Naine, kes varastati paljaks

Täna õhtul saab Rakvere Teatrikinos vaadata prantsuse filmi „Alice“, kus noorel emal tuleb oma elu uuesti üles ehitada.

Tõnu Lilleorg

Oli kord ühel pariisitaril nimega Alice (mängib Emilie Piponnier) põhjust eluga täitsa rahul olla. Tal oli mees François (Martin Swabey), armas väike poeg, osaajaga kontoritöö, toredad lähikonnas elavad sõbrad, väike mugav korter ja isalt saadud kenakene summa pangas, et end tuleviku suhtes kindlana tunda. Ühel päeval aga ei saa ta kaardiga maksta ega automaadist raha välja võtta ning abikaasa ei võta telefoni vastu ega tule koju.

Pangast saab Alice teada, et mees on tühjendanud kõik arved, jätnud maksmata korteri osamaksed ja tegelikult on pank juba valmis korterit endale võtma. Pere arvutist leiab Alice kahtlased telefoninumbrid ja neile helistades mõistab ta, et mees on olnud kliendiks väga kalliste hindadega eskortteenust pakkuvas firmas. Asja edasi uurides leiab naine end olukorras, kus talle pakutakse tööd tasulise kaaslannana, mida võib nimetada ka prostituudi tööks.

Esialgu näib, et uus töö lubab Alice’il hakata maksma võlgu pangale, kuid siis lähevad asjad keeruliseks. Alice’il on tuge saada uuest sõbrannast Lisast (Chloe Boreham), uuest tärganud eneseteadvusest – ja need ongi kaks peamist pidepunkti. Vahepeal väljailmunud abikaasas ei näe Alice enam partnerit, kellega koos edasi minna. Elul on aga Alice’ile veel mõndagi pakkuda, kuid kas naine on piisavalt sitke, et sellest kinni haarata – seda näeb juba kinos.

Filmi lugu on jutustatud väga selgelt kaasaegse kangelanna vaatenurgast. See on ehtne ja võib kaasa haarata, kuid on samas üsna kammerlik. Kui võrrelda filmi kontserdiga, siis „Alice’i“ puhul on tegu keelpillikvarteti esitusega, mitte sümfooniaorkestri omaga. Kinokülastaja, kes ehk otsib suuri tundeid ja tardumapanevat intriigi, võib selles filmis neid mitte leida.

Küll aga on „Alice“ meeldinud kriitikutele, filmiveebis Rotten Tomatoes on see kogunud kriitikutelt 89 punkti 100-st, samuti võitis film mullu peapreemia mainekal SXSW festivalil USA-s. Tallinnas jookseb film praegu Artise kinos, mis näitab, et linateoses on küllaga kunstilisust, nagu kõigis Artises näidatavates filmides.

Alice (esiplaanil) koos oma uue sõbranna Lisaga. Foto: pressimaterjalid