Mis on Smart-ID? Miks pangad seda väikelaenu taotledes küsivad?

Sa tahad osta uut autot ning vajad veidi lisaraha. Äkki tahad hoopis Taisse puhkusele minna ning soovid suurema eelarvega puhata – nii on ju mõnusam. Otsustad oma investeeringute tarbeks laenu võtta ning laenuandja küsib sinult Smart-ID-d.

Mis aga Smart-ID üldse on? Miks sul seda vaja on ning kas Smart-ID-le on alternatiive?

Kohe teeme selgeks.

Mis on Smart-ID?

Smart-ID on isikutuvastuse programm, mille kasutamine on kõigile tasuta. Smart-ID kasutatakse mobiilirakenduse abil ning see on täiesti turvaline.

Koodikaartide järeltulija Smart-ID on mugav viis tehingute kinnitamiseks, netipanka sisenemiseks ja dokumentide allkirjastamiseks.

Miks laenuandjad Smart-ID-d küsivad?

Kui soovid võtta laenu, pead mõlema osapoole, nii sinu kui ka laenuandja, turvalisuseks lepingu allkirjastama. Seda saad teha füüsiliselt laenufirma esinduskontoris või internetis Mobiil-ID-ga, ID-kaardiga või Smart-ID-ga.

Smart-ID on digitaalsetest isikutuvastusviisidest kõige uuem. Seepärast on inimestel sellega seoses ka kõige rohkem küsimusi.

Milliseid laene saab Smart-ID abil taotleda ja allkirjastada?

Smart-ID abil saad tänapäeval allkirjastada kõikide Eesti pankade ja laenufirmade laenulepinguid. Teatud laenuliikide puhul pead siiski ka kodust välja minema. See kehtib näiteks kinnisvara tagatisel laenu puhul, kui pead notari juures laenuandja kasuks oma majale või korterile hüpoteegi seadma.

Näiteks saad Smart-ID abil taotleda kodust lahkumata neid laene:

Väikelaen

Väikelaenu taotlemiseks ei pea sa isegi voodist lahkuma. Laenu saad taotleda ning laenulepingu allkirjastada kasvõi voodis või söögilaua taga, kasutades oma nutitelefoni.

Väikelaen on mõistlike tingimustega laen. Üldjuhul saad taotleda lausa kuni 10 000 eurot laenu, ilma tagatise seadmise nõudeta.

Väikelaenu intressimäär pole kontimurdvalt suur: üldjuhul jääb see alla 15% aastas. Laenu saad tagasi maksta tihti kuni 5 aastat. Kui jaotad laenusumma pika aja peale ära, on igakuised osamaksed väiksemad.

Kas Smart-ID-le on alternatiive?

Jah, on küll. Nagu mainisime, on Smart-ID asemel võimalik kasutada ka teisi identifitseerimise vahendeid:

  • Mobiil-ID – Mobiil-ID on SIM-kaardi põhine riikliku garantiiga isikutunnistus. Sellega saab siseneda e-keskkondadesse, allkirjastada lepinguid, valimistel hääletada ning sooritada makseid.
  • ID-kaart – ID-kaardi kasutamiseks on vajalik ID-kaardi lugeja. Mõnedele arvutitele on see sisse ehitatud. Kui sinu arvutil puudub ID-kaardi lugeja, saad elektroonikapoest soetada USB juhtmega kaardilugeja. Lisaks sellele pead ID-kaardiga identifitseerimiseks paigaldama oma arvutisse ID-tarkvara ning selle brauseris aktiveerima.
  • Füüsiline allkirjastamine – dokumente saad erinevatel eesmärkidel allkirjastada ka füüsiliselt paberi ja pastakaga. Kuna see tähendaks kodust väljumist ning seega suuremat ajakulu, soovitame siiski kasutada Smart-ID-d või Mobiil-ID-d.

Kas digitaalsed isikutuvastuse viisid on turvalised?

Jah, eelnevalt mainitud digitaalsed identifitseerimise viisid on väga turvalised.

Riigi Infosüsteemide Ameti elektroonilise osakonna äriarhitekt on isegi öelnud, et sellel, millist digitaalset isikutuvastuse vahendit kasutada, ei ole vahet. Tähtis on see, et allkiri antud saaks.

Smart-ID, ID-kaart ning Mobiil-ID on kõik juriidiliselt võrdsed füüsilise allkirjaga. Julgeme väita, et kõige lihtsam on laenulepinguid allkirjastada Smart-ID abil. Kaasaegne tarkvara aitab sul aega ning energiat kokku hoida.

Kui eelistad aga lepinguid sõlmida klassikaliselt füüsilise allkirja abil, võid teha täpselt nii nagu sul endal mugavam on!