjalikult uurinud tööõnne valemit. „Inimesed tahavad teha tööd, mis muudab maailma paremaks. Teiseks soovivad inimesed, et tööst jääks jälg. Miks Eestis on kutseharidus nii populaarne? Miks täiskasvanud lähevad sepaks ja maastikuarhitektiks õppima? Ka uues eneseteostuses on inimese jaoks oluline, et jääks mingi jälg, olgu selleks tükk haritud maad, mõni huvitav toode või raamat. Kolmas oluline asi on, et saaksin tööl olla mina ise,“ teab Tiina.

Praegusel ajal tunnevad inimesed end eriti ärevalt, teadmatus tuleviku suhtes tekitab üha uusi hirme. „Hirm tekib siis, kui oleme kinni oma mõtetes ja püüame kõikide teiste inimeste arvamuste ja oma mõtete kombineerimisel teha järeldusi ja tegutseda,“ selgitas autor Roland. „Kuid arvamused lähevad üksteisega vastuollu ja inimene satub otsustamatuse lõksu. Või teeb otsuse hirmust lähtuvalt. Kuid hirmust lähtuvalt tegutsedes on väga tõenäoline, et ta teeb ebaratsionaalseid ja läbimõtlemata otsuseid.“

Aga kuidas hirmu selja taha jätta? „Minge peast südamesse! Ehk hirmust uskumisse. Kui tulete oma peast südamesse, annab see usku ja kui inimesel on rohkem usku kui hirmu, hakkab ta tegutsema,“ kinnitas koolitaja ning soovitas hirmust ülesaamiseks eelkõige meditatsiooni.

Kaire Kenk