5 näpunäidet Jaapani nugade eest hoolitsemiseks

Foto: pexels.com

Hoolimata sellest, et Jaapani kokanoa omandamiseks ei pea juba ammu Jaapanisse sõitma, ümbritseb neid nuge sellegipoolest mingi iseloomulik aura. Olles kõrgelt hinnatud oma funktsionaalsete omaduste tõttu, on iga nuga lisaks veel justkui ka Jaapani kultuuri ja ajaloo kehastus ning tänu sellele omaniku silmis palju väärtuslikum kui tahes milline teine köögitööriist.

Ja nii on ju ka iseenesest mõistetav, et oma väärtuslikule abimehele köögis soovitakse võimalikult pikka iga. Õnneks on Jaapani noad üldiselt loodud kestma ning piisab mõnedest lihtsatest nippidest, et see nuga sind pikka aega teeniks ning oma funktsionaalsuse ja ilu säilitaks.

  1. Hoia oma nuga terav

Selleks, et sinu Jaapani nuga püsiks terav, on seda tarvis lihvida/hoonida ning ka teritada, mis on kaks täiesti erinevat tegevusprotsessi.

Kui vaataksid oma noa tera mikroskoobi all, siis märkaksid, et tera näeb välja nagu sae oma – sellel on väikesed, tavasilmale nähtamatud terava otsaga „hambad“. Noa kasutamise käigus kaotavad need hambad oma kuju ning võivad kergelt painduda, ja siis tulebki võtta ette hoonimine/lihvimine, mis aitab need uuesti sirgeks ja ritta ajada.  

Noa lihvimisega saab terituspulga abil hakkama igaüks. Terituspulk on igale noale sama nagu hambahari sinu hammastele, sest samamoodi nagu inimeste hambad vajavad pesemist vähemalt korra päevas, ei ütle Jaapani nuga ära igapäevasest hoonimisest. Loomulikult sõltub lihvimisvajadus ka sellest, kui sageli nuga kasutada, aga keskmises koduköögis võiks seda korra nädalas ikka teha, et nuga püsiks pidevalt terav. Hea terituspulga leidmiseks on sobiv koht pea iga tõsiseltvõetav noapood.

Teritamise käigus, seevastu, eemaldatakse väike osa noatera terasest ning luuakse uus, teravam tera. See on vilumust ning täpsust nõudev protsess, mis on targem jätta asjatundjale. Kui aga soovid seda ise teha, siis leiad hea valiku erineva klassi teritajaid näiteks Sharpy e-poest.

Noa regulaarne lihvimine vähendab teritamise vajadust ning seda pole tarvis teha sagedamini kui 1–2 korda aastas.

2. Vali, mida lõikad!

Kui soovid oma nuga säästa, siis lähtu lihtsast reeglist: ära kunagi lõika midagi sellist, mida sa oma hammastega ei hammustaks. Jaapani nugade teras on tuntud oma tugevuse poolest ning sellest on võimalik toota äärmiselt teravaid nuge. Kuid mida teravam on tera, seda õhem ja kahjustustele vastuvõtlikum see on. Külmunud ja äärmiselt kõvad toiduained (a’la palmisuhkur) võivad noaterast tüki välja lüüa.

Lisaks tasub meeles pidada, et sinu hinnaline Jaapani nuga sobib ainult toiduainete lõikamiseks-hakkimiseks-viilutamiseks ja mitte kõikvõimalikeks muudeks köögitöödeks, nagu näiteks konservpurgi avamine.

3. Kasuta alati lõikelauda!

Tasapind, millel toiduaineid lõigatakse, mängib nugade nüristamisel väga suurt rolli. Kui lõikelaua materjal on liiga kõva ja nuga sellelt tagasi põrkub, siis kaotab lõikeriist oma teravuse lausa rekordilise kiirusega. Sellest tulenevalt ei tohiks mitte ühtegi lõiketööd teha marmorist, klaasist või portselanist tasapinnal.

Kõige ideaalsemad on puidust või bambusest lõikelauad, millesse nuga isegi õrnalt sisse lõikab

4. Pese oma nuga käsitsi!

Kui oled edeva Jaapani kokanoa õnnelik omanik, siis muuda endale harjumuseks seda alati käsitsi pesta. Kasuta pehmet pesulappi või -käsna ja kuivata nuga kohe pärast pesemist korralikult. Kõrge süsinikusisaldusega terasest valmistatud nugadel võib õhu käes kuivamisel kergesti rooste tekkida.

Iga hinna eest tuleks hoiduda Jaapani nugade pesemisest nõudepesumasinas! Kõrge temperatuur ja niiskus pika pesutsükli vältel kahjustavad nii noa tera kui ka käepidet.

5. Hoiusta oma nuga läbimõeldult

Kes meist poleks näinud köögisahtleid, kus kõik köögivahendid on läbisegi koos. Või paremal juhul noasahtleid, kus kõik noad on koos. Kumbki neist valikutest ei ole Jaapani noale meelepärane keskkond. Teiste metallist nugade vastu põrkumine võib tera korralikult kahjustada.

Seepärast on oluline jälgida, et nuga oleks ohutult hoitud. Hea moodus selleks on näiteks magnet seinal, et nii sina kui ka su külalised saaksid Jaapani noa ilu alati imetleda. Alternatiivne lahendus on puidust noahoidja.

Kui Jaapani nuga on ilmtingimata vaja sahtlis hoiustada, siis tasub hankida plastikust terakaitsed, mis noatera juhuslike kahjustuste eest hoiavad.